Kvalitní půdní schody zajistí bezpečný přístup do prostoru pod střechou


Kvalitní půdní schody zajistí bezpečný přístup do prostoru pod střechou

Půda může být využívána různé, záleží na její velikosti a dispozicích. V některých domech se přistupuje k jejímu plnohodnotnému obývání, v jiných je pouze dalším úložným, případně skladovacím prostorem nebo zázemím pro občasné přespání návštěv. Adekvátní přístup k těmto místům by měl být samozřejmostí. Nabízí se proto otázka, jaké půdní schody zvolit.

Půdní schody jsou v mnohých stavbách nezbytným doplňkem, bez něhož by nebylo možné využívat prostor pod střechou. Jejich instalace je nevyhnutelná na chatách a chalupách, zkrátka všude, kde klasické schodiště není možné vybudovat. V nabídkách prodejců je možné nalézt půdní schody typizované, samozřejmě je možné nechat je vyrobit na míru podle konkrétních rozměrů. Populární jsou půdní schody ze dřeva, které by mělo být co nejtvrdší, mimo nich lze také pořídit půdní schody z kovu. Schody pro tyto potřeby se nejčastěji řeší systémem vkládání do půdního prostoru a označují se jako výsuvné. Podle toho, jak se s nimi manipuluje, se odlišují dvě hlavní kategorie, a to:

  • půdní schody skládací
  • půdní schody stahovací

Výsuvné půdní schody jsou prostorově nenáročné

Hlavním poznávacím znamením tohoto druhu půdních schodů jsou jejich malé nároky na prostor v obývané zóně. Tím, že se při nepoužívání schovají na půdu, nikterak nepřekáží v místech, která jsou součástí obydlí. Jsou tedy neviditelným doplňkem domu, který se stane jeho součástí, jen když se s ním začne manipulovat.

Půdní schody skládací

Skládací půdní schody, jak už pojmenování napovídá, vysunují schody systémem skládání, kdy se jednotlivé dílce s příčkami skládají na sebe či od sebe. Bývají masivnější a vhodné i pro domácnosti, kde jsou po schodech přenášena i těžší břemena, jejichž váhu by obyčejné půdní schody nevydržely.

Půdní schody stahovací

Půdní schody stahovacího typu jsou povětšinou menších rozměrů a oproti skládací variantě nejsou většinou určeny pro tak náročný provoz. Není u nich také kladen takový požadavek na sklon, a tak je možné umístit je i do stěn, kde se pro ně udělá jen velmi malý otvor.

Kolik půdní schody stojí?

Finanční náročnost pořízení půdních schodů se odvíjí od materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, od systému vysouvání i od celkových rozměrů. Jednoduché varianty je možné pořídit od cca 2000 Kč.

Dále je možné pořizovat ke schodům doplňky, například zábradlí k otvoru v půdním prostoru nebo ochranné stopky, které zabraňují poškození podlahy, na níž používané půdní schody stojí.

I když se u půdních schodů nepředpokládá jejich denní a časté používání, měly by být vybírány s vědomím, že musí být především bezpečné a nenáročné na manipulaci. Některé druhy mohou být navíc izolované, a tak brání úniku tepla z obývaných prostorů nebo pronikání chladu do nich.

 

publikováno: 2. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.