G+

 

 

Městské zahrádky, zahrádkářské kolonie a zahrádkaření jako český fenomén


Městská zahrádka v zahrádkářské kolonii už nemusí být jediným způsobem, jak si vypěstovat zeleninu n

Zahrádky a zahrádkaření na nich má v českých luzích a hájích poměrně velkou tradici. Ještě v současné době je v Českém svazu zahrádkářů registrováno na dvě stě tisíc milovníků zahrádek a stále u nás najdeme okolo dvou tisíc zahrádkářských osad. České, tedy spíše československé zahrádkářské kolonie spojující menší i větší zahrádky vznikly původně jako takzvaný luxus pro chudé milovníky přírody.


Zahrádky a zahrádkářské kolonie vznikaly většinou na předměstích a okrajích měst, což spojovalo zejména poměrně snadnou dosažitelnost bez použití automobilu kdykoli nejen o víkendu, ale také během pracovního týdne po skončení pracovní doby.

Zahrádkářská kolonie: Jak vypadá typická česká zahrádka

Pozemky tuzemských zahrádek v zahrádkářských koloniích byly většinou spíše menší výměry, přičemž v rámci jedné zahrádkářské kolonie bývala výměra zahrádek většinou jednotná.

Všudypřítomné přístřešky a "šopy" - znak zahrádkářké kolonie

Dalšími poznávacími znameními zahrádek v zahrádkářských koloniích byla poměrně nízká cena a přítomnost všemožných přístřešků či chatek nejen na úschovu nářadí a přístrojů potřebných k obdělávání půdy na zahrádce.

Vlastní zahrádka jako výhra

Účel zahrádek v zahrádkářských koloniích byl poměrně jasný – zahrádky měly sloužit k pěstování zeleniny či ovoce výhradně pro osobní spotřebu. V období obou světových válek představovalo vlastnictví zahrádkyzahrádkářské kolonii prakticky vlastnictví několik zlatých cihel nebo jiného pokladu. Proč? Mohl za to tehdejší přídělový systém potravinových lístků a následný poválečný nedostatek zeleniny a ovoce na tuzemských pultech obchodů obecně. Majitel zahrádky v zahrádkářské kolonii tak mohl být v tomto směru mnohem samostatnější a lépe zásobovaný.

Rekreace v zahrádkářské kolonii

V období komunismu také zahrádky nejen v zahrádkářských koloniích představovaly ze sociologického hlediska jistou únikovou formu zábavy, trávení volného času a rekreace. Dnes už sice můžeme koupit ovoce a zeleninu v podstatě na každém rohu, obliba zahrádek po krátkém úpadku opět roste. Oblibu však získávají různé „nové“ typy zahrádkaření, jako jsou například komunitní zahrady. Společným jmenovatelem je většinou odpor k nekvalitnímu ovoci a zelenině ze supermarketů a snaha naučit děti chování k přírodě.

Komunitní zahrádka: Kus přírody i na betonu

Komunitní zahrada je pak způsobem, jak za málo peněz získat hodně muziky. Komunitní zahrada je totiž pronajatý pozemek, který je ladem a současný majitel jej nijak nevyužívá. Často dá komunitní zahradě vzniknout nevyužívaný pozemek školy, školky, domova důchodců nebo městské části.

Zahrádkaření v pytli

Komunitní zahrada či zahrádka dokonce nevyžaduje ani hektary ornice. Komunitní zahrádky často představují i vybetonované dvorky, na kterých jsou umístěny pytle s hlínou. Každý pytel pak představuje záhon na komunitní zahrádce, kde se dá názorně pěstovat prakticky jakákoli plodina.

publikováno: 17. 7. 2013
přečteno: 1031×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...