Květiny do koupelny patří! Oživte tu vaši třeba kapradinami nebo orchidejemi


Osvěžte koupelnu květinami

Co dodá každému interiéru svěžest, živost a zároveň ho zútulní? Květiny! Jednou z mála místností, která na první pohled není úplně vhodným místem pro vybavení květinami, je koupelna. Ale i tato vlhká místnost, mnohdy tmavá a bez oken, si zaslouží oživit květinami. Jen je třeba vybrat takové druhy, kterým prostředí koupelny bude svědčit. 

Květiny zútulní a osvěží každou koupelnu

Mít květiny v koupelně je jistě snem mnoha milovníků zeleně. Málokterá místnost v interiéru totiž působí tak stroze, chladně a sterilně či tvrdě vzhledem k množství studeného kovového a plastového vybavení. Přitom koupelna je jedním z míst, kde bychom měli relaxovat a odpočívat, zkrátka bychom se v ní měli cítit příjemně a pohodlně. Právě květiny by mohly dodat koupelně tolik potřebnou útulnost, oživit ji a osvěžit.

Pokud se rozhodnete vybavit svou koupelnu květinami, věnujte dostatečnou pozornost jejich výběru. Jako květiny vhodné do koupelny rozhodně nemůžeme označit všechny. Důležité je tedy zjistit, kterým rostlinám by se mohlo ve vaší koupelně dařit. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, některým druhům květin může vlhko a nedostatečné osvětlení koupelny dokonce vyhovovat.

Vlhkost koupelny může svědčit pralesním rostlinám

Koupelna je místem, které je v podstatě neustále vlhké. Zejména během sprchování či koupelí zde vzniká teplá pára. Vlhké prostředí ne všem květinám vyhovuje. Jiným rostlinám ale toto osvěžení v podobě usazující se páry na jejich listech náramně svědčí a zabraňuje jejich schnutí. Jaké květiny do koupelny tedy patří?

Jak z vlhkosti místnosti vyplývá, květiny vhodné do koupelny musí být vlhkomilné. Koupelnové prostředí nápadně připomíná klima tropických pralesů, kde je také vysoká vlhkost a méně světla. Pokud tedy hledáte květiny do koupelny, žádejte v květinářství právě pralesní rostliny.

Kapradiny jsou do koupelen ideální

Mezi takové rostliny můžeme zařadit třeba kapradiny, které jsou nenáročné na světlo a zároveň mají rády vlhkost. Navíc existuje mnoho druhů kapradin, takže si vyberete přesně tu, která se vám bude do koupelny hodit. Sáhnout můžete po ledviníku, sleziníku, žebrovci či parožnatce.

Jak o kapradiny pečovat? Jak již bylo zmíněno, jde o nenáročné rostliny. Stačí je občas zarosit a jejich substrát udržovat neustále dostatečně vlhký, což by v koupelně neměl být problém. Čas od času je vhodné přidat také hnojivo.

Květiny se hodí do každé koupelny

I koupelny bez oken lze oživit květinami - třeba bambusem

Hlavním problémem, proč se mnoha květinám v koupelně nedaří, je fakt, že jde velmi často o místnost bez oken. Pokud i vy patříte k těm, jejichž koupelna nemá zdroj přirozeného světla, a přesto toužíte po její květinové výzdobě, nezoufejte. Existují rostliny, které k životu příliš světla nepotřebují. Sáhnout můžete také po bambusu, kterému se bude skvěle dařit i v temné místnosti.

Máte koupelnu se zdrojem přirozeného světla? Pak máte na výběr také mnohé další rostliny a květiny vhodné do koupelny. Množství světla a vlhký vzduch svědčí cykasům, ale také banánovníku nebo šáchoru. Dále do koupelny můžete umístit monsteru, pepřinec, anturii, alokázii či korálovku.

Orchidej neboli královna květin bude koupelně slušet

Pokud toužíte po tom, aby vaše koupelna působila opravdu luxusně, sáhněte po královně květin, tedy orchideji. Po světě roste mnoho druhů těchto nádherných květin, a právě jeden z nich, tropické orchideje, jsou ideální květiny do koupelny. Vlhkost jim totiž svědčí a pravidelně v takovém prostředí kvetou.

Vyžadují více světla než na světlo nenáročné kapradiny, takže pokud máte v koupelně okno, směle se do pěstování orchidejí pusťte. Potřebují také speciální substrát, ve kterém se prodávají a který jim dodává potřebné živiny. Stačí jej udržovat vlhký a občas přihnojit, pak budou orchideje dokonalou ozdobou vaší koupelny.

Vhodné do koupelny jsou i popínavé rostliny

Při výběru květiny vhodné do koupelny dejte pozor také na to, že ne každé rostlině svědčí časté a dlouhotrvající větrání. Místo u okna, kde je sice dostatek světla, ale také se jím v koupelně větrá, nemusí být proto pro některé květiny ideální. Aby vaše koupelnové rostliny netrpěly průvanem přímo na parapetu, můžete vyzkoušet závěsné květináče nebo květiny umístit na poličky nedaleko oken.

Jako květiny vhodné do koupelny se tedy jeví nejrůznější převislé či trsnaté rostliny. Koupelnovou rostlinou, která nadělá hodně parády, může být třeba popínavý břečťan. Dařit se mu bude v zavěšeném květináči s běžnou zeminou, ze kterého bude vyrůstat a obrůstat stěny koupelny. Další popínavky vhodné do koupelny jsou třeba potos, filodendrony nebo popínavý fikus.

Řešením může být pro květiny v koupelně umělé osvětlení

Pokud máte v koupelně světla nedostatek, ale přesto toužíte po květinách potřebujících světlo, pomoci si můžete přisvětlováním. Použít můžete lampičky či jiná zařízení s úspornými zářivkami. Důležitý je vyšší podíl modrého a červeného spektra těchto osvětlení, aby napodobovala přirozené denní světlo, které rostliny ke svému životu potřebují. K dostání jsou i speciální zářivky určené přímo pro pěstování rostlin. Můžete také vyzkoušet rostliny v koupelně střídat. Jednoduše je po pár dnech v tmavé koupelně na nějakou dobu umístěte zase na světlé místo.

I když se to na první pohled nezdá, existují tedy mnohé květiny vhodné do koupelny i mnoho možností, jak jim jejich život ve vlhké a tmavé místnosti usnadnit. Záleží tedy jen na tom, jaké jsou vaše preference a jaká rostlina se vám bude do vašeho interiéru nejvíce hodit a oživí vaši koupelnu.

Koupelnu můžete oživit také moderními ovládacími prvky

Květiny sice zútulní a osvěží každý prostor, pokud však chcete vytvořit opravdu moderní koupelnu, neváhejte ji vybavit stylovými ovládácími tlačítky a senzory. Ty nejkvalitnější vám může dodat Alca plast, tradiční česká firma z Břeclavi. V jejím portfoliu najdete například podlahové žlaby, WC tlačítka, předstěnové instalační systémy a další.

publikováno: 2. 6. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.