PR článek

Nabývací titul: K čemu slouží a kdy je potřeba ho předložit


82 Doc Ing František Kořístek, CSc,

Když pan doc. Ing. František Kořístek CSc. ukončoval prodej své nemovitosti, úplně nečekal, že po něm makléř bude chtít jeho původní kupní smlouvu. Ani trochu si nepřál, aby zprostředkovatel věděl, kolik za byt původně sám zaplatil. K rozhořčení však nebyl důvod - předložení tzv. nabývacího titulu je běžnou praxí. Kupující ho bude potřebovat ukázat bance, která mu nové bydlení financuje.

Proč musíte předložíte nabývací titul

Nabývací titul je základní listina, na jejímž základě současný majitel nemovitost nabyl a prokazuje jeho vlastnictví k nemovitosti. U některých nemovitostí může být nabývacích titulů více. Mezi nejčastěji používané patří:

  • kupní smlouva (v případě, že současný majitel nemovitost koupil)
  • darovací smlouva (v případě, že majitel získal nemovitosti darem)
  • usnesení o dědictví (v případě, že současný majitel nemovitost zdědil)
  • usnesení o příklepu (v případě, že současný majitel nemovitost vydražil v dražbě)
  • usnesení o vypořádání společného jmění manželů (v případě, že současný majitel získal nemovitost vypořádáním s manželem/manželkou)

Prvním zmíněným a zároveň nejběžnějším nabývacím titulem je právě kupní smlouva. Když ji předložíte, nemusíte se ničeho obávat. Je dobré si uvědomit, že makléř ji stejně získá jinde - na příslušném katastru nemovitostí. Kopii kupní smlouvy si lze za správní poplatek opatřit ve Sbírce listin. Vzhledem k tomu, že nabývací titul je veřejná listina, může si o její vystavení zažádat nejen makléř s dobrými referencemi, ale v podstatě kdokoliv. Nemusí ani prokazovat svoji totožnost nebo důvod, proč ho nabývací titul zajímá. Pokud byste se tak rozhodli, stejně jako pan Kořístek, že nechcete svou kupní smlouvu makléři ukázat, jen mu mírně ztížíte práci.

Kvalitní komunikaci vám zajistí realitka s dobrými referencemi

Nabývací titul dříve nebo později budete muset makléři předložit, odmítavým postojem si jen prodloužíte proces prodeje. Pokud ale stejně jako pan Kořístek nechcete, aby se kdokoliv další zajímal o původní cenu nemovitosti, jednoduše se s makléřem domluvte na kompromisu. Základem úspěšné spolupráce je aktivní komunikace, což dobře ví i makléři z realitní kanceláře PATREAL. I proto máme nyní pozitivní referenci od pana Kořístka, který po předchozím prodeji přešel k našim makléřům a spolupráci si nyní nemůže vynachválit.

publikováno: 11. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.