Kamenné obklady se hodí do interiéru i exteriéru


Kamenné obklady se hodí do interiéru i exteriéru

Kamenné obklady nachází uplatnění v exteriéru i interiéru, a to díky vlastnostem i unikátnímu vzhledu, pro který je kámen v přírodní i umělé formě tolik vyhledávaný. Mohou tak posloužit jako zateplení fasády, obložení komínu či třeba zídky před domem. Přímo v obydlí pak nahradí okoukanou keramiku a vnesou do prostoru přirozenost a originální linie.

Obliba kamenných obkladů stoupá úměrně se snahou vybavovat si obydlí materiály pocházejícími z přírody, případně takovými, které všechny její motivy či barvy napodobují. Stejně je tomu i v případě obkladů z kamene. Ty mohou být právě přírodní, nebo umělé, které jsou díky moderním technologiím, co jsou využívány při zpracování, téměř k nerozeznání od originálu. Jaké kamenné obklady jsou a kde se uplatní? I o tom informuje tento článek.

Kamenné obklady představují moderní trend

Přírodní materiály jsou v současnosti velmi žádané, protože pomáhají naplnit představy o harmonickém prostředí, kde převládá klid a pohoda. Na těchto požadavcích se podílí i zvyšující se zájem například o umění Feng Shui (o němž se můžete dozvědět více zde), které svými principy založenými na chodu přírody přináší tipy, jak si obydlí uspořádat tak, aby v něm bylo příjemně. Do stoupající obliby nepromlouvá jenom vzhled a původ těchto obkladů, ale také vlastnosti, které z něj dělají materiál odolný, pevný a tvrdý.

Kamenné obklady podporují originalitu, na kterou je v otázkách moderního bydlení také kladen patřičný důraz. Díky struktuře původního materiálu jsou jednotlivé obklady různé, mohou se lišit zabarvením, žilkováním, rozmístěním a viditelností krystalek. Obložení tak nikdy nebude jednolité a z určitého pohledu sterilní, jako je tomu u jiných variant. I to jsou důvody, proč se kamenné obklady považují za aktuální trend.

Jaké mají kamenné obklady výhody a nevýhody?

Tak jako každý jiný materiál, i kamenné obklady mají vlastnosti, které lze označit jako výhody, na druhé straně také vlastnosti pojmenované jako nevýhody.

  • Výhody

Na řádcích výše bylo téma výhod okrajově zmíněno, a to v rámci informace o odolnosti kamene, což je jedno z nejvýraznějších pozitiv, co jsou těmto obkladům připisovány. Dále je určitě vhodné zmínit barevnou stálost, kterou nenaruší žádné saponáty, ani čas. V otázkách bezpečnosti je pak kámen ohnivzdorným materiálem, který nebude případný požár šířit dále. Se všemi popisovanými výhodami souvisí i životnost, která je díky celkové odolnosti poměrně dlouhá, u umělé varianty okolo 10 let a více, přírodní kámen je téměř nezničitelný, vydrží desítky let i v namáhaných prostorách.

  • Nevýhody

Co se týče nevýhod, při montáži je velmi citelná vysoká objemová hmotnost přírodního kamene. S tím souvisí samozřejmě i nutnost kvalitní podkladové plochy a materiálů určených k obkládání. U přírodních materiálů obecně je jednou z nevýhod samozřejmě vysoká pořizovací cena, kamenné obklady proto nejsou v tomto ohledu výjimkou. K nevýhodám je odborníky často řazena i poměrně obtížná zpracovatelnost, která značně ztěžuje obkládku jako takovou.

Přírodní kamenné obklady začínají s cenou na zhruba 1000 Kč/m2. Umělé kamenné obklady lze pořídit již od cca 500 Kč/m2.

Nejběžnější kamenné obklady

Kámen pro využití v podobě obkladu může být různých druhů. Z těch nejžádanějších se určitě nemůže opomenout mramor, travertin nebo granit. Mramor je odjakživa jedním ze symbolů luxusu, elegance a nadčasovosti. Charakterizuje ho typické nepravidelné žilkování a jakýsi voskový vzhled. Oproti tomu travertin je pórovitý a jeho barva může být žlutá, ale také červená. I když byl dříve spíše jen stavebním kamenem, dnes se díky úpravám, jako je například broušení, leštění či tmelení otvorů, stal součástí dekorativního obkládání. Poslední jmenovaný, granit (žula), vyniká velkou tvrdostí, leskem a hladkým povrchem, díky čemuž se v interiérech hojně rozšířil a patří k nejvyhledávanějším typům.

Kde všude lze kamenné obklady využít?

V úvodu bylo nastíněno, jak univerzální jsou kamenné obklady z hlediska využití. Lze jimi upravit plochy v exteriéru i interiéru. Je možné jimi opatřit fasádu, obložit garáž, zídky kolem domu a na pozemku, terasy a balkony, nahradí tradičnější obklady do koupelny, obklady v kuchyni, je možné s nimi vytvořit dekorační stěnu v místnosti, kde se tak kamenné obklady stanou dominantním ozdobným prvkem. Typické je použití těchto obkladů v chodbách a celkově otevřenějších prostorách, kde nejlépe vyniká jedinečnost a struktura povrchu tohoto materiálu. Pro kamenné obklady neexistují téměř žádná omezení.

Kamenné obklady jsou nápaditou alternativou keramiky, která je již poměrně okoukaným a neoriginálním materiálem. Chcete-li dodat vašemu interiéru nebo exteriéru šmrnc, co nebude působit násilně a agresivně, pak mohou být kamenné obklady vhodným doporučením na vylepšení, které jistě ocení všichni obyvatelé dané domácnosti. Ti jistě uvítají i snadnou údržbu kamene, která obvykle spočívá v obyčejném otření navlhčeným hadrem.

publikováno: 3. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.