Magnetické vysoušení: spolehlivá metoda v boji s vlhkým zdivem


Jak odstranit plíseň na zdi_Fotolia_34184902_XS

S vlhkým zdivem se bojuje v mnoha domácnostech. Příčinou přitom nemusí být jen nedostatečné větrání, které není zase tak vážným problémem, jako vzlínání vody na základě stavebních poruch. Nepříjemnosti se mnohou objevit třeba i v obdobích vydatnějších dešťů, kdy vysoušeč zdí ocení každá domácnost v rizikové oblasti. I tady najdete různé trendy a novinky, které mají usnadnit práci.

I když je vlhkost všude kolem, její vyšší míra značně škodí. Vliv má jednak na zdravotní stav a také na celkovou úspornost domu. V novostavbách je třeba odstranit vlhkost co nejdříve. K tomu pomůže i odvlhčovat, jinak také označovaný jako vysoušeč.

Výběr odvlhčovače dle budovy

Odvlhčovač vyberte podle toho, kam jej budete umísťovat – do velkých objektů jsou určeny průmyslové odvlhčovače, které jsou konstruované na vyšší výkon a větší zatížení. Pro použití v domech a bytech jsou určeny právě bytové. Kromě známého provedení existuje ale ještě jedna varianta. Modernější a rozhodně zajímavá – magnetický vysoušeč.

Magnetické vysoušení – metoda 21. století

Velkou výhodou magnetického vysoušení je bezkontaktonost. Funguje na principu elektromagnetických vln, a to velmi jednoduše: díky vlhkosti se ve zdech zvyšuje koncentrace solí, jež jsou vodivé a vzniká tak elektrostatické pole. Takto se posílí pozitivní náboj molekul vody a postupně se narušuje soudržnost atomů. Schopnost držet vodu je tak narušena a vlhkost odváděna od zdiva.

Sanace zdiva: chemická injektáž a další metody

Do objektu se instalují dle pořeby přístroje, které začnou vysílat slabé polarizované pole a to tak vysychá. Nemusí seFotolia_40092703_XS používat jen nárazově, ale třeba i dlouhodobě. Částečně zároveň probíhá i žádoucí odsolení, přičemž část vlhkosti je odvedena zpět do země (odvlhčení) a část do se vypaří, případně putuje do starých omítek (odpaření). Celý proces je o něco zdlouhavější, ovšem vysoce účinný. Použít se dá u všech materiálů, jež disponují kapilárním systémem – beton, cihly, kámen či pískovec.

Šetrnou metodu oceňují i historici, kteří díky ní snadno odstraní vlhkost i tam, kde by jinde měli smůlu. Používat se však dá i na rodinné nebo administrativní budovy.

Magnetické vysoušení zdí

  • odstraní vlhkost a zabrání rychlému stárnutí budovy
  • zamezí vzniku plísní a hub
  • zlepší kvalitu bydlení a sníží náklady na vytápění
  • odstranění nepříjemného zápachu, který díky vlhkosti vzniká

Nemusíte se ale obávat, že by se jednalo o neprověřené pokusy. Systém je v Evropě známý už dlouhou dobu, navíc i v České republice jej schválil hlavní hygienik. Finální výsledek uvidíte po dvou až třech letech, přičemž stav zdí je průběžně kontrolován. Zařízení tak může zůstat zabudováno na stálo a vlhkost je tak neustále pod kontrolou.

publikováno: 2. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.