Mezonetový byt – jaké jsou jeho výhody a nevýhody?


Mezonetový byt_1

Velké vícepodlažní byty v bytovém domě, tzv. mezonety, mají tolik výhod jako nevýhod. Mezonetový byt je kompromisem mezi domem a bytem. Buď si ho můžete rovnou koupit anebo si jej sami vytvořit propojením dvou bytů nad sebou. Mezonet je fotogenický, vzdušný, nabízí zajímavé průhledy a úchvatné vysoké stropy. Co přesně ale od mezonetového bytu očekávat? Jaké jsou klady mezonetů a jaké jsou zápory?


Mezonetový byt je spíše luxusem. To se odráží i na ceně

Mezonet je byt s více podlažími, zpravidla se nachází v bytovém domě a má také větší podlahovou plochu, a to většinou o rozloze dvou obyčejných bytů. Už proto je tedy jejich pořizovací cena obvykle vyšší, protože se vypočítává z podlahové plochy. Navíc jsou mezonety velmi žádaným zbožím na českém trhu a s poptávkou roste cena. Vzhledem k tomu, že mezonetový byt má obvykle také více oken a terasu, rostou i náklady na jeho vytápění. Navíc v žádný mezonet se neobejde bez schodiště a i to je nemalou položkou při případné stavbě mezonetu. Jak pořizovací cena, tak provozní náklady mezonetu jsou tedy vyšší než u běžných bytů či domů. Proto se musíte sami sebe zeptat. Stojí mi to za to?

Vzdušný prostor vs. potíže s vytápěním mezonetového bytu

Množství oken a otevřený prostor díky schodišti však není jen nevýhodou, ale i obrovskou výhodou a především ozdobou mezonetu. Díky oknům i otevřeným prostorům je mezonetový být velmi efektní, vzdušný, světlý byt a především velmi originální. Chcete-li si pohrát s designovým propracováním svého bydlení, pak byste těžko hledali lepšího adepta, než jakým je mezonetový byt.

Schodiště jako ozdoba mezonetu i jako překážka

Schodiště může být nejen designovým klenotem mezonetu, působivým prvkem, který upoutá každou návštěvu, ale také komplikací pro obyvatele mezonetu. Pro malé děti, starší osoby či zdravotně indisponované se totiž může stát schodiště nezdolatelnou a především nebezpečnou překážkou. Je tedy třeba s tímto omezením počítat a promyslet, zda chceme v mezonetovém bytě zestárnout anebo se na stáří odstěhovat do něčeho méně náročného na dostupnost.

Mezonetový byt získává osobitý vzhled právě díky schodišti

Právě rozdělení mezonetu schodištěm je ale velmi efektní a také praktické. Získáte tím totiž mnohem větší intimitu prostoru pro odpočinek. Ložnice totiž obvykle bývá v patře mezonetu, kde je větší klid, a ty spíše společenské místnosti, jako jsou obývací pokoj, kuchyně a jídelna, bývají v přízemí mezonetového bytu.

Dbejte na správný výběr schodiště mezonetového bytu

Schodišti je třeba věnovat náležitou pozornost. Nutně musí mít zábradlí, nezbytná je také protiskluzová úprava materiálu anebo alespoň protiskluzová úprava povrchu. Platí také, že šířka schodů by neměla být menší než 90 cm a že nejpraktičtější je rovné a nepříliš strmé schodiště, ačkoliv mnozí obyvatelé mezonetů se často uchylují spíše k nejrůznějším točitým či zalamovaným schodům. Přesto, nesete-li do poschodí něco těžšího či většího, vždy budete v mezonetu rádi za dostatečně široké, rovné a nepříliš strmé schodiště.

Bez klimatizace či kvalitní izolace se mezonetový byt většinou neobejde

Díky tomu, že mezonetový byt se obvykle nachází v nejvyšších patrech bytových domů, máte často také velmi působivý výhled. Na druhou stranu bývá ale v mezonetových bytech přílišné horko, proto je často nutná investice do klimatizace anebo kvalitní izolace střechy. 

mezonetový byt_2

 

Přetopené patro, chladné přízemí? Jeden z největších problémů mezonetu

Častým problémem bývá také to, že teplý vzduch stoupá vzhůru, takže patro bývá přetopené a přízemí chladné. Ideální stav by byl však přesně opačný, protože ložnice, které by měly být spíše chladnější, jsou v mezonetech obvykle situovány v patře. Jaké se nabízí řešení? Například správné a maximálně promyšlené dimenzování topných těles.

Mezonetový byt bohužel není pro každého. Zvažte všechny výhody i nevýhody

Mezonetový byt nabízí originální atypické bydlení pro všechny, kterým se zdá obyčejný byt či dům příliš fádní, i dostatečně velký prostor pro větší rodinu s dětmi. Přesto bývá mezonetový byt spíše luxusem a originalitou na úkor pohodlí. Mezonet bohužel není vhodný pro každého. Vždy je třeba zvážit především nevýhody bydlení v mezonetovém bytě, protože ty vám mohou časem poněkud zkomplikovat život.

publikováno: 1. 9. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.