Litinová kamna mají styl a schopnosti prověřené léty


drevene-brikety--levny-a-ekologicky-zpusob-vytapeni_1600x900ms

Levnější náhrada krbu? To jsou litinová kamna a hodí se tam, kde by krb nebyl příliš využívaný nebo na něj nejsou jednoduše finance. Nejedná se ale o žádnou chabou náhražku, protože litinová kamna mají řadu výhod, díky nimž o jejich pořízení budou uvažovat i ti, kteří byli skálopevně přesvědčeni o výstavbě krbu.Kamna i krby se musí pořizovat především podle toho, jaký bude jejich účel – zda budou složit jako hlavní nebo jen doplňkový zdroj tepla. Litina je léty prověřeným materiálem, a tak můžete věřit, že vás kamna při chladných večerech zahřejí na jedničku.

Litina je jedinečným materiálem

Litina se pro účely vytápění používá už dlouho, proto jsou její skvělé vlastnosti osvědčenou klasikou. Teplo vydává rovnoměrně a díky odolnosti nehrozí propálení. Teplo se v litinových kamnech akumuluje, což znamená, že prostor ohřívají i dlouho poté, co v nich už vyhasl oheň. Odolávají nejen vysokým teplotám, ale také tlaku. Ohniště je obvykle vybaveno šamotovou podložkou, která tyto vlastnosti ještě zlepšuje.
Velkou výhodou je v neposlední řadě i možnost vybrat si z mnoha typů, velikostí a stylů. To pravé tak najdete jak na chalupu v rustikálním stylu, tak i do moderních minimalistických obývacích pokojů.
Litinová kamna bývají doporučována i pro dlouhou životnost (až několik desítek let).

Čím topit v litinových kamnech

Litinová kamna se nejčastěji vyrábí ve verzi, která vydává tzv. sálavé teplo, a to bez ohledu na to, jakým materiálem topíte. Zpravidla je možno spalovat uhlí, dřevo a další paliva jako štěpku, papír i pelety. Nemají žádný systém komor, proto se nemá co zanášet sazemi.
Berte ale ohled na sousedy a životní prostředí a nesnažte se spálit vše, co doma najdete, a vykazuje jisté známky schopnosti hořet.

obr1_1600x900ms 

Jak vybrat litinová kamna

Jelikož se pořizují hlavně jako doplňkový zdroj tepla, pak vybírejte hlavně podle velikosti místnosti. Kamna s teplovzdušným výměníkem pak zvládnou vytopit i velké prostory.

  • jednoplášťová sálavá kamna: díky jednoduchému designu patří do nejnižší cenové kategorie, což ale nic neubírá na jejich schopnosti spolehlivě vytopit i několik menších přilehlých místností.
  • okrasná sálavá kamna: jak název naznačuje, prim hraje vzhled. Nejrůznější tvary mohou být ozdobné i decentní, se zdobeným reliéfem a dalšími dekoračními prvky. Nic z toho však nemá vliv na funkčnost, jen se odrazí v ceně.
  • litinová krbová kamna: bestseller mezi kamny a nejoblíbenější druh. Disponují prosklenými dvířky, díky nimž lze sledovat plápolající oheň a užívat si atmosféru se vším všudy. Dají se opatřit teplovzdušným (do prostoru je foukaný teplý vzduch) nebo teplovodním (ohřátá voda je rozváděna do topných těles) výměníkem a prohřejí tak několik místností.

A nevýhody? Akumulace tepla nedosáhne takových kvalit a parametrů jako by tomu bylo u zděných kamen a také efektivita je nižší. Část tepla totiž uniká komínem (odtahovou rourou), který je navíc viditelný. To ovšem nemusí být nevýhodou, v mnoha interiérech vypadá stylově. 

Cenově se litinová kamna pohybují v širokém rozmezí – od nejlevnějších v ceně kolem deseti tisíc korun, až po luxusní za padesát tisíc.

publikováno: 10. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.