Návod na zpracování bylinek, které sklidíte před zimou
Pustili jste se do zazimování nebo přesazování bylin, ale ještě předtím jste provedli jednu z posledních sklizní? Pak jistě máte k dispozici poměrně velké množství čerstvé bylinné natě. Pokud ji celou nezpracujete v kuchyni, nabízí se řada možností, jak ji uchovat pro pozdější využití. Přinášíme vám návod na zpracování bylinek – sušení, mražení i nakládání. Čerstvé byliny tak budete mít vždy po ruce, a to i ve chvíli, kdy vám na okenním parapetu příliš nerostou.
Přirozená a šetrná metoda sušení bylinek
Chcete, aby si byliny zachovaly co nejvíce účinných látek? Pak si je usušte přirozenou cestou, a to i bez použití sušičky. Než se pustíte do samotného procesu sušení, bylinky si pečlivě vytřiďte a odstraňte nežádoucí lístky, větvičky, larvy nebo trávu. Aby byl proces sušení úspěšný a bylinky si zachovaly svou silnou vůni a chuť, musíte najít vhodné místo pro sušení.
Bylinky by se neměly sušit na přímém slunci, nejlepší je sušit je v teplém tmavém místě, které bude suché a dobře odvětrávané. Z tohoto důvodu není dobré sušit bylinky v kuchyni, kde sice je teplo, ale současně i vlhko. Proces sušení by byl pomalý a rostliny by mohly začít i uhnívat. Teplota v místě sušení by neměla přesáhnou 45 °C. Budete-li byliny sušit v okolí trouby nebo radiátorů, změřte si teplotu a je-li příliš vysoká, najděte vhodnější místo. Na druhé straně by proces sušení měl být rychlý, aby se neztratilo silné aroma bylinek.
Sušení zavěšením svazků nebo v sítích
Možností, jak usušit čerstvé bylinky, je hned několik. Tradičním způsobem sušení je zavěšení celých svazků, které po usušení krásně vypadají a poslouží i jako dekorace do kuchyně. Kromě sušení zavěšováním můžete vyzkoušet i proces sušení ve speciálních sítích, případně přepravkách či bedýnkách. Pokud bude bylinky pravidelně ručně obracen, proces sušení tím urychlíte. A jak poznat, že je sušení u konce? Usušené byliny se při ohybu zlomí, lístky rostlin zase krásně šustí a také mají tendenci se lámat.
Jak uchovat bylinky pár týdnů čerstvé
Sklidili jste bylinky a víte, že je spotřebujete během nadcházejících dvou týdnů? Pak se vám sušení nebo jiné způsoby konzervace nevyplatí. Nejjednodušší možností, jak prodloužit životnost a čerstvost bylin, je ponořit je do sklenice vodou. Pokud do vodu vložíte lístky pažitky, petržele nebo jiných bylinek, při skladování v lednici vám zůstanou čerstvé i přes 14 dnů. Jsou připravené k okamžitému použití a není třeba je zvláštním způsobem upravovat.
Byliny můžete i zmrazit
Pokud vám po podzimní sklizni zůstaly čerstvé snítky máty, bazalky a dalších druhů bylinek, bez obav je můžete vložit do mrazáku. Je několik způsobů mražení bylinek, jedna spočívá v uzavření lístků do mikroténových sáčků a vložení do mrazáku. Tímto způsobem se však nedají uchovávat všechny druhy bylin. Další možnosti je vytvoření čerstvé bylinné drti v mixéru. Po přidání vody můžete bylinkami naplnit tvořítka na led a nechat zamrazit. Kostky ledu budou plné čerstvých bylin, jednoduše je pak přidáte například do polévek a jiných teplých pokrmů.
Nakládání bylinek do oleje
Méně využívanou, přesto účinnou formou konzervace bylinek je jejich naložení do oleje. Ve výsledku tak kromě zakonzervovaných bylin získáte i bylinkový olej, který bude vynikat silnou vůní a obsahem líčivých látek v závislosti na druhu byliny. Do oleje (olivového, slunečnicového a dalších typů) můžete vkládat celé snítky. Ty musí být očištěné a zbavené nakažených či jinak vadných lístků. Bylinky v oleji pak využijete například při přípravě šťavnatých steaků, marinády, nakládaných ryb a mnoha dalších pokrmů.
Možností, jakým způsobem zužitkovat či uchovat před zimou sklizené byliny, je opravdu hodně. Je jen na vás, dáte-li nakonec přednost sušení, mražení, nakládání nebo pouhému umístění bylin do sklenice s vodou.
Přečtěte si i další články zaměřené na tematiku bylinek a bylinkové zahrady:
- Bylinky na vaší zahrádce: Jak sadit předpěstované trvalky
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
- Konzervace bylinek
- Bylinky na vaší zahrádce: Připravujeme se na vysetí
- Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Vyplatí se infračervený topný panel nebo klimatizace? Poradíme, jak na elektrické přitápění domu.
Ptáte se, proč byste doma potřebovali přitápět? Důvodů může být hned několik. Možná váš otopný systém nedokáže… ...

Zařizujete novou terasu? Zaměřte se na výběr dlažby
Pokud se s příchodem jara pouštíte do výstavby nebo renovace terasy, možná stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...