Kamenné obklady a dlažby do koupelny zaujmou vzhledem i vlastnostmi


kámen koupelna

Zájem o používání přírodních materiálů v interiérech stále roste a dotýká se i koupelen. Není proto žádným překvapením, že mezi trendy posledních let patří obklady a dlažby z přírodního kamene. Jejich pořizovací cena je výrazně vyšší než obkladové materiály z keramiky, vynikají však takřka neomezenou životností a skvělými vlastnostmi. Přírodní kámen vypadá luxusně a podtrhne jedinečný styl vaší koupelny. Jaké jsou konkrétní výhody kamenných obkladů a na co se při jejich výběru zaměřit?

Obklady a dlažby z přírodního kamene – to nejlepší do vaší koupelny

Pokud vás čeká výstavba nové koupelny nebo rekonstrukce té stávající, popřemýšlejte nad pořízením kamenných obkladů a dlažeb, které vám budou dobře sloužit po desítky let. Nenechte se odradit vyššími pořizovacími náklady. Jedná se o dlouhodobou a jednorázovou investici, která se vyplatí. Chcete-li, aby vaše koupelna vypadala luxusně a byla v souladu s aktuálními trendy, výběrem přírodního kamene krok vedle určitě neuděláte.

Přírodní materiály jsou vyhledávané a moderní už po několik dekád, nemusíte se tak bát, že by se jednalo o aktuální výstřelek, který brzo vyjde z módy. Obklady a dlažby z kamene vypadají přirozeně, jsou příjemné na dotek a dostupné jsou v mnoha velikostech a texturách. Je jen na vás, pro jaký druh kamene se rozhodnete. Obklady a dlažby z přírodního kamene do koupelny se vyrábí z travertinu, mramoru, pískovce, žuly, břidlice a mnoha dalších typů kamene. Výběr na trhu je skutečně velký.

Vlastnosti obkladových materiálů z přírodního kamene

Poutavý vzhled není jedinou předností kamenných obkladů. Kámen vyniká především svými vlastnostmi, díky kterými nemá v oblasti obkladových materiálů konkurenci. Kamenné obklady jsou tvrdé a pevné, navíc jsou odolné vůči vodě a vlhkosti. Proto jsou pro použití do koupelen ideální, a to včetně extrémně zatěžovaných koupelen, například v hotelových zařízeních. Mezi další vlastnostmi kamenných obkladů patří například:

  • Nadprůměrné izolační vlastnosti
  • Odolnost vůči otěru a mechanickému poškození
  • Jednoduchá montáž a snadná údržba
  • Existují i v protiskluzovém provedení
  • Dobrá kombinovatelnost s dalšími materiály

Kamenná dlažba do sprchového koutu

V posledních letech roste také zájem o bezvaničkové sprchové kouty, které jsou součástí koupelny a opticky na ni navazují. O přednostech koutů bez vaničky jsme psali již v minulosti. Kamennou dlažbu pak můžete bez obav použít i pro dlažbu přímo v prostoru koutu. Díky odolnosti vůči vodě a protiskluzové úpravě zajistí maximální komfort při sprchování a zachová jednotný vzhled interiérového prostoru.

Pro bezproblémový odtok vody v bezvaničkových sprchových koutech použijte kvalitní podlahové žlaby, které se snadno instalují a čistí. Doporučujeme pořídit žlab se zdvojenou zápachovou komorou, která zabraňuje prostupování zápachu do koupelny a usnadňuje čištění. Podlahové žlaby se standardně vyrábí v nerezovém provedení. Břeclavská společnost Alcaplast pak nabízí i podlahové žlaby pro vložení dlažby. V podstatě se jedná o speciální vaničku z nerezové oceli, jejíž dno je přelepeno pásem s hrubým povrchem. Je tak uzpůsobeno pro snadné obložení dlažbou z přírodního kamene i jiných materiálů. Na první pohled si odtoku v prostoru sprchového koutu ani nevšimnete.

Kamenná dlažba pro podlahové topení

Plánujete-li do prostoru koupelny zabudovat i podlahové topení, bez obav jej můžete použít v kombinaci s dlažbou z přírodního kamene. Díky dobrým izolačním vlastnostem a tepelné vodivosti se dlažba po zapnutí topení brzy prohřeje a zajistí maximální tepelnou pohodu. Vyhřívaná kamenná dlažba navíc urychlí vysoušení mokré podlahy, což je důležité pro dosažení maximální úrovně bezpečnosti při pohybu v koupelně.

Levnější alternativa – obklady s imitací kamene

Pokud vás nadchnul vzhled i vlastnosti obkladů a dlažeb z přírodního kamene, ale pořizovací náklady se vám zdají příliš vysoké, popřemýšlejte nad alternativou v podobě betonových obkladů a dlažeb. Díky moderním technologickým postupům věrně imitují přirozenou strukturu přírodního kamene, od kterého jsou na první pohled k nerozeznání. I betonové obklady jsou voděodolné, pevné, snadno se udržují a vydrží řadu let.

Ať už se rozhodnete pro obklady a dlažby z přírodního kamene, nebo zvolíte kompromis v podobě imitace, kamenná struktura podtrhne vzhled vaší koupelny a bude vám dělat radost po mnoho let. Pokud se v budoucnu rozhodnete pro rekonstrukci koupelny, kamenné obklady a dlažby si budete chtít ponechat. Kámen dobře ladí se sklem, kovem i keramikou, skvěle se doplňuje s předstěnovými instalačními systémy i moderním koupelnovým nábytkem. Použití přírodních materiálů v interiérových prostorách patří mezi dlouhotrvající trendy, které jen tak neupadnou v zapomnění.

publikováno: 12. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.