G+

 

 

Maják jako bydlení? To je netušená exotika


Fotolia_60470604_XS

V České republice krajně nepravděpodobné řešení bydlení, v jiných geografických pásmech ale oblíbená alternativa. Majáky působí romanticky nejen v představách, ale hlavně ve skutečnosti. Život v nich tak dostává nádech exotiky, starých časů a originlity. Jak se ve strážcích pobřeží bydlí a jaký je jejich největší problém?

 

Majáky jsou symbolem břehů moře. V noci naznačovaly nebezpečí mělčiny přibližujícím se lodím, přes den se pak majestátně pnuly nad okolní krajinou. Mají v sobě zvláštní mystiku, díky které budí zájem i dnes – a to také jako objekty pro bydlení.

Pobřežní pocit dobrodružství

V přímořských oblastech jsou tyto stavby citlivým tématem – úvahy u jejich bourání budí vášnivé reakce, proto se stalo obvyklým, že jsou před chátráním zachraňovány rekonstrukcí na bydlení. Májaky byly vyhledávanými nemovitostmi v 80. a 90. letech. Postupem času se z mnohých staly oblíbené a žádané rekreační objekty. Poslední léta s sebou však přináší touhu po originalitě a výjimečnosti i v oblasti bydlení, což znamená opět poptávku po budovách na březích moří.

Maják přizpůsobený pro život má povětšinou i přilehlou přízemní budovu, která připomíná klasický dům. To je naprosto ideální případ majáku, ve kterém se dá vybudovat krásné bydlení. Má to jen jeden háček – spekulanti se k budovám dostanou obvykle dříve, než zájemci z řad nadšenců.

Maják a bydlení: jak to vypadá uvnitř

Co může nabídnout maják výjimečného, tedy kromě neobyčejného výhledu? Jelikož je celoročně vystaven náročným podmínkám, lze očekávat, že stavba bude maximálně odolná a kvalitní. Hlavně u majáků staršího data stavby je znatelná poctivá práce let minulých. Odlišností je tedy síla zdí, případná izolace a celkový vzhled, kterému dominuje vysoká věž.

Uvnitř se ale majáky neliší od běžných domů. Najdete v nich vše, co od vlastního bydlení očekáváte. Že si však nebudete moci příliš vymýšlet, je na snadě.

Fotolia_60421627_XS 

Kde se majáky nachází?

Nejčastěji se s majáky na prodej můžete setkat v turisticky atraktivních lokalitách, avšak ani tady není pravděpodobnost jejich získání vysoká. Oblíbenou destinací pro dovolenou jsou na jihu Evropy, konkrétně v Chorvatsku. S neopakovatelnou atmosférou se ale setkáte jen ve stavbách na britských ostrovech, kde je jejich cena tak vysoká, že na ni radši ani nepomšlet. Spolu s nimi ale získáte také ranní mlhy, sychravé počasí i ostré slueční paprsky. Tak, jak je v této oblasti dobrým zvykem.

Majáky jsou asi tím nejoriginálnjěším stavením, jenž můžete obývat. Výstřední a excentrické – tyto výrazy jej reprezentují asi nejpřesněji. Nejsou tedy pro každého, avšak kdo párkrát přespí, už nikdy nebude chtít jinak.

publikováno: 25. 1. 2014
přečteno: 430×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...