Mech na střeše nepřehlížejte, poškozuje krytinu


6619295901_977ec731ee

Když se na střeše objeví první zelené skvrny, měl by každý majitel zpozornět. Pod později vytvořenou mechovou vrstvou se drží vlhkost, která stejně jako kořínky mechu znehodnocuje střešní krytinu a může způsobit trvalé poškození. To se v konečném důsledku může projevit i jako kompletní poškození střechy, která tak bude vyžadovat časově i finančně náročnou rekonstrukci.

Odstranit mech na střeše můžete několika způsoby. V tomto článku vám přinášíme přehled těch nejčastějších a doporučovaných. Pokud byste však zasáhli pozdě a střecha by potřebovala opravu, pak si určitě přečtěte článek „Rekonstrukce střechy – jak se dobře připravit?“, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

Proč mech na střeše vzniká?

O tom, jestli se i na vaší střeše objeví mech, rozhodují okolní podmínky. Pokud se střecha nebo její část nachází ve stínu, případně se na ní zdržuje voda a vlhkost, pak se utváří nejpříhodnější zázemí pro mech. Pokud navíc na střeše zahnívají zbytky listů a větviček, pak se nemusí objevit pouze mechové plochy, ale také plísně a další podobně nepříjemné projevy nevhodně působících vlivů. Nejvíce ohrožené jsou především střešní krytiny, které obsahují cement, porosty se však mohou vyskytnout i na pálených taškách či kanadském šindeli, který se nejvíce využívá na chalupách a chatách, jak se můžete dočíst v tomto článku.

6100870018_c794e9d8a0

Mech na střeše odstraníte mechanicky i s pomocí chemie

Metody, které lze využít, je v zásadě možné rozdělit do dvou hlavních kategorií, tedy na mechanický a chemický způsob. Prvně jmenovaný je samozřejmě v jistém smyslu slova pracnější a časově náročnější. Vyžaduje bezpečný přístup na střechu, ze které tak mech odstraňujete vlastními silami za pomocí kartáče a dalších nástrojů. Tento postup je vhodnější spíše v případech, kdy se mech na střeše nevyskytuje na velké oblasti. Dávejte také pozor, abyste krytinu nepoškrábali či jinak nepoškodili. S pracemi také může pomoci vysokotlaký čistič, s jehož výběrem jsme vám radili v článku „Úklid exteriéru i interiéru domu zjednoduší vysokotlaké čističe“. Tlakové čištění však není doporučováno pro střechy z azbestocementových šablon, ze kterých se tak do okolí uvolňuje nebezpečný azbest.

Druhý způsob, jak mech na střeše odstranit, představuje využití speciálních chemických prostředků. Ty jsou povětšinou k dostání v práškové formě, z níž se smícháním s vodou utvoří směs na postřik. Při výběru zkoumejte popis, zda bude nástřik dlouhodobě účinnou ochranou, nebo pouze jednorázovou efektivní možností.

4062485820_d5f0f7490e

Jednotlivé přípravky působí různě, obvykle však mech po aplikaci do několika dní uschne a odpadne. Cena se také liší, u těch levnějších variant počítejte s investicí okolo 1400 Kč na ošetření 100 m2.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu odstranění mechu ze střechy, pamatujte na svou bezpečnost. Stabilní žebřík a další jištění by mělo být samozřejmostí. Nejste-li si jisti, zda to zvládnete, přenechejte práci raději profesionálům, kteří mají potřebné vybavení a dokážou se o mech na střeše postarat rychle a efektivně.

 

publikováno: 7. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.