Nábytek ze sudů na víno láká kutily i milovníky designu


sud na víno3

Našli jste v kůlně starý vinný sud? Vyrobte si z něj luxusní designový stůl, který ozdobí vaše letní posezení nebo zahradu. Staré sudy na víno se k výrobě unikátního nábytku využívají už řadu let a často po nich sahají i špičkové nábytkářské firmy. Pár roku zpátky byla mezi kutily populární výroba nábytku z dřevěných palet, dnes jsou v kurzu právě sudy. Přečtěte si o nich pár zajímavých informací a nenechte si ujít jednoduchý návod na výrobu poutavého stolu.

Každý vinný sud jednou doslouží

Možná se ptáte, proč kůlny nebo sklepy skrývají vinné sudy, které jsou na pohled v dobrém stavu. Proč už neslouží ke svému účelu, tedy k uchovávání vína? Sudy se používají k tzv. barikování, tedy zrání. V dubových sudech dozrává zejména červené víno, a získává tak plnější chuť a aroma. V jednom sudu se však dá víno barikovat maximálně třikrát. I když je potom z hlediska kvality materiálu stále v dobrém stavu, ke svému původnímu účelu, tedy dozrávání vína, se už nehodí.

Co sud, to originál

Výroba sudů neboli bednářství je vzácným řemeslem, které vyžaduje pořádnou dávku zručnosti a zkušeností. Protože se sudy vyrábí ručně, je každý kus jedinečným originálem. Nábytek ze sudů je tak samozřejmě rovněž jedinečný a unikátní. Liší se například mírou zakřivení, zpracováním obručí nebo vzhledem patiny dřeva. Ta totiž závisí i na podmínkách, ve kterých byly sudy skladovány. Některé jsou tmavší, jiné světlejší, liší se také mírou zbarvení od vína. Věděli jste, že starý sud je z vnitřní strany probarvený vínem až do hloubky 0,5 cm?

Z dřevěných sudů se vyrábí různé typy nábytku

Kouzlo vyřazených vinných sudů objevila nejedna nábytkářská firma. Na trhu dokonce narazíte i na ty, kteří se specializují výhradně na výrobu nábytku ze sudů a odebírají je od vinařství ve velkém. Kromě českých sudů se využívají třeba i francouzské, španělské nebo italské, které mají osobité tvary i zabarvení.

Sudy na víno se dají zpracovávat různým způsobem. Někdy se jejich podoba zachová, jindy se rozeberou na jednotlivé díly a proměňují se v nábytek, který s původním sudu nemá nic společného. Na zakázku vyráběný nábytek ze sudů na barikování patří do kategorie designového luxusního nábytku, čemuž odpovídá i jeho cena. Pokud vzhledem však máte doma starý sud, můžete si vyrobit stůl bez větších investic.

Čtěte také: Nábytek z europalet jako váš vlastní originál

Vyrobte si jednoduchý stůl ze starého sudu

Pokud jste objevili skvost v podobě starého sudu, vdechněte mu nový život. V první řadě zkontrolujte jeho stav a zjistěte, není-li výrazně narušený dřevokazným hmyzem nebo mechanicky poškozený. Opravy sudů poškozených ve větším rozsahu vyžadují zkušenosti, a tak se do nich spíš nepouštějte. Narazíte-li na sud v dobré kondici, máte vyhráno. Stačí ho jen očistit, případně naimpregnovat proti dřevokaznému hmyzu, případně přebrousit, nalakovat a přetřít.

Stůl ze sudu bude vypadat dokonale zejména v případě, ponecháte-li jeho typický dřevěné vzhled a zvýrazníte ho například namořením. Postarejte se o to, aby byl sud stabilní a na zemi bez problémů stál. Protože je dřevo těžké, není potřeba sudy dodatečně zatěžovat nebo vyplňovat. Horní desku pak vytvoříte z opracované dřevěné desky, ideálně dubové, kterou k sudu přikotvíte. Konkrétní způsob konstrukce necháme na vás.

Podařilo se vám zrenovovat starý sud a přeměnit jej v netradiční kus nábytku, který zdobí vaši domácnost, zahradu, dvůr, terasu či pergolu? Pochlubte se na našem Facebooku! Přečtěte si i další články, které by vás v souvislosti s touto tematikou mohly zajímat:

publikováno: 27. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.