Moderní zahradní houpačka poslouží pro děti i dospělé


zahradní houpačka

Nenechte se mýlit, houpání není jen dětská zábava. Proč jinak by se jím zabývaly seriózní výzkumy, jenž pátraly po tom, jaký vliv může mít tento pohyb na lidské vnímání? Seriózní výzkumy hovoří jasně: houpání ukliňuje, uvolňuje napětí ve svalech na celém těle, navozuje klid a ohodu nebo pomůže s usnínáním. Ideální relaxace do současné doby plné spěchu a práce.

 

Zahradní houpačka nemusí být jen funkčním prvkem zahrady, ale i skvělým nástrojem oddechu. Několik zhoupnutí na čerstvém vzduchu pak může znamenat každodenní terapii.
I takové vybavení, jakým je zahradní houpačka, podléhá módním trendům. Pryč jsou doby vratkých konstrukcí, protože také v tomto odvětví se začal uplatňovat moderní design, který v sobě kombinuje nejen požitek ze zhoupnutí, odpočinek, ale i styl „relax lounge" - designových míst určených pro odpočinutí těla i mysli.

Zahradní houpačky pro děti i dospělé

Při pořizování zahradní houpačky by měla být prioritou bezpečnost. Nejméně vhodné kusy se dají vyloučit už jen pohledem – vratká, chatrná, nestabilní a nekvalitní konstrukce by měla být vyřazena okamžitě.
Dřevěné zahradní houpačky obvyhle mají masivní konstrukci a určující je systém zavěšení sedačky. Stylově vypadají řetězy i lana.
Pro nejmenší dětské houpačky se kromě dřeva využívá i plast, při němž je potřeba pečlivě prohlédnout a vyzkoušet pevnost a odolnost (opravdu pevný a tvrdý plast nemusí být na škodu).

Zahradní houpačkaHoupací síť nebo houpačka může mít i terapeutický účinek. Využívají se jako podpora při léčbě dětí trpících hyperaktivitou nebo poruchami pozornosti. Pro to je důležitá stimulace centra rovnováhy, které je právě zapojeno do houpání. Jejich chování je ale ovlivněno také hormonem dopaminem, který je produkován při příjemných pocitech a vytváří se při vjemech z houpání.

Zahradní houpačky s pevnou konstrukcí

Při výběru zahradní houpačky existuje celá řada designů a stylů, o nichž jste možná ani neměli tušení. Kromě použitého materiálu se liší hlavně způsobem zavěšení křesla nebo lavice. Vždy se zaměřte hlavně na stabilitu, protože bezpečnost je hlavním kritériem.
Od zahradní houpačky dejte ruce pryč, když:

  • konstrukce není stabilní (jakýkoliv výkyv je nežádoucí)
  • místa spojů jednotlivých částí nejsou bytelné
  • šrouby nedrží zcela pevně
  • místa kontaktu se zemí nejsou spolelivá (dochází k posunu a pohybu)

Výhodou kvalitní konstrukce je vyšší nosnost. Může na ni usednout klidně více osob i s neposednými dětmi a přesto zůstane stabilní a spolehlivá. Musí k tomu ale mít potřebnou jistotu – tedy správné ukotvení. To nepodceňujte a zvolte raději bezpečné zapuštění konstrukce do betonu nebo upevnění skutečně masivními šrouby.

Umístění zahradní houpačky je dáno možnostmi dvora nebo zahrady. Vždy volte ale pevný povrch, který nebude ovlivňován počasím. Z toho důvodu není ideálním podkladem trávník, který je po nasáknnutí vodou příliš měkký. Snažte se proto najít místo dlážděné nebo vybetonované.

 

Designové zahradní houpačky

Ani zahradní houpačky se nevyhnuly vlně designu a dají se sehnat v řadě netradičních provedení. Nejznámější podobou zahradních houpaček jsou houpací lavice. Jednoduché kousky jsou zhotovitelné i v domácích podmínkách a narazíte na ně asi nejčastěji. Nechybí u nich stříška, která chrání před přímým sluncem i deštěm. V současnosti jsou hitem světlé konstrukce v kombinaci s tmavou síťovinou na lavici, která nahradila nepraktickou látku.


Prim ale v designu hraje konstrukce. Zahradní houpačku tak lze zavěsit do altánku na lana nebo jako hlavní oporu zvolit jen jedno rameno a zbytek umístit do země. Ukotvení houpačky je celkově velmi důležité, proto se nebojte třeba ani zabetonování konstrukce do země.

Zahradní houpačka

Další možnosti venkovního houpání

Závěsné křeslo

Závěsná křesla se dají upevnit na konstrukci, případně disponují vlastní stabilní oporou. Existuje možnost jejich připevnění na trámy nebo pevné větve stromů. I když se nejedná o bombastickou novinku, své zastánce si nacházejí až nyní, kdy i terasy mohou být vybaveny bohatě a honosně.
Závěsná křesla jsou samostatné kusy, které ale podle rozměrů mohou sloužit i k pohodlnému ležení. Visí na jednom až čtyřech lanech nebo řetězech a prostor k sezení by měl být dostatečně prostorný.

Houpací síť

Houpací siť je tradiční možností odpočinku. Objevovala se už v nejstarších dobách, jen dnes může mít pevnější konstrukci a propracovanější upevnění. I když ji lze také umístit do konstrukce, připevnění mezi stromy má stále své kouzlo. Přeci jen takto se načerpá sílá z přírody o něco lépe.

Moderní zahradní houpačky mohou být zajímavým doplňkem i dominantou. Prioritní musí být vždy bezpečnost před designem, aby odpočinek i zábava mohly proběhnout v příjemném duchu. K dostání jsou mnohé typy houpaček, od tradičních až po moderní dřevěné či kovové designové. Vybírejte ale pečlivě, jen tak si budete moci odpočinek užít do posledního zhoupnutí.

publikováno: 29. 6. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.