G+

 

 

Magnetické vysoušení: spolehlivá metoda v boji s vlhkým zdivem


Jak odstranit plíseň na zdi_Fotolia_34184902_XS

S vlhkým zdivem se bojuje v mnoha domácnostech. Příčinou přitom nemusí být jen nedostatečné větrání, které není zase tak vážným problémem, jako vzlínání vody na základě stavebních poruch. Nepříjemnosti se mnohou objevit třeba i v obdobích vydatnějších dešťů, kdy vysoušeč zdí ocení každá domácnost v rizikové oblasti. I tady najdete různé trendy a novinky, které mají usnadnit práci.

I když je vlhkost všude kolem, její vyšší míra značně škodí. Vliv má jednak na zdravotní stav a také na celkovou úspornost domu. V novostavbách je třeba odstranit vlhkost co nejdříve. K tomu pomůže i odvlhčovat, jinak také označovaný jako vysoušeč.

Výběr odvlhčovače dle budovy

Odvlhčovač vyberte podle toho, kam jej budete umísťovat – do velkých objektů jsou určeny průmyslové odvlhčovače, které jsou konstruované na vyšší výkon a větší zatížení. Pro použití v domech a bytech jsou určeny právě bytové. Kromě známého provedení existuje ale ještě jedna varianta. Modernější a rozhodně zajímavá – magnetický vysoušeč.

Magnetické vysoušení – metoda 21. století

Velkou výhodou magnetického vysoušení je bezkontaktonost. Funguje na principu elektromagnetických vln, a to velmi jednoduše: díky vlhkosti se ve zdech zvyšuje koncentrace solí, jež jsou vodivé a vzniká tak elektrostatické pole. Takto se posílí pozitivní náboj molekul vody a postupně se narušuje soudržnost atomů. Schopnost držet vodu je tak narušena a vlhkost odváděna od zdiva.

Do objektu se instalují dle pořeby přístroje, které začnou vysílat slabé polarizované pole a to tak vysychá. Nemusí seFotolia_40092703_XS používat jen nárazově, ale třeba i dlouhodobě. Částečně zároveň probíhá i žádoucí odsolení, přičemž část vlhkosti je odvedena zpět do země (odvlhčení) a část do se vypaří, případně putuje do starých omítek (odpaření). Celý proces je o něco zdlouhavější, ovšem vysoce účinný. Použít se dá u všech materiálů, jež disponují kapilárním systémem – beton, cihly, kámen či pískovec.

Šetrnou metodu oceňují i historici, kteří díky ní snadno odstraní vlhkost i tam, kde by jinde měli smůlu. Používat se však dá i na rodinné nebo administrativní budovy.

Magnetické vysoušení zdí

  • odstraní vlhkost a zabrání rychlému stárnutí budovy
  • zamezí vzniku plísní a hub
  • zlepší kvalitu bydlení a sníží náklady na vytápění
  • odstranění nepříjemného zápachu, který díky vlhkosti vzniká

Nemusíte se ale obávat, že by se jednalo o neprověřené pokusy. Systém je v Evropě známý už dlouhou dobu, navíc i v České republice jej schválil hlavní hygienik. Finální výsledek uvidíte po dvou až třech letech, přičemž stav zdí je průběžně kontrolován. Zařízení tak může zůstat zabudováno na stálo a vlhkost je tak neustále pod kontrolou.

publikováno: 2. 4. 2013
přečteno: 4329×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...