Mozaiková omítka dům ochrání a ozdobí zároveň


foto1

Dekorativní omítka z barevných přírodních písků a kamínků – to je mozaiková omítka. Dohromady je pojí akrylátová pryskyřice, díky níž je povrch jednotný a beze spár. Vzniká tak kvalitní povrch, na pohled příjemný a barevný. Mozaiková omítka najde využití nejen v exteriéru, použít ji můžete i ve vnitřních prostorách.

 
 

Tisíce zrn písku a drobných kamínků různých barev dokáží udělat pěknou fasádu, využití najde mozaiková omítka i na namáhaných plochách, protože jednou z ceněných vlastností je odolnost. Zajímavý prvek vzniká použitím na menší plochy, jako jsou například sloupy, které díky tomu prokouknou a celkovému vzhledu dodají na originalitě.

Mozaiková omítka pro barevný exteriér

Fádní barvy na fasádách už vzal čas. Současná trend velí nebát se barev, a to ani co se týče omítky. Pastelové barvy však nejsou pro každého. Ti, kdo přeci jen touží po barvách, ale vyžadují něco střízlivějšího, mohou zvolit právě mozaikovou omítku. Drobná zrnka mají zpravidla průměr maximálně 1,5 centimetru a obsahují bezbarvé pojivo. Samotné kamínky mají barvu rozličnou, jelikož se ale jedná o přírodní materiál, odstíny nehrají žádnými křiklavými tóny. Nejvýraznější barvou je fialová a oranžová, vše ale tlumené. Dále lze najít barvy klasicky žlutě pískové, hnědé nebo tmavě zelené. Zajímavá je kombinace bílé a černé nebo hnědé. Celkově se však uvádí počet až dvou set barevných variant.

Jak na to

Mozaiková omítka musí být připravena pečlivě, stejně jako podklad, na který se bude nanášet. Je potřeba míchat ji ručně a pomalu za pomocí nerezového nářadí, aby do ní nebyl zanešený například rez. Rychlé míchání by mělo za následek oxidaci, což ovlivňuje kvalitu barvy. 

Podklad důkladně ošetřete: omeťte nečistoty a prach, nežádoucí jsou samozřejmě hřebíky a skoby. Povrch ošetřete penetračním přípravkem pro lepší přilnutí nanášené vrstvy. Zamezíte tak pozdějšímu drolení a odpadávání.
Nanášená vrstva by měla být cca 2 až 2,5 cm vysoká a během práce stále uhlazovaná. Nanášejte pečlivě jedním směrem. Následné schnutí proběhne během 72 hodin. Ideálně by nemělo být deštivo, čerstvé omítce nesvědčí ani extrémní horka.

Pokud vám to přijde náročné, nezoufejte. Designovou a zároveň ochranou fasádu můžete vytvořit i bez nutnosti aplikace omítky. Novým trendem jsou třeba termopanely BELAN, které za pomocí stlačeného betonu dodají vašemu domu opravdu originální vzhled. I při využití panelů můžete experimentovat, dostupné jsou v mnoha barevných provedeních. Zároveň poslouží jako izolace, protože jsou tvořeny z tvrdé polyuretanové pěny, na jejíž aplikaci v jiných případech potřebujete pomoc odborníka. 

Kde se bude mozaiková omítka vyjímat?

Mozaiková omítka je odolná proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození, zároveň je ale dostatečně pružná a paropropustná. Na rozdíl od pastelových nátěrů jsou tyto omítky stálobarevné a mají dlouhou životnost.


V interiérech je můžete použít na schodištích, ve vstupních halách nebo na chodbách. Kreativnímu použití barev se meze nekladou, může vám tak vzniknout skutečně originální dílo!

publikováno: 4. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.