G+

 

 

Katalytická lampa jako osvěžovač a čistič vzduchu. Je tomu opravdu tak?


Fotolia_3370270_XS

Interiérové vůně jsou příjemnou záležitostí. Umí navodit příjemnou atmosféru, vytvořit dokonalé prostředí pro odpočinek nebo jen jednoduše provonět místnost libou vůní. Pokud i vy patříte mezi milovníky interiérových parfémů nebo svíček, pak jste se už jistě setkali i s pojemem „katalytická lampa.“ Co tedy umí a v čem je jiná, než ostatní běžně dostupné osvěžovače?

 

Katalytická lampa není žádnou novinkou, jejich původ je ve Francii v 19. století, kde byly využívány v nemocnicích a márnicích k likvidaci bakterií ve vzduchu. Sporadicky se objevovaly i u nás, takže je možná, že je dokonce objevíte někde doma.

Rozšíření v posledních letech

V zahraničí jsou katalytické lampy přeci jen rozšířenější. U nás se záem o ně zvýšil až v několika posledních letech, a proto ani nabídka není nijak zvláště široká – mnohdy se tak vyplatí objednávat ze zahraničních internetových obchodů.

Co slibuje katalytická lampa?

  • čistí vzduch od bakterií a infekcí: uvádí se, že dokáže na škodliviny působit dokonce i 30 hodin poté, co je uhašena (i po uplynutí 30 hodin bylo ve vzduchu až o 85% bakterií méně)
  • neucítíte žádné nepříjemné pachy: pokud ale toužíte potom, aby lampa místnost i provoněla, použijte do ní vonné esence
  • působí i na cigaretový kouř
  • zápach nepřekrývá, ale ničí
  • bezpečnější, než svíčky
  • slouží jako krásná a originální dekorace

223183040_51c442b989 

Jak funguje a jak dlouho vydrží

Katalytická lampa je výjimečná i pro svůj způsob hoření. Jak už název napovídá, hoří bez plamene, a to znamená, že například v domácnostech s dětmi je rozhodně vhodnější, než vonné svíčky, aromalampy a tyčinky.
Knotek sice na chvíli zapálíte, jakmile se ale rozehřeje, plamínek sfouknete. Knot vede do prostoru s hořlavou směsí, jenž bývá často doplněna o vonné esence (POZOR! Nejedná se o klasické oleje, ale o vůně na bázi alkoholu). Směs jej udržuje horký a snadno se tak odpařují žádoucí látky. Katalytickým hořením vzniká ozón, který skutečně likviduje mikroorganismy a pachy.
Lampu stačí zapálit denně jen na několik minut, proto jedna náplň vydrží až půl roku. To se ale s intenzitou používání samozřejmě mění.

Jaká je skutečnost?

Zbystřit je potřeba už při zmínce o ozonu – jedná se totiž o toxickou látku, ve vyšší koncentraci pro člověka nebezpečnou. Při výběru se tedy zaměřte na to, zda byla lampa dostatečně otestována, že vzniklé množství ozónu nepřekračuje limity, a s opatrností ji používejte v malých místnostech.
Vůně obsažené ve vzduchu by mohly být spouštěči alergií – to ovšem platí u všech osvěžovačů.
Odborníci také podotýkají, že neexistuje nic, co by prostředí účinně sterilizovalo – ani sebevýkonnější katalytická lampa.

Katalytická lampa tedy slouží spíše jako dekorace – ovšem nutno podotknout, že opravdu krásná. Její účinky na čištění vzduchu už tak jednoznačné nejsou, proto záleží jen na vás, co od ní budete očekávat.

 

publikováno: 5. 3. 2013
přečteno: 1464×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Jan Novák
12. 9. 2013

A svítí takováhle lampa vůbec nebo je to jen hoch nóbl osvěžovač?? A ten ozon taky nic moc. Fakt tohle vypadá, jako další tahadlo peněz. Takže radši svítít lampou/baterkou/čelovkou a odsmraďovat osvěžovačem/tyčinkou/františkem.

Karl Waldorf
18. 10. 2013

Fujj, tyčky, díky nechci. Ale s tím svícením máš recht, radši pořádná lampa nebo čelovka, tyhle nesmysly opravdu ne. Tohle je na okrasu a ne na svícení

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...