G+

 

 

Modulární dům: domov jako skládačka


Modulární dům připomíná dům, který si složíte jako skládačku. Mezi výhody modulárního domu pak patří

Stavět rychle a levně je v současnosti prioritou. I proto je myšlenka modulárních domů stále živější a živější. V čem spočívají jejich hlavní výhody? Nové bydlení si postavíte v podstatě jako lego – jednotlivé součásti skládáte k sobě, až dáte dohromady komfortní bydlení vyhovující všem požadavkům, včetně ekologické úspornosti.

 

 

Modulární domy jsou tvořeny prefabrikovanými buňkami. Nejedná se o žádnou převratnou novinku, protože tento systém je znám už minimálně pět desetiletí, avšak až v poslední době se využívá mnohem více. Kromě toho, že je stavba hotova v rekordním čase a navíc ještě s úsporami, je další velkou výhodou to, že budování probíhá suchým procesem.

Modulární dům: jak probíhá stavba

Nejdříve je potřeba připravit základy, na které se bude modulární konstrukce osazovat. Modulární jednotky se k sobě kotví, ať už klasicky na sebe, jako řadový či bytový dům, tak i do nezvyklých tvarů, jenž působí netradičním dojmem a ve výsledku vzniknou zajímavé architektonické prvky. Menší domek se může skládat jen z jedné buňky, u větších už bude nezbytné pořídit buněk více. Modulární dům působí moderně, avšak pokud nechcete tuto technologii přiznat, můžete zvolit klasický plášť, jenž jednotlivé moduly ukryje a bude se tvářit jako dům vystavěný některou z tradičních metod. 

Při stavbě je potřeba zohlednit požadovanou velikost, účel, k němuž bude stavba sloužit, umístění a také energetickou náročnost. Lze vybrat z low-cost, pasivní i nízkoenergetickou sestavu. 

Výhody modulárního domu

 • krátká doba výstavby: vše je předem připraveno a na místě se prvky už jen smontují, a to včetně rozvodů; navíc práce mohou probíhat současně. Výroba požadovaných buněk zabere několik týdnů, instalace na místě maximálně dny. 
 • stavba může probíhat v jakémkoliv počasí
 • dům je velmi pevný, odolný a snadno si jej můžete v dalších letech upravovat – jednoduše připojíte další buňky, případně jej celý demontujete
 • menší finanční náročnost
 • šetrnost k životnímu prostředí i vašemu zdraví: jsou totiž eliminovány materiály jako je polystyren, materiály s příměsí fosfátů, případně barvy obsahující další škodliviny
Cena: metr čtvereční vyjde přibližně na 20 000 Kč. Záleží ale samozřejmě na tom, kolik jste se do domu rozhodli investovat. U low-cost budov mohou být náklady nižší.     

 modular2

Nevýhody modulárního domu

 • v našich krajích není tento typ bydlení příliš rozšířený, setkáte se s ním hlavně v severní Americe
 • jednotný vzhled, jistá uniformita, bez výraznějších architektonických prvků
 • větší spotřeba materiálu, který se navíc často tváří „levně“
 • potřeba těžké techniky při usazování modulů
 • složitá přeprava (maximální rozměry mohou být 4 metry na 12 metrů)
 • potřeba nosných materiálů ve zdech, např. pro radiátory

V našich podmínkách se s modulárními domy příliš nesetkáte. Řeší se s nimi většinou krizové situace, kdy je potřeba co nejrychleji zařídit bydlení, což se týká např. stavu po povodních. Často jsou stavěny jako startovací či sociální bydlení. V zahraničí se také můžete setkat s tím, že bývají používány pro operativní řešení kupříkladu nedostatku školek v hustě obydlené oblasti. S pokročilejšími technologiemi se však dá předpokládat, že si v budoucnu najdou své místo jako stavby pro běžný život. 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 14. 1. 2013
přečteno: 2244×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...