Nevzhledný strop pomohou zamaskovat stropní podhledy


Fotolia_21248335_XS

Podhledy byly kdysi velkým trendem, a to hlavně v panelákových bytech, kde měli zejména praktickou roli. O jejich vzhledu by se dalo sice polemizovat, ovšem úlohu izolace plnily spolehlivě. V současné době už ale najdete podhledy z různých materiálů se zajímavým vzhledem, takže pokud potřebujete schovat popraskaný, vysoký nebo křivý strop, rozhodně se jich nemusíte obávat.

 

Stropní podhled je sada lehkých desek, které se připevňují na stop nebo jednoduché konstrukce, jenž ale díky jejich nízké váze nejsou nezatěžovány. Jejich povrch může být rozličně barevný, rovný, s upraveným reliéfem či ornamenty. Interiér ozvláštní i novinka posledních let – napínaný podhled vhodný pod atypické stopy.

Proč instalovat stropní podhledy

  • uzavřou spodní část stropu, zamaskují vady (praskliny, přechody mezi panely, křivý strop…)
  • sníží vysoké stropy (kvůli světelným i tepelným vlastnostem místnosti)
  • ukrývají elektroinstalaci, vytváří prostor pro osvětlení
  • akustická izolace
  • tepelná izolace
  • zvyšují odolnost proti požáru
  • vylepšují architekturu místnosti

Z čistě praktického hlediska postačí podhledy hladké a bílé. Takovýchsi nikdo nevšimne a stará místnost bude hned působit moderně a útulně.

Z čeho vybírat

Na trhu je několik druhů podhledů – plastové, sádrokartonové nebo minerální. Všechny ale musí splňovat přísná kritéria, co se týče požární odolnosti nebo odolnosti proti vlhkosti, s čímž souvisí i hygienické směrnice. Důležité jsou i izolační vlastnosti, jak akustické, tak tepelné. Zaměřte se i na mechanickou stálost. Stropní podhledy musí být natolik pevné, že se ani po delší době neprověsí. To sice zabezpečuje konstrukce, na kterou jsou připevňovány, ty nekvalitní ale změní tvar i navzdory tomu.
Další hledisko, které musíte při výběru zohlednit, je to, zda vybrat podhled deskový (zavěšuje se), kazetový (potřebuje konstrukci) nebo ten, který se skládá z lamel nebo mřížek (mají vlastní nosnou konstrukci).  Jak už bylo zmíněno, novinkou jsou napínací podhledy, které se kotví po obvodu místnosti. Pro jednotný vzhled slouží i PVC folie, která nevyžaduje žádné další úpravy a povětšinou je vyráběna na zakázku, včetně integrovaného osvětlení.

Fotolia_39645507_XS

Podhledy i bez výrazného snížení stopu

Interiér lze tímto způsobem upravovat i v případě, že je v něm běžně vysoký strop. Díky moderním materiálům a vhodnému postupu se výška místnosti může snížit jen o 2,5 centimetru. To se hodí hlavně pokud chcete pouze schovat původní strop. Pro izolaci nebo nové rozvody bude potřeba obětovat přece jen trochu více prostoru.

Nespočet dostupných variant dělá ze stropních podhledů originální řešení pro každý interiér. Spektrum barev a dekorů nabízí variantu pro vkus každého. Podhledy navíc nejsou fixovány na věky věků, a tak je možno měnit je v okamžiku, jakmile se omrzí.

 

publikováno: 7. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.