Maják jako bydlení? To je netušená exotika


Fotolia_60470604_XS

V České republice krajně nepravděpodobné řešení bydlení, v jiných geografických pásmech ale oblíbená alternativa. Majáky působí romanticky nejen v představách, ale hlavně ve skutečnosti. Život v nich tak dostává nádech exotiky, starých časů a originlity. Jak se ve strážcích pobřeží bydlí a jaký je jejich největší problém?

 

Majáky jsou symbolem břehů moře. V noci naznačovaly nebezpečí mělčiny přibližujícím se lodím, přes den se pak majestátně pnuly nad okolní krajinou. Mají v sobě zvláštní mystiku, díky které budí zájem i dnes – a to také jako objekty pro bydlení.

Pobřežní pocit dobrodružství

V přímořských oblastech jsou tyto stavby citlivým tématem – úvahy u jejich bourání budí vášnivé reakce, proto se stalo obvyklým, že jsou před chátráním zachraňovány rekonstrukcí na bydlení. Májaky byly vyhledávanými nemovitostmi v 80. a 90. letech. Postupem času se z mnohých staly oblíbené a žádané rekreační objekty. Poslední léta s sebou však přináší touhu po originalitě a výjimečnosti i v oblasti bydlení, což znamená opět poptávku po budovách na březích moří.

Maják přizpůsobený pro život má povětšinou i přilehlou přízemní budovu, která připomíná klasický dům. To je naprosto ideální případ majáku, ve kterém se dá vybudovat krásné bydlení. Má to jen jeden háček – spekulanti se k budovám dostanou obvykle dříve, než zájemci z řad nadšenců.

Maják a bydlení: jak to vypadá uvnitř

Co může nabídnout maják výjimečného, tedy kromě neobyčejného výhledu? Jelikož je celoročně vystaven náročným podmínkám, lze očekávat, že stavba bude maximálně odolná a kvalitní. Hlavně u majáků staršího data stavby je znatelná poctivá práce let minulých. Odlišností je tedy síla zdí, případná izolace a celkový vzhled, kterému dominuje vysoká věž.

Uvnitř se ale majáky neliší od běžných domů. Najdete v nich vše, co od vlastního bydlení očekáváte. Že si však nebudete moci příliš vymýšlet, je na snadě.

Fotolia_60421627_XS 

Kde se majáky nachází?

Nejčastěji se s majáky na prodej můžete setkat v turisticky atraktivních lokalitách, avšak ani tady není pravděpodobnost jejich získání vysoká. Oblíbenou destinací pro dovolenou jsou na jihu Evropy, konkrétně v Chorvatsku. S neopakovatelnou atmosférou se ale setkáte jen ve stavbách na britských ostrovech, kde je jejich cena tak vysoká, že na ni radši ani nepomšlet. Spolu s nimi ale získáte také ranní mlhy, sychravé počasí i ostré slueční paprsky. Tak, jak je v této oblasti dobrým zvykem.

Majáky jsou asi tím nejoriginálnjěším stavením, jenž můžete obývat. Výstřední a excentrické – tyto výrazy jej reprezentují asi nejpřesněji. Nejsou tedy pro každého, avšak kdo párkrát přespí, už nikdy nebude chtít jinak.

publikováno: 25. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.