Louh neboli hydroxid sodný a čištění odpadu a WC v koupelně


Čištění odpadu

Organické nečistoty, zvířecí srst, chlupy, nehty či vlasy mohou způsobit ucpání odpadu v koupelně, na toaletě i v kuchyni. Tyto nečistoty vytvoří odolnou a pevnou zábranu, kvůli které bude průtok vody prakticky nemožný. Ucpané toalety a odpady jsou běžnou praxí a jednou se objeví v každé domácnosti. Pokud běžné mechanické čištění nezabere, je třeba přistoupit k hrubé síle, k chemii. K čištění odpadu se používají různé přípravky na bázi roztoku hydroxidu sodného (louhu), hydroxid sodný lze použít i napřímo. Víte, jak louh používat a jak při jeho použití chránit své zdraví?

Co je to hydroxid sodný?

Hydroxid sodný neboli louh je silně zásaditá anorganická sloučenina, která je v čistém stavu bílá ve formě malých peciček. Hydroxid sodný musí být uchován v pevných a hermeticky uzavřených obalech, a to z důvodu pohlcování oxidu uhličitého ze vzduchu a vzniku uhličitanu sodného. Louh má široké využití v chemickém průmyslu, používá se například k výrobě mýdel, v textilním průmyslu či při úpravách pitné vody. V domácnostech je louh využíván především k čištění vodovodních odpadů a trubek. Snadno si poradí s organickým materiálem různého druhu a ucpaný odpad během několika minut opět zpřístupní.

Čištění odpadu s přípravky na bázi louhu

Vyzkoušeli jste ucpaný odpad nebo toaletu vyčistit ručně pomocí zvonu a kýžený výsledek se nedostavil? Pak na řadu může přijít chemie. K čištění můžete využít jeden z mnoha čisticích prostředků na bázi louhu. Je však třeba mít na paměti, že nešetrné využití chemických přípravků může odpad nenávratně poškodit. Alcaplast, největší český výrobce sanitární techniky, proto doporučuje spíše upřednostňuje mechanické čištění před chemickým. Pokud máte doma jeden ze sifonů od břeclavské firmy, žádnou chemii ani potřebovat nebudete. Lze jej snadno vyjmout a mechanicky vyčistit.

Pokud se přece jen rozhodnete pro využití chemických přípravků, vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu. Jednotlivé produkty se mohou způsobem užití mírně lišit. Kromě tekutých přípravků jsou na trhu i produkty v granulované či mikrogranulované podobě. Pro maximální čisticí efekt je dobré odpad nejprve prolít horkou vodou, následně nasypat či nalít uvedené množství přípravku, nechat chvíli působit a následně opět prolít horkou vodou. Při použití čisticích roztoků dbejte maximální ostražitosti.

Hydroxid sodný na silně ucpané odpady

Pokud je vaše toaleta, dřez nebo odpad v koupelně velmi silně ucpaný a přípravek na bázi roztoku louhu nepomohl, můžete využít i hydroxid sodný v jeho čisté podobě. Postup aplikace je stejný jako v případě roztoku, vyžaduje se však mnohem větší obezřetnost. Čistění odpadu s hydroxidem sodným může být nebezpečné, proto je-li to možné, dejte přednost méně nebezpečným a méně agresivním roztokům louhu.

Při čištění louhem i přípravky vznikají výpary, proto je třeba místnost řádně odvětrávat. Louh reaguje na horkou vodu agresivně a po zalití začne bublat a prskat, proto je třeba dobře ochránit svou pokožku a všechny sliznice. Při manipulaci s louhem se oblečte do starého oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami, nasaďte si gumové rukavice a ochranné brýle. Horkou vodu nalévejte do odpadu z dostatečné vzdálenosti.

Louh zabere tam, kde zvon už nepomáhá. 

Hydroxid sodný a první pomoc při zasažení

Hydroxid sodný může způsobit vážná poranění očí, pokožky i horních cest dýchacích. Proto je důležité v případě jakéhokoliv vnějšího či vnitřního kontaktu co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. V případě pozření nevyvolávejte zvracení, nikdy se nepokoušejte neutralizovat kyselou látkou ani nepodávejte aktivní uhlí. Pijte vodu či mléko. Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. V případě kontaktu s očima vymývejte po dobu 15 minut vlažnou vodou a vyhledejte očního lékaře. Totéž platí při postižení kůže, postižené místo omývejte vlažnou vodou a následně vyhledejte kožního lékaře.

Hydroxid sodný reaguje pouze s organickými nečistotami, z chemického hlediska tak nemusíte mít obavy, že by vám trubky „rozežral". Problém však může nastat u velmi starých vodovodních odpadů, u kterých se používalo plastové potrubí, které nebylo odolné vůči vysokým teplotám. Při kontaktu louhu s vodou dochází k chemické reakci a vzniká velmi vysoká teplota, která může staré potrubí poškodit. U trubek z polypropylenu však žádné riziko poškození nehrozí, tam s použitím louhu nemusíte mít obavy.

Co všechno louh odstraní

Hydroxid sodný je skvělý pomocník při odstranění veškerých organických nečistot, které vedly k ucpání toalety, dřezu či odpadu v koupelně. Poradí si se zbytky jídel, které zůstaly ucpány ve dřezu, s chomáči vlasů, s nehty, srstí psů, koček a dalších zvířat i s ucpaným toaletním papírem. Díky odstranění nečistot také zabrání nepříjemnému zápachu, který z odpadu vychází. Louh je také ideálním pomocníkem pro případy, kdy voda z odpadu odtéká velmi pomalu. Na případ, kdy je dřez, umyvadlo či toaleta zalita vodou a neodtéká, je třeba uplatnit jiné postupy, především mechanické vyčištění odpadu po rozšroubování.

Právě mechanické vyčistění odpadu je podle odborníků z Alcaplastu nejšetrnějším způsobem, jak sifon zbavit vlasů a jiných nečistot. Většinu z nich zachytí už sítko na vodní zápachové uzávěře, díky snadné odjímatelnosti celého systému navíc sifon dokonale vyčistíte bez použití jakékoliv chemie. Pro vyčistění odpadního potrubí poté stačí využít pomůcky na protažení zanesených trubek.

Čištění odpadu s biologickými přípravky

Pokud vám použití hydroxidu sodného přijde příliš agresivní a zdraví nebezpečné, můžete vyzkoušet jeden z mnoha čističů na biologické bázi. Jde o čištění odpadu živými bakteriemi, které požírají usazený tuk a preventivně chrání odpad před ucpáním. Jedná se o šetrné řešení, které má však význam pouze při prevenci. Se silně zanesenými a ucpanými odpady si neporadí. Pokud se tedy chcete použití louhu či jiných chemických přípravků vyhnout, průběžně se o odpady starejte a používejte přípravky s živými bakteriemi, které budou nánosy průběžně odstraňovat.

Při dodržování základních bezpečnostních pravidel nemusíte mít z používání louhu a podobných přípravků obavy. Vždy postupujte podle instrukcí, uvedených na konkrétním přípravku, a nezapomínejte důkladně odvětrávat místnost.

publikováno: 4. 8. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.