Neporovnávejte jen cenu paliva, zjistěte si i výhřevnost


Fotolia_43338375_XS

Při přechodu na jiné palivo není vhodné sledovat jen vývoj jeho ceny. Jakou sumu vydáte za topení, totiž záleží i na mnoha jiných faktorech. Jedním z nich je i samotná výhřevnost vybraného paliva. Jedná se o energii vzniklou spálením jednotkového množství paliva (obvykle kilogramu). Ze srovnání pak jako nejlevnější vychází dřevo a biomasa.


 

Výhřevnost je základní vlastností každého paliva. Výrazně bývá ovlivněna způsobem přepravy a skladováním, což je největším kamenem úrazu u tuhých paliv. Kvalitu však ovlivňuje mnoho dalších faktorů. Na všechny tabulky, rady a propočty je tak třeba pohlížet pouze orientačně.

Výhřevnost paliv je uváděna jako průměrnáDřevěné brikety – levný a ekologický způsob vytápění_Fotolia_28141920_XS

Na kvalitu paliva a tím tedy i jeho výhřevnost, má vliv několik faktorů: je to samotná vlhkost, dále také vlhkost vzduchu,
místo zdroje
a čerpání paliva. Proto není možné určit výsledné číslo zcela přesně. Dle propočtů ale vychází ze všech paliv nejlépe dřevo. Pokud jste dosud topili elektřinou a rozhodli se přejít na tento způsob vytápění, pak to vaše peněženka pozná výrazně. I s investicí do nového kotle (pořídit jej lze kolem 150 tisíc korun) se vám náklady vrátí maximálně do osmi let. 

Řečí čísel

Podle tabulky si podle aktuálních cen snadno odvodíte, které palivo je tím nejvýhodnějším. Na vprvní pozici je s výrazným náskokem dřevo. Také u něj ale existují ještě různé druhy, jejichž výhřevnost je odlišná. Na druhou stranu, jak vidno, topení elektřinou je velkým luxusem – sice se o nic nemusíte starat, jen otočíte knoflíkem, ovšem draze za to zaplatíte – oproti dřevu je to až třikrát více. 
Levní není ani topení propanem a lehkými topnými oleji. Mezi zbylými palivy už nejsou rozdíly nijak markantní, záleží však na nákladech, jež by bylo nutné vydat na přípravu kotlů a případnou úpravu rozvodů. V konečných propočtech se pak nový způsob vytápění nemusí vrátit ani v následujících desítkách let.

 

Výhřevnost
(MJ)

Roční spotřeba
(kg, m3, MWh)

Hnědé uhlí

13,4

13 569 kg

Černé uhlí

22,5

8 081 kg

Koks

27,5

5 594 kg

Dřevo

14,6

9 132 kg

Dřevěné brikety

18,5

7 207 kg

Pelety

18,5

7 207 kg

Štěpka

12,5

10 667 kg

Zemní plyn

33,4

3 364 m3

El. přímotopy

3,6

29 240 kWh

 

Jak vidno, všechna paliva vychází levněji než topení elektřinou. Není proto divu, že se k němu v posledních letech vrací čím dál tím více domácností. Pokud si ze všech možností vyberete i vy právě dřevo, zjistěte si, jak je dostupné ve vaší lokalitě a za jakou cenu – může se totiž místo od místa výrazně lišit. Ověřujte druh, způsob uskladnění a stáří – podle toho se totiž odvíjí kvalita a tím pádem i výhřevnost. Obnovitelný zdroj je tedy nejen ekonomicky výhodný, ale také ekologický a zbytečně nezatěžuje životní prostředí.

publikováno: 7. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.