Moderní stínící technika pro venkovní použití


5464371771_f73045e5c3

Když se řekne stínící technika, většině vyvstanou na mysl klasické žaluzie. Zaměřme se ale tentokrát na exteriér, kde je v letních měsících potřeba také zastínění. Ať už se jedná o zastínění teras, altánů nebo zimních zahrad, vždy najdete praktické řešení, kterému však nechybí styl, a tak ozvláštní i obyčejné posezení na dvorku.

 
 

Možná se sami budete divit, jaké možnosti máte. Stínící technika pro exteriéry je mnohem variabilnější, než ta pro vnitřní použití. Ať už si usmyslíte výrazné barvy nebo netradiční tvary, vždy najdete to, co chcete. A někdy ještě více…

Markýzy, slunolamy a další vychytávky

Markýzy, tolik typické pro romantické pařížské uličky, můžete mít i doma. Spojují účelnost, estetiku a kupodivu se stále řadí mezi netradiční doplňky fasád. Vybírat můžete z několika druhů:

  • kazetové markýzy (plachta je schovaná v hliníkovém obalu a je chráněna před nepřízní počasí; vhodné pro menší markýzy)
  • markýzy bez krytu (není nijak chráněna, proto se hodí například pod balkony; vhodná na velké plochy)
  • polokazetové markýzy (je ochráněna před povětrnostními vlivy a zároveň ji lze vyrobit ve větších rozměrech)
  • speciální markýzy (kde nelze použít klasický typ najde uplatnění výroba na zakázku; ozvláštní každý přístřešek – kupříkladu můžete zavěsit barevnou markýzu pod strop z průsvitného materiálu a zajistit tak příjemný stín)

Stínící technika pro fasády

Jedná se o takzvané slunolamy, jež nejsou jen praktické, ale působí jako skvělý architektonický doplněk fasády. Používají se jak v horizontální, tak i vertikální poloze a působí jako ochrana proti přímému slunci pražícímu do oken. Slunolamy zajistí stín a přitom nijak nepřekáží ve výhledu.
 5002137622_aca96faa77

Staré známé slunečníky v novém

Pro terasy, balkony, na zahrady i do restaurací – tam všude se hodí slunečníky. Nemáme na mysli klasické nudné kousky, ale moderní a kreativní stínidla sloužící jako designový prvek. Stojan nemusí být umístěn jen v ose slunečníku, hitem je originální boční konstrukce, díky které už „noha“ nebude nikdy překážet. Oproti jiným stínidlům s ním lze i jednoduše manipulovat a přesouvat, jak je libo.
Nové materiály zaručují dlouhou životnost a odolnost. Bát se tedy nemusíte odvážnějších vzorů a barev, které zaujmou na první pohled.

Stínící technika pro exteriéry je skvělým, i když stále opomíjeným prvkem. Pomocí markýzy zastíníte nejen okna a terasy, ale třeba i zimní zahradu. Kromě praktického hlediska se nesmí ale opomíjet ani to estetické – romantická snídaně pod markýzou má přeci jen taky něco do sebe…

publikováno: 2. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.