G+

 

 

Klepadlo na dveře je originální ozdobou


39615379_08ec763aa4

Ač se to zdá být pro mnohé přežitek, i v dnešní době se klepadla na dveře těší oblibě. Jsou totiž nápaditou ozdobou, co se jen tak neokouká. Hodí se k menším domkům i okázalým stavbám a usedlostem. Ideální jsou pro masivní dveře od chat a chalup. Víte ale, odkud se klepadla vzala, jaká je jejich tradice a v jakých podobách se dají dnes sehnat?

Klepadlo je nejčastěji k vidění na dřevěných či kovových dveřích. Skládá se z několika částí, tou hlavní je kladívko, které umožňuje samotné klepání. Obvykle k němu náleží i kovadlina, na které při úderech dopadá, aby nedocházelo k poškození materiálu dveří. Docílí se tak i typického dunivého zvuku – i tím se jednotlivá klepadla od sebe odlišují. V první řadě je však nejdůležitější vzhled.

Klepadlo na dveře není jen náhradou zvonku

Když se řekne klepadlo, vybaví se snad každému v paměti doby minulé, kdy se ještě na domy nedávaly zvonky. Ne jen to je však jejich podstata. 7706935080_1ed5848df0Dříve lidé dávali klepadlem najevo, jak jsou movití. Věřili také, že je klepadlo na dveře chrání před nezvanými hosty. Nejznámější podobou klepadla je lví hlava, co v tlamě svírá klepací kroužek. Symbolika lva je jasná – statečnost, moc, odvaha a síla. To všechno se postará o ochranu stavby. Srovnatelný význam mají i klepadla ve tvaru psí hlavy.

Vedle toho lze například ve Španělsku nalézt i klepadla, která vypadají jako ženská ruka. V takovém případě to vyjadřuje „Ruku Fátimy“, což je starověký symbol z oblasti Arábie, který taktéž zajišťoval ochranu domu. Vše vychází z příběhu, ve kterém dcera vezíra ochránila vlastního otce před šípem, na kterém byl jed. Zachránila ho tak, že nastavila vlastní ruku, do níž se pak šíp zabodl. Dcera v důsledku otravy zemřela a od té doby je její ruka uctívána a brána za symbol ochranitelského pudu a obětování se pro něčí život.

4661140602_dcd53f4541

Velkou tradici má klepadlo na dveře v Británii

Vůbec největší popularitu mají i v moderní době klepadla ve Velké Británii, kde je lze nalézt i na dveřích, která jsou opatřena i klasickým elektrickým zvonkem. U nás tak žádaná sice nejsou, ale vzhledem ke stoupající oblibě prvků z dob minulých se ke klepadlům upíná stále více pozornosti.

Pokud si i vy chcete klepadlo pořídit, pak navštivte obchod, kde se běžně prodává kování, tedy kliky, zámky apod. Budete-li chtít mít umělecky zpracovaný kousek, pak si můžete nechat klepadlo vyrobit přesně dle svých představ u uměleckého kováře. Taková klepadla bývají i bohatě zdobená, mohou na nich být iniciály, nápisy či různá hesla. Obvykle se klepadla vyrábí z mosazi, litiny či bronzu.

 

publikováno: 22. 8. 2012
přečteno: 1930×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Petulka
28. 9. 2014

libí se mi klepadlo ale nemyslim si ze je to nahrada za zvonek starka mnela klepadlo i zvonek kazdy pouzival klepadlo protoze se jim to libilo ale mi sme to nesliseli takze všichni pak zvonily.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...