Koupelnové zrcadlo je nepostradatelným doplňkem


Koupelnové zrcadlo je nepostradatelným doplňkem

Koupelna bez zrcadla, to je jako dveře bez kliky – téměř nepoužitelná. Koupelnové zrcadlo je nezbytností, která je zároveň i pěkným designovým doplňkem. Mělo by být dostatečně velké, správně osvětlené a samozřejmě udržované. Koupelnové zrcadlo je jednou z výrazných součástí vybavení, která dokáže v koupelně mnohé vylepšit, ale také naopak.

Koupelnové zrcadlo se nabízí v různých variantách zahrnujících nejen rozměry či cenu, ale také tvar nebo celkové provedení. Může být součástí nábytku, v případě koupelen s dostatkem prostoru i volně stojící, visící či nalepené. Koupelnové zrcadlo pomáhá nejen vám, ale také dispozicím koupelny. Jeho optické kouzlo spočívá v unikátní vlastnosti zvětšit i sebemenší koupelnu. Koupelnové zrcadlo je zkrátka funkční ozdoba se schopností skrýt nedostatky, s nimiž se koupelnový prostor potýká.

Koupelnové zrcadlo – kam s ním?

V případě menších koupelen je odpověď na otázku, kam koupelnové zrcadlo umístit, víceméně jasná – nad umyvadlo. Je to praktické, protože uživatel může svůj zevnějšek kontrolovat v průběhu vykonávání hygieny. Na straně druhé však odpadá možnost mít takové koupelnové zrcadlo, ve kterém bude možno vidět celou postavu. Nemluvě o nutnosti častého čištění, kdy kapky vody dokážou koupelnové zrcadlo „zašpinit“ víceméně denně. Máte-li k dispozici koupelnu větších rozměru, pak je řešení pro koupelnové zrcadlo mnohem zajímavější s příslibem většího množství možností.

Elegantní a velmi stylové jsou například celé zrcadlové stěny, které jsou opravdu efektní. Koupelnové zrcadlo je možné vyřešit i jako mobilní, tedy takové, které lze po místnosti přemisťovat dle aktuálních potřeb. Tradiční je samozřejmě umístění zrcadla na zeď jako obraz. Je jen otázkou priorit, kde a jaké koupelnové zrcadlo vám bude nejvíce vyhovovat, faktem je, že by skutečně v koupelně nemělo chybět.

Aby však svou primární funkci plnilo co nejlépe, myslete i na dostatečné a správné osvětlení. I sebevětší koupelnové zrcadlo bude k ničemu, když bude v koupelně tma. (Ptáte-li se, jak do koupelny světlo dostat, můžete nalézt odpověď v tomto článku.) Často využívané je mimo klasického osvětlení i takové, které je realizované vedle rámu zrcadla – nejčastěji z bočních stran. Ani světlo vycházející ze zdroje umístěného nad zrcadlem však není špatné.

Důležitý je materiál

Koupelnové zrcadlo je vystaveno působení vlhkosti a střídání teplot, což jsou vlivy vznikající obyčejným využíváním této místnosti a víceméně se nedají ovlivnit. I když budete používat větrání či koupelnové zrcadlo po zamlžení ihned otírat, nezabráníte tomu, aby dané faktory zanechaly na celkovém koupelnovém nábytku své stopy. Proto se vždy zajímejte o to, z jakého materiálu je koupelnové zrcadlo vyrobeno. Pokud je součástí nábytku, musí to být určitě dřevo speciálně upravené pro koupelny. Pokud je samostatné, je třeba, aby všechny kovové součásti byly antikorozně upraveny. Koupelnové zrcadlo musí být odolné, a proto je materiál otázkou, na kterou byste při výběru zrcadla měli určitě znát odpověď. V neposlední řadě lze řešit i bezpečnost, kdy jsou k dostání zrcadla potažená speciální fólií zabraňující roztříštění skla v případě rozbití.

Při výběru tedy zohledněte:

 • adekvátní rozměr zrcadla
 • možnost osvětlení zrcadla
 • dispozice koupelny
 • materiál
 • případné povrchové úpravy
 • tvar zrcadla (atypické řešení vypadá neotřele, ale v neodpovídajícím stylu koupelny bude jeho umístění spíše šlápnutím vedle)
 • ozdobné prvky na zrcadle (vzory mohou vypadat mile, ale opět platí – musí korespondovat se stylem koupelny)

Koupelnové zrcadlo plní několik funkcí, vždy je však dobré myslet na to, aby do interiéru také zapadlo. Příjemná a moderní koupelna je totiž kombinací účelnosti, prostoru a nápaditého designového řešení, kam spadá právě i koupelnové zrcadlo. 

Zajímavé tipy:

 • nejšetrnější způsob čištění zrcadla představuje použití vody a následné vyleštění
 • k čištění je možné použít roztok vody s octem
 • dezinfekční prostředky mohou sklo poničit
 • hrany zrcadla mohou černat, předcházet tomu lze důkladným větráním a vysušením těchto míst po každé koupeli
 • čištění usnadní hadr, co nepouští chloupky
 • k vyleštění poslouží i staré noviny

 

publikováno: 5. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.