Katalpa – okrasná dřevina, která ozdobí i vaši zahradu


Katalpa

Katalpa je strom, který se u nás pěstuje poměrně často. Setkáte se s ním například v zámeckých parcích, městských zahradách i alejích. Na první pohled zaujme svými obrovskými listy a také květy, které se objevují v červnu a červenci. Katalpa není náročná na pěstování a ozdobí i vaši zahradu. Jaké existují druhy a jak katalpy správně pěstovat?

Katalpa a její charakteristika

Katalpa je rod opadavých dřevin vyznačující se výraznými plody a květy. Katalpy jsou obvykle stromy, existují i některé šlechtěné odrůdy, které mají podobu keřů. Pochází z teplých oblastí, zejména Severní a Střední Ameriky a Indie. Dobře se jim daří také v mírném pásu, kde se hojně pěstují pro svůj zajímavý a poutavý vzhled.

Čtěte také: Rychlerostoucí japonský topol

Jednotlivé druhy katalp si jsou velmi podobné, běžně dorůstají výšky až 20 m a šířky i 10 m. Katalpy ale rostou v mládí velmi pomalu. Zatímco v prvních deseti letech života dorůstají výšky jen kolem 2 až 3 metrů, dvacetileté stromy jsou vysoké až 7 metrů. S touto vlastností je třeba při pěstování stromů počítat. Katalpa je charakteristická listy, které jsou velké výrazného srdčitého tvaru. Květy jsou velké, bílé nebo narůžovělé a velké obvykle 3 až 5 cm. Stromy mají také výrazné plody, kterými jsou lusky – tobolky dlouhé 20 až 50 cm, které vyrůstají po třech a více kusech.

Květy katalpy

Bílé květy katalpy.

Nejčastější druhy katalp

Výše uvedená charakteristika je jen obecným popisem pro většinu druhů z čeledi trubačovitých. Existují ale desítky druhů katalp, který se od sebe liší vzrůstem i podobou květů či listů. Uveďme nejznámější a nejrozšířenější druhy a jejich základní charakteristiky:

Katalpa trubačovitá – catalpa bignonioides; opadavý listnatý strom, dorůstající výšky až 20 m. Katalpa trubačovitá má tmavě až světle zelené listy, které jsou na rubu chlupaté. Jsou dlouhé až 20 cm. Katalpa trubačovitá pochází z jižní části USA a používá se jako solitéra v parcích a na zahradách.

Katalpa Nana – catalpa bungeis; pokud se vám líbí vzhled běžných katalp, ale odrazuje vás velký vzrůst, pořiďte si druh Nana. Katalpa Nana je zakrslým kultivarem dorůstajícím výšky běžně kolem tří metrů.

Katalpa nádherná – catalpa speciosa; strom vysoký 15 až 30 metrů. Má štíhle kuželovitou korunu, listy tmavě zelené celokrajné. Pochází z USA.

Listy katalpy

Charakteristické velké listy katalpy.

 

Pěstování katalpy je při dodržení základních pravidel snadné

Lusky katalpy

Chcete se pustit do pěstování katalpy na své zahradě? Vysaďte ji do hlinitopísečné půdy na slunné místo. Čím více slunce bude na katalpy svítit, tím budou květy krásnější. Při dobrém zakořenění si rostlina poradí jak se suchem, tak s přemokřením. Bez problému tak poroste i v horké letní dny či během bouřkového období. Katalpy můžete zařezávat a udržovat tím požadovaný tvar.

Častým problémem katalp je ztráta zdravé barvy listů. V takovém případě si připravte postřik ze síranu hořečnatého a barva listů se brzy navrátí. Katalpy lze také úspěšně množit, a to pomocí výsevu semen.

Pěstování katalpy nevyžaduje zvláštní znalosti a zvládne jej i méně zkušený pěstitel. Pečlivě však vybírejte druh katalpy, aby vás jeho mohutnost v budoucnu neobtěžovala. Máte-li spíše menší zahradu, volte zakrslejší kultivary.

publikováno: 19. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.