G+

 

 

Nedostatek místa? Co takhle terasa na střeše?


Fotolia_52707308_XS

Šikmé střechy u nás mají svou tradici a jsou stále nejvyužívanější. Své místo však mají i ploché střechy, a to nejen u panelových domů. Možná stále panuje nedůvěra kvůli problémům, jenž se s tímto provedením pojily, tedy kondenzací páry. Díky moderním technologiím však už tyto komplikace nehrozí a ploché střechy jsou tak maximálně spolehlivé. Mají však jednu velkou výhodu – může na nich probíhat čilý život.

 

V době, kdy každý metr čtvereční stojí horentni sumy a ve městech ani není dostatek plochy, se ploché střechy využívají i jako terasy. Nejen dočasné nebo provizorní řešení, ale místo se stylem a atmosférou.

Plochá střecha v současnosti

Domy s rovnými střechami zažily rozmach v 70. letech minulé století, rozhodně ale nepatří minulosti. Nejčastěji se s nimi lze setkat u komerčních budov, protože samy o sobě mají kouzlo funkcionalismu a jednoduše se tak stvoří architektonicky zajímavý objekt. Objevují se i na moderních novostavbách, kde se stále častěji využívají jako soukromé místo k odpočinku.

Nejvíce se můžete setkat s jedno a dvouplášťovou konstrukcí, sporadicky se objevují í vícevrstvé. Ploché střechy jsou energeticky úsporné, protože se nevyskytuje žádný prostor, který je vytpěný navíc. Považují se také za praktičtější, co se týče dostupnosti a oprav. Naopak velkým problémem mohou být netěsnosti v povlakové krytině.

Terasa na střeše

Ve dvacátých letech jimi proslul architekt Le Corbusier a nápadu se využívá dodnes.
Vybudování terasy ale není jen o položení podlahy. Proces je o něco složitější, stejně jako vybudování ploché střechy. Jednotlivé vrstvy musí být správně navrženy, aby plnily funkci a nezatékalo.

 

  • tepelná izolace musí snést zatížení
  • pro pokládku podlahy se používají speciální plastové roznášecí desky, které umožňují i snadnou opravu a výměnu
  • druhou variantou je pokládka do štěrkového lože
  • hydroizolace musí mít deklarovanou možnost přitěžování (toto splňují i asfaltové pásy, které navíc vyhovují i požadavku na odolnost prorůstání kořínků)

Jakou podlahu?

Materiál použitý na terasu na střeše musí být opravdu odolný, proto se nejčastěji používají klasické dlaždice. V poslední době je oblíbený i dřevoplast. Každý materiál je ale vystaven opravdu náročným podmínkám a rychle se opotřebovává. Proto musíte počítat s tím, že se bude měnit častěji a tomu přizpůsobit i způsob pokládky.

Izolaci a odvodnění teras je vhodnější svěřit do rukou odborníkům. Práci je třeba provádět precizně, protože každý chyba se po čase projeví.

Terasa na střeše může mít mnoho podob. Charakter a styl dodáte volbou zábradlí i způsobem stínění a v neposlední řadě i nábytkem. Pro ty, kdo nemají zahradu jsou střešní terasy sice jediným, o to ale působivějším řešením.

publikováno: 9. 9. 2013
přečteno: 951×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...