Měsíček lékařský: pěstování a možnosti využití


měsíček lékařský - pěstování a použití

Měsíček lékařský patří mezi nenáročné rostliny, které jsou krásné na pohled a současně vynikají léčivými účinky. Nádherně žluté nebo oranžové květy zdobí zahrad i balkony od léta až do příchodu prvních mrazíků. Víte, jak měsíček správně pěstovat a jakým způsobem ho můžete využívat? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.

Měsíček vám poroste na zahradě i v truhlíku

Pokud byste si rádi vysadili květinu, s níž nebudete mít příliš práce a která vám poroste řadu let bez větších problémů, sáhněte právě po měsíčku lékařském. Tato jednoletá rostlina dosahuje výšky až 60 cm a vyznačuje se květy žluté až oranžové barvy o průměru 4 až 7 cm. I když se jedná o jednoletku, při pěstování na záhonu bez problémů sama vysemení, a tak vás budou její květy těšit několik let za sebou.

Měsíček lékařský si můžete vypěstovat na záhoně, stejně tak i v truhlíku umístěném na parapetu, balkoně či terase. Nejlépe se mu bude dařit na slunných a vzdušných místech. Dobře roste v propustných a vápenitých půdách, bez problémů však vydrží i na stinném místě a v takřka jakémkoliv typu půdy. Měsíček se nejčastěji vysazuje v dubnu, v teplejších oblastech však není problém začít s výsadbou už na podzim. Semínka vyklíčí do 14 dnů a první květy se objeví už po třech měsících.

Čtěte také: Seriál bylinková zahrádka – zářivý měsíček lékařský

Půdu pravidelně kypřete a zbavujte plevelu

V průběhu roku se o rostliny nemusíte příliš starat. Stačí, když je budete pravidelně kypřit a půdu zbavovat plevelu. Důležitá je samozřejmě pravidelné zálivka. Pokud ale zapomenete několik dnů měsíček zalévat, nic se mu nestane. Rostlinu můžete mírně přihnojovat, vyhněte se však velkému přehnojování dusíkem. Měsíček by si sice rostli rychle, ale neměl by takřka žádné květy. A o ty jde u měsíčku na prvním místě.

Možnosti využití květů měsíčku lékařského

Měsíček patří mezi dobře známé léčivky, které mají řadu blahodárných látek a pyšní se mnoha léčivými účinky. Za účelem dalšího zpracování můžete sbírat buď okvětní lístky, nebo celé květy. Léčivé přípravky se dají vyrobit jak z čerstvých okvětních lístků, tak těch sušených. Pro domácí sušení budete potřebovat plně rozkvetlé květy posbírané během slunečného dne kolem poledne.

Léčivé účinky měsíčku

Přípravky z měsíčku lékařské se používají zevně na kožní problémy a nehojící se rány. Mast se s oblibou používá na křečové žíly, otoky, plísně nebo omrzliny. Pomůže také při bodnutí hmyzem, gynekologických onemocněních nebo nemocích jater či žlučníku.

Příprava léčivé tinktury

Z květů měsíčku lékařského si snadno připravíte léčivou tinkturu, kterou budete používat formou obkladů. Stačí vložit velkou hrst květů do sklenice a zalít 0,7 l lihu. Nechejte louhovat na teplém místě přibližně 6 týdnů, potom přeceďte a hotovou tinkturu skladujte v chladu.

Měsíčková mast

Zřejmě nejoblíbenějším přírodním produktem z měsíčku lékařského je mast. Jak si ji připravit? Stačí do hlubokého hrnce vložit 3 hrsti čerstvých nebo sušených květů, přidat 350 olivového oleje a na mírném plamenu vařit kolem 40 minut. Po provaření sundejte hrnec z plotny, nechejte vychladnout a vložte na 24 hodin do lednice. Další den směs bylin a oleje opět zahřejte. Přidejte kolem 50 g včelího vosku a nechejte důkladně rozpustit. V dalším kroku ještě v tekuté konzistenci nalévejte mast do plastových kelímků a nechejte zatuhnout. Aby vám měsíčková mast vydržela co nejdelší dobu, uchovávejte kelímky v lednici.

Olej z měsíčku lékařského

Z měsíčku si v domácím prostředí snadno vyrobíte i léčivý olej, který se používá podobným způsobem jako mast. Stačí lahev naplnit čerstvými květy až po okraj, zalit extra panenským olivovým olejem a nechat odpočívat přibližně 3 týdny. Občas protřepejte a po týdnech louhování sceďte a přelište do čistých lahviček.

Přečtěte si i další články zaměřené na tematiku bylinek a bylinkové zahrady:

publikováno: 24. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.