Karneval v obýváku či romantika z Florencie, to je pestrý italský styl


italský styl

Čerpání inspirace v italském stylu nemůže zklamat. Studnice nápadů přináší nápady při zařizování ložnice, kuchyně i obývacího pokoje. Každá oblast Itálie je známá pro svá specifika - od severních částí až po Sicílii. Inspirace se povětšinou bere z historie, ale v moderním hávu je ale pro každodenní život neobvyklá a hlavně příjemná. Lehce však šlápnete vedle.

 

Italský styl se dá promítnout do každého pokoje a kusu nábytku. Jenže pojem je sám o sobě široký a je nutno využít z něj jen jedno téma. Podívejme se tedy blíže na velkolepou veselici v Benátkách a jako kontrast k tomu na jemnou romantiku z Florencie.

Italský styl ve stínu karnevalu

Benátky jsou městem na vodě. V severní části Itálie, v benátské oblasti, leží na samém okraji kontinentu v nejbližším možném kontaktu s vodní hladinou – na břehu i na ostrovech – a pravidelně se tu několikrát do roka zvedá hladina moře až o 90 cm.
Historicky byla oblast důležitou námořní lokalitou. Už ve středověku hrály Benátky zásadní roli v hospodářském životě a to se dodnes nezměnilo. Bohatý kulturní, společenský, administrativní i kulturní život dělají z Benátek skutečnou kulturní metropoli.
Ke každému takovému centru patří akce světového významu. Kromě vodních kanálů není pro Benátky nic typičtějšího, než pestrobarevný karneval, z nějž sálá moderna i historie.

Inspirace pro italský styl bydlení: karneval

Jaké zvolit slovo, aby tuto akci vystihlo ve své velkoleposti? Možná by se dal použít výraz „impozantní."
Třeba právě benátská akce je to, co si vybavíte jako karneval, jen si to neuvědomíte: honosné masky, bezbřehá fantazie, historie v módních odstínech a tradice na každém kroku.5

První typickou záležitostí jsou barvy a materiály kostýmů. Únorový termín ani na jihu nepřeje přílišné odvaze, proto jsou honosné kostýmy vítány. Navíc, která dáma by si nechtěla vyzkoušet róbu z mnoha vrstev? Nákladné historické šaty se spíše půjčují a pronajímají, protože jejich výroba je nákladnou záležitostí. Vytvořit takový kousek není snadná, navíc použité materiály nepatří mezi levné.

Kostýmy bývají doplněny maskou, ať už u pánu nebo u dam. Každá maska představuje postavu a má jasnou symboliku. Předlohy pro škrabošky pochází z Comedie dell Arte, tedy období baroka:

Masky se vyrábí z kůže, porcelánu nebo tradiční sklářskou technikou, levnější variantu si lidé připraví i sami doma – z kašírky.

italský styl

Změňte svou tvář! 

Tajemná maska na obličej a vzhůru do benátských ulic.

- Bautta: pozlacená celoobličejová maska k zachování anonymity, původně ji využívali i politici
- Colombina: maska přes horní část obličeje
- Moretta: černá maska pro výše postavené dámy, bez otvoru pro ústa
- Morový doktor – maska s dlouhým „zobákem," v současnosti hojně využívaný motiv v různých subkulturách
- Pantalone – z divadla, velký nos, šikmé oči a smutný výraz
- Arlecchino - harlekýn, červenočerná maska otroka či divocha
- Zanni – hlupák, maska zakrývá polovinu obličeje
- Jelly – také známý motiv: veselá maska s čepicí rolničkami a límcem

Zahodit masku hned po karnevalu by byla škoda. Začleňte ji do interiéru jako hlavní dominantu pokoje a k ní zkuste přizpůsobit barevnost místnosti a další doplňky. Kompletní pokrývka hlavy může zabrat polovinu zdi, menší škrabošku ale vhodně nainstalujete i bez kompletní úpravy interiéru. Maska také poslouží jako inspirace při malbě obrazu.

Moderní Florencie – jiný italský styl bydlení

Toskánsko a jeho metropole Florencie jsou kolébkou renesance. Dodnes platí za kulturní centrum, i když její světový význam lehce opadl.
Styl bydlení na severu Itálie je příjemný. Prim hrají okrové a tlumené barvy v kombinaci s lehkými materiály a jemnými křivkami nábytku.
Útulnosti interiéru se dá dosáhnout úpravou zdi. Benátský štuk si našel místo i u nás (více o něm v našem článku). Variantou jsou i speciální omítky, které vás přenesou do minulých staletí na jihu Evropy.
Uvádí se, že bydlet ve Florencii je podobné, jako bydlet v muzeu.

Fotolia_76215687_XS

Rozdílem od Benátek jsou i typické barvy. Zde se hraje spíše na jemné odstíny a mírné konstrasty. Bílá, šedivá, fialová a světle zelená (společně s dalšimi pastelovými tóny) dotváří příjemnou atmosféru Florencie.

Zajímavosti o italském bydlení a životním stylu

  • Rodina je pro italskou kulturu velmi důležitá a její členové drží pohromadě; konají se sešlosti a oslavy a děti jsou vychovávány v duchu důležitosti pospolitosti.
  • Florencie a Benátky jsou domovem pro mnoho muzei a galerií, avšak umění najdete téměř kdekoliv: od veřejných budov, až po kostely.
  • V souvislosti s karnevalem by se dalo zmínit, že italové mají styl v krvi. Pochází odtud řada světových návrhářů, značek a módních domů (Armani, Gucci, Benetton, Versace, Prada).

V případě označení „italský nábytek" by neměl hrát hlavní roli specifický design, ale především kvalita zpracování. Nemůže být tedy levný.

Itálie tíhne k historickým odkazům a k inspiraci v uměleckých směrech minulých staletí. Spojení s moderními materiály a postupem výroby nemusí jít o šťastnou kombinaci. Pokud se ale všechno podaří, výsledek je skvělý.

publikováno: 21. 8. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.