Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání
Pěstujete si na zahrádce nebo balkoně bylinky a přemýšlíte, jak zpracovat poslední bohatou sklizeň před příchodem zimy? Bylinky můžete různými postupy konzervovat a využijete je i v zimních měsících, kdy vám na zahrádce nic neporoste. Byliny se mohou sušit, mrazit i nakládat do oleje. Pojďme se podívat, jak správně postupovat při jednotlivých metodách konzervace a jaké bylinky zpracovávat.
Sklizeň bylinek před samotnou konzervací
Než se pustíte do zpracování bylin, musíte je sklidit. Letničky se sklízí celé, ale konzervují se u nich zpravidla jenom listy. Bazalku nebo majoránku vytáhněte z půdy i s kořeny a lístky otrhejte. Pažitka, oregano, tymián nebo máta pak patří mezi trvalky, u kterých se sklízí a zpracovává nadzemní část a kořeny se nechávají v půdě pro pěstování další rok.
Při konzervaci bylinek si tak vždy předem zjistěte, jestli se pro zpracování hodí jen samotné listy, nebo je možné je zpracovat i se stonky. Bazalku a jiné bylinky sklízejte ještě před rozkvětem, poté jejich výraznost v chuti a vůni slábne.
Mražení bylinek
Jednou z možností konzervace bylinek je jejich mražení. Výhoda mražení bylin spočívá v zachování barvy a aroma bylin. Příprava pro mražení je snadná, mrazí se zpravidla jen listy, které musí být očištěné a zdravé. Při mražení bylinek můžete uplatnit dva rozdílné postupy.
Mražení bylinek nasucho
Očištěné lístky vysušte papírovým ubrouskem a nasekejte na kousíčky. Byliny můžete buď nasekat nebo rozmixovat. Následně je přendejte do malých igelitových sáčků nebo plastových nádob. Byliny obsahují vodu, takže se při mražení jednotlivé kousíčky zpravidla spojí a vytvoří větší mražený kus (podobně jako u mraženého drceného špenátu). Zmražené bylinky pak můžete podle potřeby nastrouhat na struhadle nebo vyškrábat ostrým předmětem.
Mražení bylin do ledu
Druhou oblíbenou metodou mražení bylin je jejich uložení do ledu. Opět lístky bylinek nasekejte na drobné kousíčky, tentokrát ale nemixujte. Lžičkou dávkujte do tvořítek na led a zalijte vodou. Jakmile led ztuhne, můžete kostky ledu z tvořítek vyndat a přesunout do nádob nebo sáčků. Ledovou kostku s bylinkami pak při vaření polévky nebo jiných teplých pokrmů jednoduše vhodíte do hrnce a dodáte pokrmům čerstvé, chutné a dobře vypadající bylinky. Můžete vytvořit i různé směsi bylinek, které jsou do polévek ideální.
Sušení bylin
Další možností konzervace bylin je jejich sušení. Některé bylinky se suší celé i se stonky, u jiných se doporučuje jen sušení samotných lístků. Majoránka, libeček, oregáno a další byliny jsou v sušené podobě voňavé a skvěle chutnají. Počítejte s tím, že ztratí svou barvu. Hodí se pro přípravu domácího koření nebo jako dekorace do kuchyně. Bylinky nesušte na slunci, najděte vhodné tmavé místo. Bylinky můžete svázat do svazečků a zavěsit. Při pokojové teplotě budou byliny schnout i dva týdny.
Můžete použít i sušičku na ovoce, která proces sušení výrazně urychlí. Nikdy ale nepřekračujte teplotu 30 až 45 °C podle konkrétního typu byliny. Pro zachování aroma vložte usušené bylinky do uzavíratelných a dobře těsnících nádob. Nedoporučujeme sušení bylin v kuchyni, vzhledem ke zvýšené vlhkosti by se vůbec nemusely usušit nebo by začaly plesnivět. Pokud chcete použít sušené byliny jako dekoraci ve své kuchyni, učiňte tak až budou dokonale vysušené.
Bylinky naložte do oleje
Poslední možností konzervace bylinek a jejich využití v zimních měsících je naložení do oleje. Bylinky v oleji skvěle vypadají a svou chuť i aroma přenesou právě do oleje. Bylinkový olej se hodí pro použití ve studené i teplé kuchyni a stane se skvělým doplňkem salátů a dalších pokrmů. Příprava je přitom velmi snadná. Stačí lístky nebo celé stonky bylinek vložit do čisté láhve s úzkým uzávěrem.
Lahve by měly být ideálně tmavé, v opačném případě je musíte skladovat na tmavém místě. Bylinky zalijeme velmi kvalitním za studena lisovaným olejem. Je jen na vás, jaký typ zvolíte. Vhodný je olivový, slunečnicový, ale třeba i lněný, makový nebo sezamový. Po 14 dnech se aroma a zdraví prospěšné látky přesunou z bylin do oleje a můžete jej využívat ve své kuchyni. Nezapomínejte kromě bylinkového oleje používat i samotné bylinky z oleje, které si zachovávají své aroma i chuť.
Byla by velká škoda nevyužít přebytečnou úrodu bylinek. Je jen na vás, jestli si je zamrazíte, vysušíte, nebo naložíte do oleje. Budete je mít po ruce během celé zimy a neochudíte se o vůni a chuť čerstvých bylin.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Chutné a zdravé klíčky si doma vypěstujete za několik dnů
Výhonky a klíčky jsou nedílnou součástí asijské kuchyně, skvěle chutnají a krásně vypadají i v pomazánkách a… ...

Sofistikované větrání a vytápění ve výhodném balíčku nyní se slevou 20 000 Kč
Výstavba domu přináší sama o sobě nespočet nástrah a překážek, kladených nejen ze strany úřadů, ale daných i… ...

Víte, jak správně skladovat pneumatiky?
Možná jste už stihli přezout na letní pneumatiky, možná vás výměna teprve čeká. Víte však, jak správně uskladnit… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Jak se bude vyrábět elektřina? Plynem!
Teplárenství probereme níže, ale nejdříve košile, která je bližší než kabát. Domácnosti totiž fungují jinak.… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Jak účinně vystrnadit ze zahrádky krtka? Zvukem
Už od roku 1991 se výrobě plašičů krtků věnuje česká firma Format 1 sídlící v Křenovicích nedaleko od Brna.… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...