Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér


textilní stěny1

Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které v každém prostoru upoutají na první pohled. Nemusíte se přitom omezovat jen na barevné nátěry nebo tapety – možností je více. Patří mezi ně mimo jiné i napínané textilní stěny, které se v oblasti moderního interiérového designu využívají stále častěji. Dostupné jsou v mnoha dekorech i barevných provedeních.

Co jsou to napínané textilní stěny

Napínané textilní stěny představují inovativní způsob dekorování stěn v interiérech. Jsou tvořeny z pevné a odolné tkaniny, která se na stěny kotví do úzkého neviditelného rámu. Základem úspěchu je správné napnutí textilie, aby se vytvořila souvislá plocha bez viditelných ohybů či nerovností. Napínané textilní stěny jsou zajímavou alternativou do nově realizovaných bytů a domů, stejně tak i do rekonstrukcí. Ve srovnání s výmalbou přináší výhodu v podobě čisté montáže bez zakrývání nábytku. Jejich instalace je navíc rychlá, zkušený pracovník zvládne montáž velkého prostoru během jednoho dne.

Textilie na stěny i stropy

Velkoformátové textilie lze umístit nejen na stěny, ale také stropy. Takovým řešením docílíte obnovení vašich nevzhledných či nerovných stěn a stropů. Nezáleží na tom, jedná-li se o konstrukce zděné nebo sádrokartonové, textilní stěny lze nainstalovat na podklad jakéhokoliv materiálu. Jedná se o zajímavé řešení také pro dělicí příčky. Textilie větší prostory výrazně oddělí, a vytvoří tak zajímavý přechod mezi různými částmi místnosti.

Při montáži textilní stěny neumažete sebe ani nábytek

Textilní stěny jsou odolné, přesto vyžadují opatrné zacházení

Díky moderním výrobním postupům jsou textilní stěny konstruovány tak, aby odolaly otěru i vlhkosti. Proto se hodí nejen do obývacích pokojů či ložnic, ale třeba i do koupelen. Přesto vyžadují opatrné zacházení – ostrým předmětem je snadno protrhnete. Textilní stěny se také poměrně snadno znečistí, proto se příliš nehodí kolem kuchyňských linek a dalších míst s rizikem znečištění. Výhodou napínaných textilních stěn je jednoduchost výměny plátna do původního rámu. Vzhledem k velikosti a kvalitě materiálu je však třeba počítat s vyššími investicemi jak při pořízení, tak případném vyměňování textilie.

Různé barvy i dekory

Napínané textilní stěny jsou dostupné v mnoha barevných provedeních i strukturách. Jejich vzhled si tak snadno uzpůsobíte potřebám konkrétního prostoru. Zajímavým řešením jsou textilní stěny s potiskem, které si můžete nechat zhotovit na zakázku. Výrobci vám na plátno o velkém formátu vytisknou libovolný motiv. Do své ložnice tak můžete umístit stěnu s potiskem svého dítěte nebo svatební fotografii. Napínané stěny mohou využít i vášniví fotografové, kteří si chtějí nechat zvěčnit povedenou fotografii v opravdu velkorysém formátu.

Počítejte s vyššími pořizovacími náklady

Stěny zhotovené z kvalitního textilu vypadají v prostoru působivě, ale jsou poměrně drahé. I když je jejich montáž rychlejší a jednodušší než aplikace nátěru nebo tapety, v pořizovací ceně se projeví zejména vyšší cena samotných textilií. Pokud si budete chtít nechat potisknout fotografie či vlastní motivy, počítejte s ještě vyšší cenou.

S napínacími textilními stěnami se stále častěji setkáváme nejen v moderních bytech a domech, ale také hotelech nebo kancelářských prostorách. Díky snadné instalaci vytvoříte novou stěnu i bez stěhování nábytku či jeho zakrývání. Pod textilii navíc můžete integrovat i velkoplošné osvětlení nebo audio techniku. I přes své výhody patří textilní stěny v oblasti bytového designu spíše k okrajové záležitosti. Může za to zatím ještě omezená nabídka výrobců, vyšší cena i náchylnost k mechanickému poškození.

Přečtěte si další články, zaměřené na výmalby, tapety a stěny:

publikováno: 26. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.