Nedostatek místa? Co takhle terasa na střeše?


Fotolia_52707308_XS

Šikmé střechy u nás mají svou tradici a jsou stále nejvyužívanější. Své místo však mají i ploché střechy, a to nejen u panelových domů. Možná stále panuje nedůvěra kvůli problémům, jenž se s tímto provedením pojily, tedy kondenzací páry. Díky moderním technologiím však už tyto komplikace nehrozí a ploché střechy jsou tak maximálně spolehlivé. Mají však jednu velkou výhodu – může na nich probíhat čilý život.

 

V době, kdy každý metr čtvereční stojí horentni sumy a ve městech ani není dostatek plochy, se ploché střechy využívají i jako terasy. Nejen dočasné nebo provizorní řešení, ale místo se stylem a atmosférou.

Plochá střecha v současnosti

Domy s rovnými střechami zažily rozmach v 70. letech minulé století, rozhodně ale nepatří minulosti. Nejčastěji se s nimi lze setkat u komerčních budov, protože samy o sobě mají kouzlo funkcionalismu a jednoduše se tak stvoří architektonicky zajímavý objekt. Objevují se i na moderních novostavbách, kde se stále častěji využívají jako soukromé místo k odpočinku.

Nejvíce se můžete setkat s jedno a dvouplášťovou konstrukcí, sporadicky se objevují í vícevrstvé. Ploché střechy jsou energeticky úsporné, protože se nevyskytuje žádný prostor, který je vytpěný navíc. Považují se také za praktičtější, co se týče dostupnosti a oprav. Naopak velkým problémem mohou být netěsnosti v povlakové krytině.

Terasa na střeše

Ve dvacátých letech jimi proslul architekt Le Corbusier a nápadu se využívá dodnes.
Vybudování terasy ale není jen o položení podlahy. Proces je o něco složitější, stejně jako vybudování ploché střechy. Jednotlivé vrstvy musí být správně navrženy, aby plnily funkci a nezatékalo.

 

  • tepelná izolace musí snést zatížení
  • pro pokládku podlahy se používají speciální plastové roznášecí desky, které umožňují i snadnou opravu a výměnu
  • druhou variantou je pokládka do štěrkového lože
  • hydroizolace musí mít deklarovanou možnost přitěžování (toto splňují i asfaltové pásy, které navíc vyhovují i požadavku na odolnost prorůstání kořínků)

Jakou podlahu?

Materiál použitý na terasu na střeše musí být opravdu odolný, proto se nejčastěji používají klasické dlaždice. V poslední době je oblíbený i dřevoplast. Každý materiál je ale vystaven opravdu náročným podmínkám a rychle se opotřebovává. Proto musíte počítat s tím, že se bude měnit častěji a tomu přizpůsobit i způsob pokládky.

Izolaci a odvodnění teras je vhodnější svěřit do rukou odborníkům. Práci je třeba provádět precizně, protože každý chyba se po čase projeví.

Terasa na střeše může mít mnoho podob. Charakter a styl dodáte volbou zábradlí i způsobem stínění a v neposlední řadě i nábytkem. Pro ty, kdo nemají zahradu jsou střešní terasy sice jediným, o to ale působivějším řešením.

publikováno: 9. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.