Krbová kamna s výměníkem musí mít dostatečný výkon


Krbová kamna s výměníkem musí mít dostatečný výkon

Krbová kamna s výměníkem jsou v současné době jedním z nejžádanějších typů kamen, kterými si majitelé domů vyhřívají své obydlí. S přicházející zimou, co pomalu klepe na dveře, je otázka způsobu vytápění stále aktuálnější. Aby krbová kamna s výměníkem odváděla výbornou práci, je dobré vědět, že při jejich výběru sehrává stěžejní roli zejména hodnota výsledného výkonu.

Krbová kamna s výměníkem jsou na trhu k dostání v mnoha variantách a od celé řady výrobců. A právě proto je orientace mezi nabízeným zbožím pro koncového laického uživatele velmi náročná. Aby však krbová kamna s výměníkem sloužila tak, jak se od nich očekává, je nutné brát v potaz především dispozice prostoru, který je potřeba těmito kamny vytápět. V úvahu tak musí přijít nejen velikost, ale i členitost. Právě do hojně členitých prostor se krbová kamna s výměníkem výborně hodí, protože jsou určeny pro napojení do teplovodního systému, tedy například k radiátorům, bojleru, akumulační nádrži apod.

Krbová kamna s výměníkem – jaký výkon zvolit?

Je jedno, zda si s celým nákupem poradíte sami, nebo požádáte o pomoc odbornou topenářskou firmu, hlavní informace vycházejí z vašich potřeb. Budou krbová kamna s výměníkem sloužit jako hlavní zdroj tepla? Či pouze pro občasné přitápění? Takovéto otázky je třeba brát v potaz, aby bylo možné určit výkon, který bude plně korespondovat se stylem užívání. Obecně se lze orientovat na základě jednoduchých počtů – jeden kW výkonu dokáže vyhřát prostor okolo 20 m3 (starší domy) nebo zhruba 40 m3 (novostavby). Je možné využít tolerance zhruba 1 až 2 kW. Vše se samozřejmě odvíjí od izolačních schopností konkrétního prostoru. Předpokládá se, že starší dům bude v otázce úniků tepla problematický, proto budou požadavky oproti těm u novostavby o poznání vyšší. U krbových kamen s výměníkem je ale nutné pamatovat na dvojí „rozdělení“ výkonu, a to tzv. „do prostoru“ a „do vody“. Což určuje, jakým výkonem budou kamna s výměníkem sálat do daných prostor a jaký výkon využijí v celém teplovodním systému.

Nízký versus vysoký výkon

Je třeba zmínit, že krbová kamna s výměníkem musí disponovat adekvátním výkonem náležícím k charakteru celého obydlí. Na škodu jsou proto kamna s nízkým, ale i přehnaně vysokým výkonem. Nízký výkon nezajistí komfortní a potřebné vytopení, vysoký naopak místnosti přetopí a navíc mnohem výrazněji zanese komín a všechny skleněné plochy na dvířkách.

Krbová kamna s výměníkem přináší ve vytápění několik praktických možností, jak lze zdroj tepla využít i například pro ohřev vody v bojleru apod. Pokud si s výběrem nebudete vědět rady, nechte si poradit od zkušených odborníků, základní cena za krbová kamna s výměníkem menšího výkonu začíná na zhruba 8000 Kč.

 

Zajímavé tipy:

  • teplota vody v celém systému nesmí být příliš nízká
  • kamna s výměníkem není možné napojit do systému, v němž je již napojen kotel
  • koncové napojení na rozvody by měla provádět odborná topenářská firma
  • podlaha musí být z nehořlavého materiálu (cca 80 cm před ohništěm, cca 40 cm do boku od ohniště)
  • dřevo s vysokým stupněm vlhkosti bude v kamnech způsobovat vznik velkého množství kouře

 

publikováno: 3. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.