Moderní bodové osvětlení je vysoce funkční a efektní


Bodovým osvětlením mohou být klasické žárovky, halogenové žárovky, LED žárovky nebo úsporné žárovky.

Správné osvětlení interiéru je jedním z pilířů spokojeného bydlení. Představa, jak po setmění s obtížemi rozpoznáváte obrysy nábytku, není zrovna příjemná. Způsobů, jak dosáhnout ideálního stavu, tedy nepotýkat se v obydlí s přesvícenými místy či naopak, je několik. Jeden z nich se nazývá bodové osvětlení. Jako jsou jeho výhody a nevýhody, které charakterizují bodové osvětlení? 

Bodovky jsou čím dál oblíbenější

Bodové osvětlení už ve svém názvu vypovídá o tom, jaký je jeho hlavní princip. Bodové osvětlení umožňuje totiž zaměřit světlo na vybrané plochy tak, aby to bylo efektní a stylové. Je možné sehnat jednotlivá světla nebo také svítidla sestávající vždy z určitého počtu světel. Bodové osvětlení je možno pořídit jako klasický typ, kdy je světlo přiděláno na konstrukci či k podložce, nebo vestavný, který umožňuje zabudovat světlo do stěn či nábytku apod. Nechcete-li se omezovat ve svých požadavcích, může být bodové osvětlení prostředkem, jak domácnost nasvítit velmi variabilně.

Bodové osvětlení - zdroje:

  • klasické žárovky
  • halogenové žárovky
  • LED žárovky
  • úsporné žárovky

Bodové osvětlení a jeho výhody

Už z úvodního krátkého popisu vyplývají všechna pozitiva, jimiž se bodové osvětlení může pyšnit. Oproti klasickému, umožňuje bodové osvětlení uživateli, aby si interiér (v případě nutnosti i exteriér) nasvítili přesně podle svých potřeb a požadavků. Nemusí se omezovat pouze na nasvícení konkrétních ploch, což je primární záměr, pro který se bodové osvětlení stalo oblíbené, ale také k osvětlení celých prostor, stačí vybrat jen vhodné typy a promyslet rozmístění – například umístěním bodových světel do podhledu stropu. Výhody tedy lze shrnout do následujících bodů, které bodové osvětlení chválí pro jeho:

  • rozsáhlé možnosti využití
  • moderní vzhled
  • cenovou dostupnost

Bodové osvětlení a jeho nevýhody

Ani bodové osvětlení se nevyhne vlastnostem, které lze zařadit do škatulky nazvané – nevýhody. Jaké jsou? Z těch větších lze zmínit skutečnost, že vzhledem k bodovému vyhranění tohoto osvětlení dochází mnohdy v interiéru k utváření kontrastu, jenž může být po čase nepříjemný pro oči, tím pádem pro celkovou kvalitu bydlení. V případě špatného rozmístění je navíc bodové osvětlení schopno odhalovat nerovnosti, co se nachází na zdech a které by v případě použití jednoho centrálního světla zůstaly skryty. Další ne tak zásadní nevýhodou je i údržba, které zabere mnohem více času, zvláště v případě, že je bodových světel rozmístěno po interiéru více, a tak je jejich oprašování časově náročnější než u klasického stropního svítidla. Bodové osvětlení je pro některé uživatele moderním řešením, pro jiné zcela nepraktickým. Vždy proto celkové zhodnocení záleží na konkrétních požadavcích a přáních. Celkově se tedy bodové osvětlení řeší v souvislosti s problematikou:

  • vhodné instalace a správného rozmístění
  • časové náročnosti údržby
  • schopnosti odhalovat nedostatky interiéru

Hledáte-li rady, jak nasvítit určitá místa v domě či bytě, můžete naleznout inspiraci na následujících řádcích:

Jak osvětlit pracovní stůl?

Pracovní stůl vždy vyžaduje umístění osvětlení ve formě stolní lampy. Její výška se určuje dle výšky osoby, která ji bude využívat, a to především hodnota popisující výšku, ve které se nachází oči dané osoby. Nikdy nesmí být daným světlem oslněny. Světlo by také nemělo být příliš ostré, protože v takovém případě by se mohlo odrážet od předmětů na stole, což by byl pro oči velmi rušivý element.

Jak osvětlit obraz?

Nasvícení obrazů v interiéru je velmi efektní. Aby však splnilo svůj účel, je nutné dodržet určité zásady. Jednou z nich je určitě velikost úhlu v přibližné hodnotě 30°, který svírá světlo a svislice.

Díky tomu nebude docházet k zrcadlení plochy obrazu, což znemožňuje plnohodnotný náhled na něj. Zdroj světla by měl být vždy skrytý a měl by být umístěn směrem z vrchu. Pro tento případ se skvěle hodí právě bodové osvětlení.

Jak osvětlit televizi - místnost při jejím sledování?

Sledování televize by nemělo nic rušit, na druhé straně je však tlumené světlo při sledování televize žádoucí, protože díky němu nedochází k přílišnému namáhání očí, které velmi trpí rychlým střídáním či probleskováním tmy a ostrého světla vycházejícího z přístroje. Cílem osvětlení prostoru při sledování televize je tak zmírnění světelných kontrastů. U volně stojících přístrojů se doporučuje umístit za ně malý reflektor, u těch instalovaných na zeď pak umístění světla, které lehce prosvětlí celý prostor okolo, samozřejmě ale nesmí svítit do očí přítomných osob.

Bodové osvětlení je aktuálně nejsilnějším zástupcem moderně řešených světel, které v interiéru plní nejen jsou svou hlavní funkci, ale v jistém smyslu slova i estetickou, protože některá provedení mohou korespondovat se stylem místnosti, kam je bodové osvětlení určeno. Bodové osvětlení je hitem a pozitiva, kterými se může chlubit, jsou příslibem, že bodové osvětlení bude moderní i nadále.

publikováno: 3. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.