Moderní interiérové barvy dodají prostoru šmrnc


Moderní interiérové barvy dodají prostoru šmrnc

Interiérové barvy jsou jedním z prostředků, jak v obydlí docílit naplnění všech požadavků v otázce komfortního a příjemného bydlení. Vhodně vybrané interiérové barvy dokážou z jakéhokoliv prostoru dostat to nejlepší, zaměří pozornost na jeho přednosti a upozadí případné nedostatky. Jaké interiérové barvy jsou ve světě bytového designu aktuálně trendy?

Nároky na interiérové barvy jsou stále neměnné. Musí být jednoznačně zdravotně nezávadné, paropropustné ekologické. Pro kvalitní interiérové barvy se proto vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Investice se vrátí v podobě splnění všech zmíněných kritérií a dalších nezbytných vlastností, díky kterým bude výmalba úspěšná. Dnešní doba dovoluje dělat experimenty, které vedou k výsledné nápaditosti a osobitosti konkrétní domácnosti. Pryč jsou doby, kdy v otázce interiérových barev převládala uniformita a konzervativnost.

Trendy interiérové barvy se využívají v kontrastech

Nedá se hovořit o striktních pravidlech, jakou barvu určitě použít, aby vaše domácnost naplnila představu moderního bydlení. Tím by se vlastně popřel princip individualismu a originality, který je při zařizování domova velmi důležitý. V zásadě se ale interiérové barvy dneška využívají v odstínech, která by si ještě donedávna nikdo v bytě či domě nepředstavil. Také kontrasty či kombinace s tapetami zažívajícími své velké obrození jsou jedním z předpokladů, jak si zařídit trendy bydlení. Interiérové barvy dneška jsou především: mechová, levandulová, námořnická modř, švestková, bordó, písková, petrolejová, olivově zelená, červená, zemitá hnědá, béžová, hořčicová nebo prašná růžová, šedá, slonovinová kost či velbloudí nebo fialová. Oblíbené je experimentování se sytostí a stupněm odstínu, kdy na jednu stěnu je využit odstín interiérové barvy velké sytosti a na protější pak stejný odstín interiérové barvy málo sytější. Opomenout se také nesmí kombinování s čistě bílou barvou. To vše se zachováním pocitu vzdušnosti a "nepřeplácanosti".

Méně je někdy více

Z výše uvedených informací může vyplývat, že moderní interiérové barvy je dobré využívat v co nejvyšší možné míře. Není to tak, střídmost a vkus jsou stále zásadami, na které byste měli před nákupem interiérové barvy pamatovat. Trendy bydlení není interiérová omalovánka, ale vyvážené do detailů vyvedené dílo, v němž se interiérové barvy stávají charakteristikou dané místnosti. Pamatujte proto na harmonii celku a na známé pořekadlo, že všeho moc škodí.

Interiérové barvy vynikají neotřelými odstíny, které je však nutné užívat s rozmyslem. Není tedy možné vymalovat například malý pokojík jenom tmavě modrou barvou či naopak obývací pokoj se světlým nábytkem jemně béžovou. Pořád platí známé rozdělení na teplé a studené barvy, jejichž vzájemné kombinace budou působit vyváženě a nenásilně.

Trendy interiérové barvy sází zejména na nápaditost jejich vzájemné kombinace. Je tedy jedno, zda se vám do ložnice více líbí prašná růžová nebo dáte přednost zemité hnědé, vždy je třeba uvažovat nad jejím rozložením. Aktuální interiérové barvy jsou často velmi výrazných odstínů, které na velké ploše vypadají zcela jinak než na vzorníku. Nejlépe proto uděláte, když se o interiérových barvách informujete přímo u odborníků, kteří disponují i možností vytvořit 3D návrh počítačovou simulací, díky které budete vědět, jak budou prostory v konkrétním odstínu ve skutečnosti vypadat.

 

publikováno: 19. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.