Kočičí dvířka – jak je naučit kočku používat


cat_2

Kočičí dvířka mohou být pro majitele domácích mazlíčků velkým pomocníkem. To, jaké výhody kočičí dvířka mají, jaké jejich typy existují a kam je dobré je umístit jsme si ukázali již dříve. Další krok ke spokojenému soužití vás, vaší kočky a nově pořízených dvířek však představuje naučit kočku tato speciální dvířka používat, což nemusí být vždy úplně jednoduché.

Kočky jsou sice velmi chytrá zvířata a pro možnost mít pohyb venku by často udělaly cokoli, někdy ale může nastat trochu zádrhel. Popíšeme si tedy jednoduchý postup, jak i velmi plachou a bojácnou kočku rychle naučit dvířka používat ke vzájemné spokojenosti.

Tyto jednoduché rady obvykle zaberou velmi rychle a vy tak konečně budete moci plně využívat výhod, kvůli kterým jste si možná kočičí dvířka do svého domu nebo bytu pořídili.

Postup, jak kocku na dvířka naučit, je jednoduchý

Pokud vám to vyloženě nevadí (nebydlíte například na rušné ulici nebo venku není dvacetistupňový mráz), ze začátku doporučujeme nechat několik dní dvířka zcela otevřená. Pokud vámi zvolený typ kočičích dvířek neumožňuje jiný způsob, poslouží vám k tomu klidně kousek lepicí pásky nebo kolíček na prádlo. U elektronických dvířek lze uzamykací zařízení obvykle vypnout, u magnetických se pak musí přelepit.

cat door_1

Seznámení kočky s dvířky je důležité

Dále je dobré nechat kočku, aby si sama kočičí dvířka očichala a seznámila se s nimi. Přece jen je to nový objekt v domácnosti. Pokud nevyjde ven sama, jemně ji prostrčte ven. Ideální také je, pokud kousek za dvířka umístíte pamlsek tak, aby jej kočka viděla. Může pro ni znamenat jednoduchý motivátor k tomu, aby případný strach z kočičích dvířek překonala.

Zajistěte kočičí dvířka pořádně

Dávejte přitom pozor, aby se nestalo, že klapka během pohybu kočky u dvířek spadla. To by kočku mohlo vylekat. Doba, po kterou se budeme kočku snažit kočičí dvířka naučit používat, by se pak mohla rapidně prodloužit.

Po pár dnech začněte snižovat velikost otvoru tím, že budete dvířka postupně spouštět. Pokud se mezera zmenší na přibližně 8 cm, kočka si k otevření dvířek bude už muset pomoci sama tím, že do nich strčí a lehce zatlačí. Pokud kočka tento jednoduchý systém pochopí a nebojí se vyjít ven, spusťte dvířka úplně. Zvíře už by se dál nemělo být kočičími dvířky chodit dle libosti ven a dovnitř a vy můžete ocenit jednoduchost a praktičnost tohoto vynálezu.

 

Jak naučit kočku chodit kočičími dvířky krok za krokem:

  • ze začátku nechávejte dvířka stále otevřená „dokořán“

  • elektronická dvířka lze vypnout

  • magnetická dvířka můžete přelepit páskou

  • u mechanických poslouží kolíček na prádlo

  • poslouží k tomu kolíček na prádlo nebo lepicí páska

  • nechte kočku dvířka očichat

  • jemně ji jimi prostrčte ven

  • dejte pozor, aby klapka nespadla a kočka se nelekla

 

Přečtěte si také obecný článek o tom, jaké výhody koččí dvířka pro kočky i jejich majitele mají:

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 18. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.