Návod na pěstování a rozmnožování rýmovníku
Rádi byste si doma vypěstovali nenáročnou bylinu, která rychle roste, nevyžaduje náročnou údržbu a péči a pomůže vám při nachlazení i posílení imunity? Pak zbystřete. Právě pro vás je ideální volbou rýmovník, který má až zázračné účinky, krásně vypadá, navíc odpuzuje hmyz. Rýmovník bude ozdobou vaší domácnosti a pravděpodobně vám poroste bez jakýchkoliv problémů. Připravíte z něj léčivý sirup i masti. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak rýmovník pěstovat a rozmnožovat.
Rýmovník citronový – Plectranthus amboinicus
Než se pustíme do samotného návodu na pěstování rýmovníku, uveďme si základní charakteristiku této byliny. Rýmovník citronový je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Najdete ji také pod označením molice, moud, kubánské oregano či řecký eukalyptus. V našich klimatických podmínkách se jí dobře daří, pravděpodobně však pochází z východní části Afriky. Máoválné a zoubkované aromatické listy, ze kterých se uvolňuje příjemná vůně po rozdrcení či rozlomení. Rýmovník kvete zpravidla na konci léta, jeho květy jsou bílé či růžové.
Návod na pěstování rýmovníku
A jak tedy rýmovník pěstovat? Patří mezi nenáročné byliny, a tak se mu bude dařit v podstatě kdekoliv. Vyžaduje dostatečné množství světla, umístění na parapet je tak ideální. Během léta můžete pěstovat rýmovník i venku – na balkoně, terase či venkovním parapetu. Sluneční záření zajistí rychlý růst a velké množství listů, které můžete dále zpracovávat.
Rýmovník poroste v létě i v zimě
Rýmovník zasaďte do kypré a dobře kompostované půdy. Denní teploty by měly být v rozmezí od 22 do 28 °C. Bez problémů však poroste už v prostředí od 10 °C. Při výraznějším poklesu teplot přesuňte rostlinu rýmovníku do vnitřního prostředí. Rostlin vám tak krásně poroste i během zimních měsíců. Na jaře ji pak můžete opět přesunou ven. Dejte si pozor, aby nebyl rýmovník vystaven průvanu. Svědčí mu zejména horký vzduch, proto může být umístěný i v okolí radiátoru.
Čtěte také: Vypěstujte si angínovník, pomůže vám při kašli
Pravidelné hnojení rýmovníku svědčí
Chcete, aby vám rýmovník rostli rychle? Pak jej pravidelně hnojte od jara do podzimu. V tomto období je ideální hnojení jednou až dvakrát za měsíc. Používat můžete kapalná hnojiva určená pro použití na byliny, dobrou volbou jsou i tyčinková hnojiva na rostliny do interiéru. Chystáte-li se rýmovník přesazovat, učiňte tak během března nebo dubna.
Vzhledem k tomu, že se rýmovník rychle rozrůstá, budete jej muset přesazovat do větších květináčů i dvakrát do roka. Pokud si ze zahradnictví přinesete zdravou a bohatě rozvinutou rostlinu, budete mít o mnoho starostí méně. Doporučujeme rýmovník ihned přesadit do propustné zeminy s pískem. Rýmovníku nesvědčí nadměrná vlhkosti, proto by měl být květináč vybaven odtokovými otvory. Vytvořte nad dně drenáž pomocí drobných kamínků, které odtok přebytečné vody urychlí.
Jak na rozmnožování rýmovníku
Rýmovník rychle roste, navíc se snadno rozmnožuje. Rozmnožování je snad ještě jednodušší než samotné pěstování! Stačí rozrůstající se rýmovník kdykoliv během roku zaštípnout, odstřihlou lodyhu odlistit a umístit do nádoby s vodou. Po třech týdnech už bude mít rostlina silné kořínky, a tak ji můžete přesadit do malého květináče. Dejte k sobě 2 až 3 zakořeněné lodyhy a zasaďte do substrátu s pískem, na dno opět umístěte kamínky jako drenáž.
Jak rýmovník využívat? Možností je hned několik. V pokračování článku se zaměříme na domácí výrobu rýmovníkového sirupu i léčivé masti.
JAK SI VYROBIT RÝMOVNÍKOVÝ SIRUP A MAST
Přečtěte si i další články o léčivých bylinách:
- Léčivé účinky prvosenky – petrklíče
- Bylinková zahrádka
- Bylinky, které uleví od kašle
- Konzervace bylinek – sušení, mražení, nakládání
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
“Pustit se do odhadování ceny nájmu na vlastní pěst obvykle znamená, že se lidé snaží hledat v inzerátech… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...