Klepadlo na dveře je originální ozdobou


39615379_08ec763aa4

Ač se to zdá být pro mnohé přežitek, i v dnešní době se klepadla na dveře těší oblibě. Jsou totiž nápaditou ozdobou, co se jen tak neokouká. Hodí se k menším domkům i okázalým stavbám a usedlostem. Ideální jsou pro masivní dveře od chat a chalup. Víte ale, odkud se klepadla vzala, jaká je jejich tradice a v jakých podobách se dají dnes sehnat?

Klepadlo je nejčastěji k vidění na dřevěných či kovových dveřích. Skládá se z několika částí, tou hlavní je kladívko, které umožňuje samotné klepání. Obvykle k němu náleží i kovadlina, na které při úderech dopadá, aby nedocházelo k poškození materiálu dveří. Docílí se tak i typického dunivého zvuku – i tím se jednotlivá klepadla od sebe odlišují. V první řadě je však nejdůležitější vzhled.

Klepadlo na dveře není jen náhradou zvonku

Když se řekne klepadlo, vybaví se snad každému v paměti doby minulé, kdy se ještě na domy nedávaly zvonky. Ne jen to je však jejich podstata. 7706935080_1ed5848df0Dříve lidé dávali klepadlem najevo, jak jsou movití. Věřili také, že je klepadlo na dveře chrání před nezvanými hosty. Nejznámější podobou klepadla je lví hlava, co v tlamě svírá klepací kroužek. Symbolika lva je jasná – statečnost, moc, odvaha a síla. To všechno se postará o ochranu stavby. Srovnatelný význam mají i klepadla ve tvaru psí hlavy.

Vedle toho lze například ve Španělsku nalézt i klepadla, která vypadají jako ženská ruka. V takovém případě to vyjadřuje „Ruku Fátimy“, což je starověký symbol z oblasti Arábie, který taktéž zajišťoval ochranu domu. Vše vychází z příběhu, ve kterém dcera vezíra ochránila vlastního otce před šípem, na kterém byl jed. Zachránila ho tak, že nastavila vlastní ruku, do níž se pak šíp zabodl. Dcera v důsledku otravy zemřela a od té doby je její ruka uctívána a brána za symbol ochranitelského pudu a obětování se pro něčí život.

4661140602_dcd53f4541

Velkou tradici má klepadlo na dveře v Británii

Vůbec největší popularitu mají i v moderní době klepadla ve Velké Británii, kde je lze nalézt i na dveřích, která jsou opatřena i klasickým elektrickým zvonkem. U nás tak žádaná sice nejsou, ale vzhledem ke stoupající oblibě prvků z dob minulých se ke klepadlům upíná stále více pozornosti.

Pokud si i vy chcete klepadlo pořídit, pak navštivte obchod, kde se běžně prodává kování, tedy kliky, zámky apod. Budete-li chtít mít umělecky zpracovaný kousek, pak si můžete nechat klepadlo vyrobit přesně dle svých představ u uměleckého kováře. Taková klepadla bývají i bohatě zdobená, mohou na nich být iniciály, nápisy či různá hesla. Obvykle se klepadla vyrábí z mosazi, litiny či bronzu.

 

publikováno: 22. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.