Návod jak oplotit staveniště


oplocení staveniště - zamčeno

Pokud plánujete realizaci stavby, neměli byste zapomínat na adekvátní zabezpečení staveniště. Na staveništi se totiž nachází drahý stavební materiál, nářadí a strojní vybavení. Zloději si toho jsou vědomi, a tak jsou právě staveniště častým terčem útoku nenechavců. Ochrana před vniknutím nepovolaných osob je navíc povinná i ze zákona. Jednou z možností, jak zvýšit míru zabezpečení staveniště, je oplotit jej. Právě na oplocení na staveništi se na následujících řádcích blíže zaměříme.

Zabezpečení stavenišť se často podceňuje

Když se porozhlédneme po staveništích, která máme v okolí, zjistíme, že úroveň jejich zabezpečení je už na první pohled nedostatečná. U některých staveb se dokonce nenachází vůbec žádné oplocení. Je třeba říci, že povinnost základního zajištění a oplocení stavby je daná zákonem. Konkrétně se požadavky na minimální míru zabezpečení nachází v příloze č. 1 k nařízení vlády č. 591/2006 sb.

Podle zákona má zhotovitel stavby povinnost zajistit staveniště před vniknutím nepovolaných osob. Pokud nelze z různých důvodů souvislé oplocení v místě staveniště nainstalovat, pak musí být zajištěno jiné adekvátní opatření. To se nejčastěji řeší najmutím hlídače, který bude objekt střežit.

oplocení staveniště - díra v plotu

Možnosti oplocení staveniště

Z výše uvedeného je zřejmé, že oplocení staveniště je zásadní, a to nejen za účelem minimalizování rizika krádeže, ale také z důvodu splnění zákonných požadavků. Jak tedy při oplocení staveniště postupovat? Možností je hned několik. Na trhu narazíte na různé systémy dočasného oplocení, se kterými se snadno manipuluje. Zajistí přitom adekvátní úroveň zabezpečení. Nejčastěji se setkáte s těmito typy oplocení staveniště:

  • Vysoké oplocení překryté plachtou
  • Dřevěné ohrazení
  • Přenosné drátové oplocení
  • Bezpečnostní ploty

Oplocení staveniště si můžete pronajmout

Pokud nejste stavební firma, nákup nového mobilního oplocení se vám nemusí vyplatit. Pokud máte k dispozici dostatek dřeva, můžete si provizorní oplocení vyrobit sami. Nejlepší variantou je však zapůjčení mobilního oplocení od stavební firmy. Na trhu narazíte na řadu společností, které pronájem oplocení staveniště nabízí.

Samozřejmě platí, že na čím delší dobu budete oplocení potřebovat, tím více zaplatíte. Proto je dobré si propočítat, na jak dlouho mobilní oplocení potřebujete a kolik za to zaplatíte. Pokud potřebujete oplocení na delší dobu, je možné, že zjistíte, že cena za pronájem se pomalu přibližuje k pořizovací ceně nového plotu. V takovém případě je pak namístě popřemýšlet, jestli se opravdu nevyplatí plot koupit a po dokončení stavby prodat.

oplocení staveniště

Realizaci domu zahajte stavbou oplocení

Pokud vás čeká realizaci novostavby, kolem které plánujete mít i trvalé oplocení, neinvestujte do provizorních mobilních plotů. Realizaci stavby zahajte výstavbou oplocení, které vám poslouží desítky let a bude nedílnou součástí architektonického stylu stavby. Pokud plot postavíte dříve než samotný dům, poslouží vám jako kvalitní oplocení staveniště a zajistí adekvátní úroveň zabezpečení.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob oplocení staveniště, zabezpečení rozhodně nepodceňujte. Pokud by na nezabezpečeném staveništi došlo například k úrazu dítěte či jiné nepovolané osoby, případné následky by mohly padnout na vaši hlavu. Pamatujte si, že kvalitní oplocení staveniště je základem úspěšné a bezproblémové realizace stavby.

Přečtěte si i naše další články:

publikováno: 4. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.