Kvalitní zahradní nábytek je zárukou pohodlného posezení


Kvalitní zahradní nábytek je zárukou pohodlného posezení

Posezení na zahradě či terase je velmi příjemným zážitkem. Zvláště pokud se nacházíte ve společnosti vám blízkých lidí a panuje dobrá nálada. Zázemí pro tyto radosti tvoří nejen váš pozemek, ale také jeho vybavení. A tak by měl být zahradní nábytek nejen dobře vypadající, ale taktéž kvalitní. Každý se určitě rád vyhne situaci, kdy mu návštěva spadne z dosluhujícího a rozbitého křesla.

Zahradní nábytek bývá v běžných domácnostech opomíjen, popřípadě řešen poskládáním zbylých a vyřazených kousků nábytku z běžného upotřebení v obydlí. Oblíbené jsou i snadno dostupné řešení v podobě nejlevnějších plastových kousků. Pokud však chcete mít jistotu, že váš zahradní nábytek něco vydrží, je příhodné navštívit specializovaný obchod a odkrojit z domácího rozpočtu na tuto položku o trochu více., než jste původně plánovali V současné době se zahradní nábytek vyrábí především z již zmiňovaného plastu, dále pak ze dřeva a kovu, přibližme si nyní výhody a nevýhody jednotlivých druhů.

Plastový zahradní nábytek – nejlevnější klasika

Jak již bylo zmíněno, v našich končinách je často k vidění na terasách, balkonech a zahradách typický bílý plastový nábytek pořízený v běžných obchodech a supermarketech. Díky své nízké váze je mobilní, ani jeho údržba nevyžaduje větší námahu. Na druhé straně je tu samozřejmě pevnost a odolnost, která klesá úměrně s cenou. Dle zkušeností uživatelů platí, že čím levnější, tím méně kvalitní. Dá se však sehnat plastový zahradní nábytek z tvrdšího materiálu, ani ten však negarantuje, že vydrží po dlouhá léta. Mimo to je plastovému nábytku vyčítán i jeho vzhled, který do přírodního okolí nezapadne tak přirozeně jako například zahradní nábytek ze dřeva.

Výhody/nevýhody:

+ cena
+ snadná manipulace
 
- zpracování
- nízká životnost

Zahradní nábytek ze dřeva nezklame, ale vyžaduje údržbu

Dřevo – materiál opěvovaný i zatracovaný. Přirozenost dřeva stojí za jeho velkou oblíbeností i přes poměrně vysoké pořizovací náklady a nutnou následnou péči. Skvěle totiž doplní celkový vzhled zahrady či terasy. Z hlediska praktického užívání je navíc dobře kombinovatelný s dalšími materiály, nestudí a je pevný.

Z nevýhod je nutné zmínit vzpomínanou údržbu, protože dřevo je velmi náchylné na změny počasí a okolních vlivů. Oproti plastu tak vyžaduje, aby v případě deště bylo schováno pod střechu a byly mu dopřávány pravidelné nátěry, které obnoví barvu či lak a zvýší odolnost. Vedle běžně používaného smrku či borovice se do popředí zájmu dostávají i exotické dřeviny. Výjimkou tak není zahradní nábytekteakového dřeva, z meranti či eukalyptu.

Výhody/nevýhody:

+ kvalita zpracování
+ přirozený vzhled
 
- vyšší pořizovací náklady
- nutnost pravidelné údržby

Kovový zahradní nábytek, to je dlouhá životnost

Třetím typem nábytku, který si v tomto článku připomeneme, je kovový zahradní nábytek. Je zřejmé, že ze všech jmenovaných je kovový zahradní nábytek tím nejodolnějším. A to jak z hlediska praktického používání, tak z hlediska životnosti materiálu ve své podstatě. Stejně jako dřevěný zahradní nábytek potřebuje i on nátěry, a to především takové, které ho ochrání před korozí. Nevýhodou je v případě opravdu bytelných typů jeho váha, která brání častému přenášení v případě obměny vzhledu a kompozice zahrady. Dříve byl nábytek z kovu neoblíben, protože sluneční paprsky ho dokázaly natolik rozpálit, že posezení na něm bylo téměř o zdraví. Nyní se však u moderně vyráběného přistupuje k použití speciálních nátěrů, které jsou odolné vůči UV záření, a tak k výše popsané situaci nemůže dojít.

Výhody/nevýhody:

+ odolnost
+ dlouhá životnost
 
- vyšší pořizovací náklady
- do zeleně se nehodící "kovový" vzhled

Jak udržet zahradní nábytek v dobré kondici?

Nezbytnou součástí užívání zahradního nábytku je i péče o něj, která může být také hlediskem, k němuž přihlédnete při výběru konkrétního typu. Péče o plast není tak náročná. Postačí voda s trochou saponátu a houbička. Přes zimu však plastový zahradní nábytek skladujte na místě, kde nemrzne. U dřeva je to trochu obtížnější. Záleží samozřejmě na druhu, ale obecně je nutné alespoň dvakrát do roka nábytek vyčistit, napustit speciálním olejem a samozřejmě uchovávat na místech, kde není vlhko. Zahradní nábytek z kovu vyžaduje zejména kontrolu, zda někde nerezaví. Pokud ano, je potřeba dané místo opatrně vybrousit a znovu nalakovat. Při údržbě nábytku je třeba řídit se specifikami daného materiálu a pravidelně ho kontrolovat.

Před výběrem nábytku si zodpovězte následující otázky:

  • Kolik lidí bude nábytek pravidelně užívat?
  • V jakém prostředí a na jakém podkladu bude zahradní nábytek stát?
  • Bude potřeba s ním často manipulovat?
  • Jaký čas můžeme věnovat údržbě?
  • V jaké cenové relaci budeme zahradní nábytek vybírat?
I když výběr nábytku není zrovna jednoduchý, není také ničím, co by vás mělo jakkoliv deprimovat. Stačí si jen uvědomit své priority a dle nich se zařídit. Zahradní nábytek slouží vašim potřebám, hleďte v prvé řadě na ně a odvíjejte od toho další požadavky. V neposlední řadě také myslete na to, že nábytek je vhodné si v prodejně reálně vyzkoušet. A pokud se i tak nebudete moci rozhodnout, zda radši dřevěný zahradní nábytek či kovový nebo plastový, jsou na trhu k dostání i takové typy, které vkusně kombinují všechny uvedené materiály.

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.