Koupelna v podkroví je sice komplikovaná, o to ale působivější


Koupelna v podkroví nemusí být tou nejjednodušeji zaříditelnou místností v bytě, avšak má bezesporu

V domech je potřeba využít každý centimetr, zvlášť v době, kdy se za vše platí draze. V podkroví, oblíbeném místě pro bydlení, je častým problémem zřízení koupelny. Úpravy, rekonstrukce a zařizování podkrovních místností je složitou záležitostí, u koupelny to pak platí ještě více. Největším problém představuje šikmá střecha, ale jsou i další specifika, s nimiž je potřeba se vypořádat.

Možností, jak zařídit koupelnu v podkroví, moc není a pro inovace se nabízí jen minimální prostor. Šikmá střecha a většinou menší prostor už předem stanovují, jak bude koupelna uspořádána.

Úskalí koupelny v podkroví

  • výška stropu: norma stanovuje minimální výšku na 250cm, což je tak akorát na to, aby se mohl pohodlně pohybovat člověk vysoký průměrných 180cm. Pod šikminu neumísťujte hlavně umývadlo a opatrně i s toaletou. Určující je tedy výška nadezdívky a sklon střechy. Prostor využijte spíše pro skříňky, pračku, sušičku, případně i atypický sprchový kout.
  • napojení: kvůli prostoru častokrát není mnoho variant, jak rozmístit sanitární techniku a tu posléze napojit na odpad. V této pasáži se připravte na spoustu kompromisů a řadu náročnějších stavebních úprav. Už při projektování koupelny v podkroví si dejte pozor na zatížení stropu vanou s vodou, aby při jejím naplnění nepopraskal.
  • podlaha: do podkroví se hodí lehčí podlahy, například plovoucí nebo z OSB desek. U těžších jsou potom třeba náročnější stavební úpravy. Do koupelen pak volte hlavně odolnou, která nebude mít problémy s vysokou vlhkostí. (Vyberte podlahu do koupelny, nemusíte se bát ani dřeva)

Fotolia_45845929_XS

Přítomnost okna v koupelně v podkroví

Velkým pozitivem podkrovních koupelen je přítomnost okna. Kromě toho, že působí opravdu příjemně a koupelna tak dostane téměř katalogový vzhled, je to vaše výhra v boji s vlhkostí. Možnost větrání a přirozeného světla je k nezaplacení.
Pokud ani okno nezajistí dostatek světla, díky blízkosti střechy se dají jednoduše použít světlíky, díky nimž bude do místnosti vedeno světlo a vy tak ušetříte za umělé osvětlení.

Zařízení na míru v koupelně v podkroví

Koupelny v podkroví se často řeší výrobou zařízení na míru. Nejčastěji potom u sprchových koutů, kde se hrany kosí přesně dle zadaných parametrů. Vhodné jsou i skříňky a police, kde se navíc ještě bojuje s místem a každý centimetr se počítá.

Podkrovní koupelna bude působivým místem vašeho domu. Při navrhování i v průběhu realizace se ale raďte s odborníkem, protože jen ten správně nadimenzuje všechny potřebné záležitosti, stejně jako poradí s normami, jež se ke koupelnám váží. 

publikováno: 24. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.