Moderní provázkové záclony nachází v interiéru široké uplatnění


Moderní provázkové záclony nachází v interiéru široké uplatnění

Záclony jsou v tuzemských domácnostech oblíbeným doplňkem, který se podílí na celkovém vzhledu interiéru a je zároveň praktický. Vyrábí se z různých materiálů, v pestré škále barev, motivů i vzorů. Pomyslnému žebříčku oblíbenosti však aktuálně vévodí provázkové záclony, co jsou řešeny velmi nápaditým a originálním způsobem, který pozvedne jakýkoliv interiér.

Jak lze vyčíst z názvu, provázkové záclony jsou takové, které jsou tvořeny tenkými proužky látky (dlouhými třásněmi). Ty působí v interiéru efektně, moderně a vzdušně. Svou jednoduchostí vytváří provázkové záclony v prostoru skutečné divy, které lze navíc korigovat. Dají se svazovat, když momentálně překáží, a prach se v nich nedrží tolik jako u klasického typu. Mnozí obyvatelé domů a bytů, kterým provázkové záclony také učarovaly, si nemohou vynachválit šmrnc, jaký místnosti dodávají.

Provázkové záclony do obýváku a nejen tam

Nejčastěji se pořizují záclony do obýváku, nejen tam však přijde tento bytový textil vhod. Ani ložnice či kuchyň by neměla být ušetřena možnosti ozdobit okno a upevnit pocit soukromí, který může být omezen kvůli zvídavým pohledům zvenku. Provázkové záclony se běžně vyrábí z polyesteru (tím je zaručena odolnost vůči slunečnímu záření) a žádané jsou jejich jemnější i sytější odstíny. Díky moderním barvám se dají i neotřele kombinovat jak s celkovým stylem interiéru, tak i v rámci užití u jednotlivých oken.

Nejen k tradičnímu účelu se ale provázkové záclony využívají. Díky struktuře mohou nahradit již okoukaný dveřní závěs nebo udělat nenáročný, avšak funkční předěl mezi jednotlivými zónami v místnosti. Také mohou být jen dekorací na stěně (ve výklenku) či prostředkem, jak v prostoru skrýt opotřebovaný nábytek, co přestal být reprezentativní a netřeba na něj upozorňovat. V letních měsících pak poslouží i jako jednoduché stěny altánku. Fantazii se meze u těchto záclon rozhodně nekladou. S tím souvisí i možnost úprav. V případě, že provázkové záclony nevyhovují délkou či přímočarou linií zakončení, lze je snadno zastřihnout tak, jak je potřeba, aniž by se konce začaly třepit.

„Provázkové záclony mohou nahradit síť proti hmyzu, a to díky pohybu jednotlivých pruhů látky, který ho odpuzuje.“

Na co myslet při výběru provázkové záclony?

Oproti klasickým záclonám se tento typ vybírá přesně na míru oknu, protože se obvykle neřasí. V případě požadavku na hustější vzhled je samozřejmě vhodné zvolit provázkové záclony s určitou rozměrovou rezervou. Mimo velikosti, která je stěžejní, by se měl výběr provázkové záclony odvíjet především od dispozic místnosti, kam bude určena. V případě, že jsou v ní užity spíše jemnější a nevýrazné barvy, vyplatí se pořídit záclonu barevně nápadnou, čímž se interiér oživí a bude harmonický. Toto doporučení funguje samozřejmě i naopak. Pozornost věnujte i uchycení. Často mají provázkové záclony zesílený horní lem, aby bylo možné ho navléknout na tyč. K vidění jsou i jiná řešení, která se v konečném důsledku podílí na tom, jakým způsobem bude záclona pověšena. Promyslete si tedy dopředu, zda ji chcete mít úplně rovnou, nebo se spokojíte i se záhyby horního lemu. Za zmínku také stojí novinka, která se na trhu s těmito záclonami objevila teprve nedávno, a to typy, které mají našitou řasící pásku, co lze dle libosti stahovat, a tak upravovat konečný vzhled po pověšení.

Údržba provázkové záclony není náročná

Někteří mohou namítat, že se tyto záclony určitě špatně čistí. Opak je pravdou, dají se totiž vyprat stejně jako klasické varianty. Aby se při tom nezamotaly, doporučuje se je jednoduše svázat, nebo poskládat a použít sáček určený k praní drobného a jemného prádla v pračce. Netřeba ani připomínat, že je možné vyprat provázkové záclony i ručně.

Obyčejné provázkové záclony začínají s cenou na přibližně 250 Kč – šíře 1 m.

Jak se pověsí a upraví?

Na řádcích výše bylo vzpomínáno, že pověšení těchto záclon je stejné jako u standardních druhů. Vzhledem k tomu, že se prodávají jako hotové kusy, nebrání nic tomu, aby uživatel záclonu ihned po příchodu domů použil. Pokud o ní má jinou představu, může začít s její úpravou pomocí nůžek, o které již také napovídaly předešlé odstavce. Je ale nutné pamatovat, že provázkové záclony je možné stříhat pouze zavěšené a zafixované, a to důkladně, aby nedošlo k tomu, že během úprav spadnou či nebudou jinak stabilní. Budete-li chtít dosáhnout nějakého složitějšího tvaru, je vhodné připravit si šablonu z tvrdého papíru či kartonu, kterou následně přiložíte pod záclonu a při stříhání její linie okopírujete pohybem nůžek.

„Mají-li provázkové záclony na třásních nějaké miniaturní uzlíky, není to vada, ale nutnost vznikající při jejich výrobě.“

Oživení interiéru je možné dosáhnout různě. Obměna záclon je jednou z nejsnadnějších variant, které svou zdánlivou jednoduchostí vnesou do obydlí vítaný a postrádaný šmrnc. Provázkové záclony odráží aktuální trendy moderního bytového designu, i když nejsou až takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. To ovšem nebrání tomu okusit změnu, kterou tyto záclony v domácnosti utvoří.

 

publikováno: 16. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.