Možnosti aplikace mýdla v koupelně


Vhodná mýdlenka obohatí vzhled vaší koupelny

Mýdlo patří mezi nejdůležitější hygienické pomůcky v koupelně, které používáme mnohokrát během dne. V současné době narazíme na trhu na nepřeberné množství mýdel, ať už jde o klasická tuhá mýdla či tekutá. Otázkou tak je, kterému typu mýdla dát přednost. Hned poté se můžeme tázat, jaké možnosti aplikace mýdla se nabízí a jaké přináší výhody a nevýhody. Jak vybavit koupelnu, aby mýdlo bylo praktické a funkční, ale rovněž estetické? A existují různé typy mýdelníků či dávkovačů mýdla?

Mýdlo – tekuté nebo tuhé?

Uživatelé mýdel se rozdělují na dva tábory. Jeden preferuje používání mýdla tuhého, druhý tábor je naopak zastáncem tekutého mýdla. Je třeba říci, že oba typy mýdel mají své výhody a nevýhody. Více než samotná forma mýdla je důležitá jeho kvalita a složení. To se do jisté míry odvíjí také od ceny mýdla. Kvalitnější typy, vyráběné z přírodních produktů, jsou obohaceny o výtažky z nejrůznějších bylin či jiných látek. Mýdlo tak má nejen čisticí funkci, rovněž voní a může kůži vyživovat a zjemňovat.

Z hlediska působení na kůži a pokožku lze však považovat tekuté mýdlo za vhodnější. Klasická tuhá mýdla se totiž vyznačují vysokou hodnotou pH, na rozdíl od pokožky. Díky rozdílnému pH dochází k narušení přirozené mikroflóry a k pronikání mikroorganismů do kůže. Z tohoto pohledu jsou vhodnější tekutá mýdla, ale jak jsme již naznačili, vždy je třeba přihlížet ke složení a obsahu jednotlivých složek.

Použití běžných tuhých mýdel je ideální především v domácnostech a všude tam, kde má k jednomu mýdlu přístup jen omezené množství osob. Ideálně má každý uživatel své vlastní tuhé mýdlo. Dochází totiž k přímému kontaktu s pokožkou a použití jednoho mýdla různými lidmi může být nehygienické. Z toho důvodu se také na veřejných toaletách, pracovištích či institucích používají právě mýdla tekutá.

Mýdlenky

Mýdlenky nebo též mýdelníky jsou speciální nádoby či úchyty, které slouží k uložení tuhého mýdla. Zpravidla se umísťují v blízkosti umyvadla a zabraňují přímému pokládání mýdla na umyvadlo. Tím se zamezí zasychání mýdla a vytváření skvrn v okolí umyvadla a zrcadla. Na trhu jsou v současnosti mýdlenky či mýdelníky nejrůznějších tvarů, vyrobených z rozličných materiálů. Jsou přitom důležitou součástí celkového vzhledu koupelny. Jsou výrazným viditelným prvkem, proto se klade důraz nejen na konstrukci, ale také vzhled mýdlenky. Z hlediska umístění dělíme mýdlenky na dva typy:

Nástěnné - jsou zkonstruovány tak, že se napevno umísťují na zeď v blízkosti umyvadla. Vyrábí se z nejrůznějších materiálů, nejčastěji však z chromu nebo drátěného programu. Nástěnné mýdlenky jsou obvykle vybaveny přísavkou, díky které je manipulace s mýdlenkou snadná. V případě potřeby ji lze demontovat, změnit polohu a jednoduše čistit. Jejich instalace nevyžaduje nevratný zásah ve formě vrtání či lepení.

Volně ložené – volně ložené mýdelníky by měly být dostatečně těžké, aby neměly tendenci se z určeného místa posunovat. Výběr z hlediska použitých materiálů je opravdu pestrý. Mýdelníky se vyrábí z kovu, plastu, dřeva, skla, keramiky či v kombinaci různých materiálů.

Údržba mýdlenky

Doporučujeme vybírat mýdlenku do koupelny s ohledem na náročnost údržby. Mokré mýdlo, které se na mýdlenku ukládá, vytváří viditelné stopy, rovněž stékající voda se vespod nádoby ukládá. Proto je třeba mýdelník pravidelně čistit a omývat. Některé mýdelníky jsou složeny ze dvou samostatných částí. Spodní, odkapávací část, slouží k nahromadění stékající vody, kterou lze jednoduše vylít. Mýdelník vybírejte rovněž podle tvaru a velikosti, a to v závislosti na tom, jaký typ tuhého mýdla máte v plánu používat.

Dávkovače mýdla

Uživatele tekutého mýdla ani tak nezajímá výběr vhodného mýdelníku, jako spíše dávkovače tekutého mýdla. Na trhu lze zakoupit celou řadu tekutých mýdel, které jsou dávkovačem přímo vybaveny. Taková mýdla stačí umístit v blízkosti umyvadla a začít používat. Na trhu jsou však k sehnání samostatné dávkovače mýdla z různých materiálů, od plastu přes kov až po sklo, které vynikají rovněž svým vzhledem. Takové dávkovače jsou určené pro všechny, kterým nevyhovuje vzhled původních obalů.

I v tomto případě jsou na trhu k sehnání jak nástěnné, tak volně stojící typy. V domácnostech se stále častěji využívají volně stojící typy dávkovačů, s nástěnnými se setkáte především ve veřejných zařízeních - školách, nemocnicích, restauracích apod. V moderních bytech a domech se však také nástěnné dávkovače začínají prosazovat, šetří totiž prostor v okolí umyvadla.

Tekuté mýdlo je pro někoho vhodnou alternativou

Bezdotykové dávkovače

Bezdotykové dávkovače mýdla patří mezi moderní oblíbené trendy v této oblasti. Uživatelé se dávkovače nedotýkají, pouze pod něj vloží své ruce a díky vestavěnému senzoru se potřebná dávka mýdla automaticky aplikuje. Díky tomu nedochází ke znečišťování dávkovače, stejně tak se nepřenáší bakterie. Jde o kvalitní hygienické řešení i pro velký počet uživatelů.

Ať už přemýšlíte o nákupu mýdlenky nebo dávkovače mýdla, vždy zvažte, jaký konkrétní typ bude vašim požadavkům vyhovovat nejvíce. Berte při výběru v úvahu použitý materiál zařízení, kvalitu provedení, vzhled, náročnost údržby a velikost prostoru, který zabere.

Kompletně bezdotyková koupelna

Pokud máte zájem o další bezdotykové příslušenství ve vaší koupelně, neváhejte ji vybavit také senzory pro bezdotykové předstěnové systémy. Při jejich výběru se můžete vždy spolehnout na předního českého výrobce sanitární techniky Alcaplast, který vám vždy zaručí nejvyšší kvalitu senzorických programů, ovládacích WC tlačítek a mnoha dalších zajímavých produktů.

publikováno: 7. 3. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.