Nábytek z masivu: kvalita a odolnost prověřená generacemi


masiv

Jestliže přemýšlíte, do čeho ve vašem domě investovat, pak vězte, že zrovna nábytek je to pravé. Rozdíl ve vybavení z dřevotřísky a masivu je neoddiskutovatelný. Ať se jedná o jídlení stůl, stůl do pracovny, nábytek do koupelny nebo podlahu, masiv vede ve všech aspektech. A právě toho se bude týkat náš článek.

Proč je nábytek z masivního dřeva tolik oblíbený? Není to jen kvalitou, ačkoliv i ta je velmi důležitá. V interiérech hraje podstatnou roli i estetika, a právě to je to, čím masiv vyniká. Čistota, vůně, lesk a také řada barevných odstínů – to dělá nábytek z masivu tolik žádaným artiklem. Díky svým specifickým vlastnostem se hodí do kterékoliv místnosti: spojuje styl, kvalitu a dlouholetou výdrž.

Nábytek z masivu: stálice v nábytkářství

Kvality smrkového a borového dřeva znali už naši předci. A sami nejlépe víte, jak vás dokáže uchvátit nábytek stovky let starý. Jakmile otevřete dveře, nebudete cítit jen pohodu domova, ale také jedinečnou vůni, jakou dokáže vykouzlit jen masivní nábytek. Nábytek z masivu dlouhá léta svádí boj s dýhou. A v čem je hlavní odlišnost? Podívejme se na to trochu zblízka. Dýha je také přírodní materiál, jež vzniká loupáním dřeva na menší pláty, přibližně půl centimetru silné. Díky tomu má potom nábytek z dýhy větší stabilitu a kupříkladu nehrozí, že by dvířka od skříňky začala po určitém čase drhnout, jak je tomu u masivu. Ten totiž vlivem okolí (vlhkost ze zdí, teplo z topení…) více „pracuje“ a hýbe se. I to je však možno eliminovat. Místo jednoho kusu se použije více profilů a je po problému.

Nejčastěji se můžeme setkat se smrkovým, dubovým a bukovým masivem, výjimečný není ani materiál z třešně nebo olše. Toužíte-li po nábytku z exotických dřevin, pak budete muset sáhnout hlouběji do kapsy: aby tyto materiály byly dostupnější, k výrobě nábytku jsou používány jen dýhy.

masiv2

Masivní nábytek se hodí kamkoliv

Masivní dřevěné kuchyně, komody a příborníky jsou typické pro dobu před sty lety. A že jsou pěkné dodnes? Není to náhoda. Skvěle pak vypadají zkombinované s kvalitním dřevěným stolem a v neposlední řadě do stylizace interiéru zapadne i dřevěná podlaha. Z masivu lze vyrobit i židle, lavice nebo stoličky; stejně tak pěkně bude vypadat i masivní nábytek v obývacím pokoji nebo pracovně. Samostatnou kapitolou je pak nábytek z masivu do koupelny. Mnoho lidí si to nedokáže představit, přesto díky speciální povrchové úpravě lze masiv postavit i do této místnosti. Levnější variantou je pak kupříkladu ratan, který je taktéž odolný vůči vlhkosti.

Jak o masiv pečovat?

Důležitá otázka. Masiv bývá nejčastěji upraven voskem nebo olejem, a tak dochází k jeho ušpinění či drobnému poškození. Celkovou renovaci raději svěřte odborníkovi, s menšími problémy si ale můžete poradit sami. Používejte speciální čistící sady, nečistoty stírejte co nejrychleji a v nejhorších případech vám bude k dispozici speciální brusná houbička.

Nábytek z masivu je krásný a nepatří jen do penzionů a na chaty. Nebojte se jeho pořízení, stylové jsou totiž i ty nejjednodušší kousky, které provoní každý dům a byt. Nechcete-li příliš investovat, pak masivem vybavte jen menší místnost: kupříkladu vstupní chodba či hala bude rázem chloubou.

publikováno: 31. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.