Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken


Těsnění do oken je v dnešní době už nepostradatelnou součástí.

V létě toužíme po průvanu, v zimě je naopak nežádoucí. Topit pánubohu do oken, jak se říká, nechce při současných cenách energií nikdo. Hlavně však ve starých domech je těsnění dosti problematické a profukování okny patří mezi evergreen. Počasí bylo do teď ještě milosrdné, pravé zimní mrazy se už ale blíží a tak není čas na zbytečné odkládání.

 


Těsnění do oken problém s únikem tepla sice nevyřeší zcela, ale i částečné utěsnění je lepší, než žádné. Ideálním řešením by byla samozřejmě jejich výměna, ne každý si však taková zásah do rodinného rozpočtu může dovolit. A na řadu tak přichází levnější varianty.

Proč musí okna pořádně těsnit?

Odpověď je jasná – netěsnícími místy uniká drahé teplo. Je zde však ještě jeden důvod, kterým je zamezení nasávání vlhka z venku.

Okna pak netěsní z mnoha důvodů, ať už se jedná o jejich sešlost věkem nebo neodborné zasazení do zdi. Důležitý je způsob zapravení do otvoru, kde se můžeme setkat třeba s tím, že nebylo použito nic jiného, než montážní pěna, která nezajistí vhodné spojení okna s domem. To má za následek chladné okolí okna, někdy i promrzání a v každém případě vznik plísní.

Čím utěsnit okna

Těsnění oken se liší obvykle použitých profilů oken.

Prostředků na těsnění do oken najdete v každém hobby marketu nebo domácích potřebách celou řadu. K dostání jsou výrobky ze silikonu, gumy či velmi odolné EPDM pryže. Krátkodobým řešením je použití molitanových pásků, které však většinou přežijí pouze jednu zimu. Při jarním mytí oken je poškodí voda a slehnou, případně se rovnou odlepí.

Samolepící těsnění do oken

Nejpohodlnějším řešením je nalepení těsnění, jež disponuje vrstvou lepidla. Lepí se na rámy, kde je třeba, tak i do křídel oken. Hotovo je v mžiku a výsledný efekt vhledem k ceně a vynaloženému úsilí zaslouží jedničku. Ovšem pozor – okenní pásky mají nejrůznější profily a lze vybrat špatnou variantu.

Tvar profilu Mezery Rozměr
K profil okna s malými mezerami do 3,5mm
D profil okna s velkými mezerami 7mm
P profil okna se středními mezerami kolem 5mm
V profil  okna se středními mezerami do 5,5 mm
čtvercový profil spíše menší mezery  

Těsnění střešních oken

U střešních oken je důležité provedení ostění. V případě netěsností se pak postupuje stejně, jako je tomu v případě normálních oken. Vyrábí se také speciální obvodové těsnění, pro jehož použití je nutno vysazení rámu okna. Používá se obvykle u starých oken, která se díky němu mohou alespoň částečně vyrovnat novým.

Těsnění do oken se kromě samolepících pásků provádí i jeho umístěním frézováním drážky. Proces je to o něco náročnější, uvádí se, že šikovný kutil jej zvládne sám, avšak doporučuje se povolat specialisty. Oproti okenním páskům, kde se dá 100 metrů (které vystačí na spoutu oken) pořídit kolem 700 Kč, ale vyjde dráže. Na jedno okno si s touto technikou připravte přibližně 600 Kč.

publikováno: 23. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.