Modulární dům: domov jako skládačka


Modulární dům připomíná dům, který si složíte jako skládačku. Mezi výhody modulárního domu pak patří

Stavět rychle a levně je v současnosti prioritou. I proto je myšlenka modulárních domů stále živější a živější. V čem spočívají jejich hlavní výhody? Nové bydlení si postavíte v podstatě jako lego – jednotlivé součásti skládáte k sobě, až dáte dohromady komfortní bydlení vyhovující všem požadavkům, včetně ekologické úspornosti.

 

 

Modulární domy jsou tvořeny prefabrikovanými buňkami. Nejedná se o žádnou převratnou novinku, protože tento systém je znám už minimálně pět desetiletí, avšak až v poslední době se využívá mnohem více. Kromě toho, že je stavba hotova v rekordním čase a navíc ještě s úsporami, je další velkou výhodou to, že budování probíhá suchým procesem.

Modulární dům: jak probíhá stavba

Nejdříve je potřeba připravit základy, na které se bude modulární konstrukce osazovat. Modulární jednotky se k sobě kotví, ať už klasicky na sebe, jako řadový či bytový dům, tak i do nezvyklých tvarů, jenž působí netradičním dojmem a ve výsledku vzniknou zajímavé architektonické prvky. Menší domek se může skládat jen z jedné buňky, u větších už bude nezbytné pořídit buněk více. Modulární dům působí moderně, avšak pokud nechcete tuto technologii přiznat, můžete zvolit klasický plášť, jenž jednotlivé moduly ukryje a bude se tvářit jako dům vystavěný některou z tradičních metod. 

Při stavbě je potřeba zohlednit požadovanou velikost, účel, k němuž bude stavba sloužit, umístění a také energetickou náročnost. Lze vybrat z low-cost, pasivní i nízkoenergetickou sestavu. 

Výhody modulárního domu

 • krátká doba výstavby: vše je předem připraveno a na místě se prvky už jen smontují, a to včetně rozvodů; navíc práce mohou probíhat současně. Výroba požadovaných buněk zabere několik týdnů, instalace na místě maximálně dny. 
 • stavba může probíhat v jakémkoliv počasí
 • dům je velmi pevný, odolný a snadno si jej můžete v dalších letech upravovat – jednoduše připojíte další buňky, případně jej celý demontujete
 • menší finanční náročnost
 • šetrnost k životnímu prostředí i vašemu zdraví: jsou totiž eliminovány materiály jako je polystyren, materiály s příměsí fosfátů, případně barvy obsahující další škodliviny
Cena: metr čtvereční vyjde přibližně na 20 000 Kč. Záleží ale samozřejmě na tom, kolik jste se do domu rozhodli investovat. U low-cost budov mohou být náklady nižší.     

 modular2

Nevýhody modulárního domu

 • v našich krajích není tento typ bydlení příliš rozšířený, setkáte se s ním hlavně v severní Americe
 • jednotný vzhled, jistá uniformita, bez výraznějších architektonických prvků
 • větší spotřeba materiálu, který se navíc často tváří „levně“
 • potřeba těžké techniky při usazování modulů
 • složitá přeprava (maximální rozměry mohou být 4 metry na 12 metrů)
 • potřeba nosných materiálů ve zdech, např. pro radiátory

V našich podmínkách se s modulárními domy příliš nesetkáte. Řeší se s nimi většinou krizové situace, kdy je potřeba co nejrychleji zařídit bydlení, což se týká např. stavu po povodních. Často jsou stavěny jako startovací či sociální bydlení. V zahraničí se také můžete setkat s tím, že bývají používány pro operativní řešení kupříkladu nedostatku školek v hustě obydlené oblasti. S pokročilejšími technologiemi se však dá předpokládat, že si v budoucnu najdou své místo jako stavby pro běžný život. 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 14. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.