Levandule – jak ji sbírat, sušit a zpracovávat


levandule13

V první části článku jsme se zaměřili na to, jak si levanduli vypěstovat na zahradě i v květináči. Levandule však přináší řadu možností využití, a tak by byla škoda ji dále nezpracovávat a nechat ji jen odkvést. Levandule se sbírá, suší a dále zpracovává. Jak celý proces provést tak, aby byl výsledek co nejlepší? Sušení levandule není náročné, jen je třeba dodržet základní pravidla a postup. Pojďme se na celý proces podívat podrobněji.

DÁLE NA TÉMA: PĚSTOVÁNÍ LEVANDULE

Levandule se sklízí v plném květu

Základem úspěchu zpracování levandule je začít se sklizní v tu nejlepší dobu. Levandule se sklízí v plném květu, tedy ve chvíli, kdy jsou všechny rostlinky bohatě vykvetlé, ale ještě nezačaly odkvétat. Obvykle je levandule připravena ke sběru v průběhu srpna, může to však být i dříve či později v závislosti na konkrétním druhu a klimatických podmínkách. Květy se sklízí i se stonky, a to v místech, kde končí jejich drobné listy.

Čtěte také: Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Způsoby sušení levandule

Pokud jste se pustili do sklizně levandulových květů i se stonky, pusťte se do procesu sušení. Nejčastěji se levandule suší dvěma způsoby:

Sušení v papírových krabicích

První metodou šetrného sušení levandule je volné uložení květů se stonky do velkých papírových krabic. Stonky vyskládejte jeden vedle druhého a nechejte jim dostatek prostoru pro proudění vzduchu. Krabici s uloženými květy pak přesuňte na suché místo, které by mělo být tmavé a bez přístupu slunečních paprsků.

Sušení zavěšených svazků

Druhou častěji využívanou metodou sušení je svázání jednotlivých stonků do svazků a jejich zavěšení směrem dolů. Pokud máte dostatek místa pro zavěšení svazků, je tento postup ideální. Všechny květy se vysuší rovnoměrně a poměrně rychle, navíc budou krásné a rovné. Metoda sušení svazků je obzvláště vhodná v případě, chcete-li sušenou levanduli využívat k dekoračním účelům. I v tomto případě musí sušení probíhat v suchém a tmavém prostředí.

Možnosti využití sušené levandule

Pokud máte sběr a sušení levandule za sebou, můžete ji využít různým způsobem. Sušená levandule krásně voní i vypadá, je tak perfektním dekorativním doplňkem do vašeho bytu i domu. Levanduli můžete využít i pro naplnění do textilních pytlíků, kterými můžete provonět prádlo. Květy využijete v kuchyni jako koření, můžete z nich připravit léčivý levandulový olej, levandulový sirup nebo je můžete přidat do koupele. Stejně tak je využijete i v oblasti přírodního léčitelství. Levandule pomáhá při hojení ran, zánětů či pro zmírnění projevů migrény.

Usušená levandule vám při správném skladování vydrží dlouhou dobu. Bude vám dělat radost na pohled a potěší i svými vlastnostmi. Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás v minulosti připravili:

publikováno: 10. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.