Klec pro křečka může mít podobu terária i nekonečné skládačky


Klec pro křečka může být taky pěkná věda.

Bydlení pro křečky řeší převážně potomstvo, ale jak jim pomoci vybrat to nejlepší pro jejich malé mazlíčky? Klec je první věcí, kterou je nutné pořídit, a protože na trhu je spousta možností, podívejte se na to, jak by měla klec vypadat a na co se rozhodně nesmí zapomenout.

 
 

 

Jednotlivé klece se lidí na první pohled velikostí a materiálem. Kromě klasické kovové konstrukce lze vybírat z dřevěných, plastových případně z různé kombinace materiálů. Pozor dojte také na mřížky a vysoké dno, jež umožní kvalitní podestýlku. 

Klece pro křečka a její velikost

Možná si řeknete, že křeček je jen malý hlodavec a tak moc prostoru nepotřebuje. To je na jednu stranu pravda, na druhou ale pak musíte počítat s tím, že spoustu místa zabere „příslušenství“ v podobě bedničky na hnízdo, kolotočů, misek na jídlo a tak dále.
Minimální délka by tedy měla být alespoň půl metru, šířka potom 25 centimetrů při nedostatku místa, pokud si ale můžete dovolit vyhradit pro klec více místa, neváhejte pořídit širší. Ideální velikost pro jednoho nebo dva křečky je potom 70 cm x 40 cm a přibližně 40 cm na výšku.
Klec můžete v průběhu let rozšiřovat o další patra nebo tunely a žebříky propojovat se zajímavými doplňky. 

Materiál klece

  • dřevěná klec: jejímu výběru věnujte největší pozornost. Důležité je, aby ani jedna část nebyla z chemicky mořeného
    dřeva. Zdravotní nezávadnost je důležitá.
  • plastová klec: Plastové dno rozhodně není na škodu, ba naopak, avšak celoplastové klece se staly hitem. Lákavé veselé barvy jsou jednoznačným favoritem u dětí, navíc bývají už vybaveny vším potřebným – domečky, kolotoči nebo tunýlky. Jsou však spíše pro potěchu oka, než pro praktické použití. Přístup vzduchu do klece není zrovna ideální a navíc křečkové v tunelech často vykonávají potřebu, což značně znesnadňuje čištění. Měkké plasty by křečci mohli dokonce rozkousat.
  • klasická klec s mřížkami: klasická klec je tou nejlepší. Jen pozor na to, aby byly mřížky dostatečně u sebe a hlodavec se nemohl protáhnout.
  • terária, akvária: obecně platí, že takové „bydlení“ je vhodnější pro křečíky, křeček by měl mít přeci jen klec. Chovatelé často využívají i plastové boxy. 

Fotolia_3833531_XS

Tip: Klec nedávejte na vlhké místo a ani tam, kde hrozí průvan. Nepatří ani do ložnice a dětského pokoje, protože křečci umí produkovat značný šramot.

Vybavení do klece

Křečci jsou známí jako neúnavní hlodavci, což bezesporu jsou. Potřebují neustále pobíhat, lézt nebo hrabat. Základem je2448047367_271a18fc6fkvalitní podestýlka – vhodnější, než piliny, jsou silnější hobliny, které zakoupíte ve zverimexech, případě je můžete odebírat od stolařů nebo truhlářů. V tomto případě ale pozor na to, aby nebyly mořené. Vyhněte se i novinám a vatě.

Dále nezapomeňte na kolotoče (kolečka), skrýše bez dna, větvičky a dřevo na hryzání, misky na jídlo a napáječky.

S křečky je spojena také obava ohledně nepořádku. I to jde ale vyřešit. Místo klece s mřížkami pořiďte akvárium nebo terárium, s nímž tyto problémy nehrozí. U klecí pak vybírejte ty, které mají vysoké dno a hobliny budou přepadávat jen stěží.

publikováno: 30. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.