Kam uložit víno? 6 nápadů na stojany na víno, které si vyrobíte sami


Vino4

Máte doma lahve s vínem, které by si zasloužily bezpečné a hezké uskladnění? Stojan na víno si můžete zakoupit, poměrně snadno si jej ale vyrobíte i doma. Zkušený kutil zvládne vyrobit stojan na víno během několika hodin. Možností, jak jej vyrobit, je nespočet. Máme pro vás 6 inspirativních nápadů na stojany na víno, které se hodí do sklípku i obývacího pokoje a stanou se výstavním kouskem vašeho bydlení. Nebojte se svá vína vystavit!


1. Stojan na víno ze starých beden

Pokud máte staré dřevěné bedny, nevyhazujte je. Dají se využít různým způsobem, třeba jako stojan na víno. Pokud jsou dostatečně hluboké, máte vyhráno. Otočte je tak, aby volným prostorem směřovaly do místnosti, a vyplňte je lahvemi na výšku i naležato. Bedny můžete použít jako modulové systémy, skládat je na sebe i vedle sebe. Efektní je také umístění bedny na víno na zeď. U starých beden nezapomeňte zašlý povrch přebrousit a opatřit jej ideálním barevným nátěrem nebo bezbarvým lakem.

Vino3

2. Dřevěný stojan s uložením lahví za hrdlo

Chcete si své lahve na víno vystavit, s výrobou designového stojanu na víno ale nechcete mít zase až tolik práce? Sežeňte si masivní dřevěné desky, vyvrtejte do nich dostatečně velké otvory a umístěte je na pevný podstavec. Do otvorů uložte lahve za hrdlo tak, jak vidíte na fotografii.

Vino2

3. Jednoduchý stojan na víno z dřevěných příček

Šikovní kutilové si během hodinky vyrobí jednoduchý stojan na víno z dřevěných příček. Pro jeho výrobu budete potřebovat jen tenké dřevěné hranoly a dřevěné nosné příčky pro zpevnění. Potřebovat budete 8 příček o délce cca 45 cm, poté 4 příčky o délce 30 cm s přičtením šířky hranolu a 4 příčky o délce 15 cm rovněž s přičtením šířky hranolu, který použijete. Jednotlivé příčky propojte tak, jak vidíte na fotografii, pevně spojte pomocí šroubů nebo nýtů.

Vino4

4. Stojan na víno z dřevěných hranolů a plechových lišt

Máte rádi kombinaci různých materiálů? Vyrobte si stojan na víno z masivních dřevěných hranolů vzájemně propojených kovovými lištami. Ty současně tvoří nosnou část konstrukce. Velikost stojanu závisí na počtu lahví, které chcete do stojanu uložit. Jednotlivé hranoly nařízněte na tenkým plátek pily na šířku kovové lišty. Tu poté do hranolu zatlučte kladivem a vytvořte pevné spojení. Ve svislém směru propojte hranoly vždy jednou dlouho lištou, vertikálně pak jednotlivými krátkými plíšky. Způsob montáže uvidíte opět na fotografii.

Vino5

5. Drátěný program

Další možností uložení lahví je použití drátěného programu. Do podlouhlé dřevěné desky připevněte pevné dráty, které se stanou nosnou částí stojanu na víno. Promyslete způsob ukotvení drátů a před umístěním lahví od vína je pečlivě otestujte. Drátěný program musí v desce pevně držet a nesmí se pohybovat. Takový stojan na víno skvěle vypadá a nezabere příliš místa. Snadno jej umístíte i na stěnu obývacího pokoje, kuchyně nebo ložnice.

Vino1

6. Box na víno z překližky

Z překližky můžete vyrobit stojany nejrůznějších tvarů a velikostí. Netradiční stojan na víno vyrobíte tak, že z překližek vytvoříte samostatné boxy pro jednotlivé lahve uvnitř velkého boxu. Ten poté můžete postavit na zem, polici nebo přibít na zem. Konkrétní provedení a výběr povrchové úpravy pak závisí jen na vás. 

Vino6

Možností, jak si vyrobit stojan na víno, je opravdu spoustu. Pokud patříte mezi milovníky vína, byla by škoda nechat lahve ukryté ve spíži nebo sklípku. Namítnete-li, že víno potřebuje správnou teplotu a tmu, můžete stojan na víno využít čistě jako dekorativní prvek pro umístění prázdných lahví.

publikováno: 20. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.