Nosná zeď: vše, co potřebujete vědět při rekonstrukci


Fotolia_23054798_XS

Za nosnou zeď se označuje každá stěna, která nese více, než svou vlastní váhu. To, jaká je její šířka, závisí na použitém materiálu a celkové tuhosti objektu, proto jde často obtížně určit, zda se jedná právě o nosnou zeď nebo jen o příčku.

Nosné konstrukce u domů jsou tvořeny základy, nosnými stěnami (vertikální nosná konstrukce) a stropy (horizontální nosná konstrukce). U rekonstrukcí starších objektů jsou právě stěny rizikovou částí budovy, a v mnoha případech vyjde levnější objekt zbořit, než vše opravovat – včetně zdí.

Co zjistit před rekonstrukcí

Ještě, než se pustíte do přestavby, je potřeba zjistit aktuální stav. „Za běhu“ už by bylo pozdě, protože by vás mohl překvapit nečekaný stav. To, v jaké kondici jsou nosné zdi, a také jak rozsáhlé opravy budou potřeba, zjistíte na základě podrobného stavebního průzkumu (provádí stavební firmy) k němuž se vyjádří statik. U starých objektů je takový průzkum nevyhnutelný, sami totiž neodhalíte případná nebezpečí – stropy se mohou začít prohýbat, zdi neudrží nápor, praskají a podobně.

Stavební průzkum není žádná levná záležitost – u jednoduchých domů vyjde asi na 8 000Kč, cena se ale může v závislosti na složitosti a velikosti objektu vyšplhat až k 20 000 Kč.

Jak poznat nosnou zeď

V některých případech je obtížnější poznat, zda se jedná o nosnou konstrukci či jen příčku. Obecné pravidlo zní, že šířka příčky je kolem 15 cm (bez omítky), ve druhém případě je to 30cm. U starých stavení ale mohou být všechny zdi úzké, a tak pokud chcete mít stoprocentní jistotu, vždy použijte při probourání překlad. Záleží však také na materiálu, protože například duté cihly nejsou ani při šířce 30 cm nikterak opěrné.

Rizika nosných zdí

  • při přístavbě nástavbě nemusí zeď ustát vyšší váhu a praská
  • nosné zdi poškozuje i vlhkost
  • rizikové jsou i nárazy
  • nebezpečí hrozí při vyřezávání otvorů (pro okna, dveře, průhledy…)

Fotolia_46578927_XS Pokud hodláte zasahovat do nosných zdí v panelových domech, budete potřebovat kromě vyjádření statika i stavební povolení, souhlas družstva a minimálně ¾ sousedů. Práce také musí provádět firma, která má příslušné oprávnění. V každém případě je potřeba vyztužit panel a provést menší úpravy. Ve výsledku se může probourání dveří vyšplhat až k částce 30 000Kč.

Ne všechny trhliny ve zdech jsou ale nebezpečné, může se jednat o běžný život zdí. U starších domků tedy nic neobvyklého, co statiku nijak neohrožuje. Hlubší praskliny by ale měly být varovným signálem.

Zpevnění nosné zdi

Stabilitu domu můžete zachránit několika způsoby a zdi zesílit:

  • zvětšením průřezu jednotlivých prvků
  • vyztužením konstrukce
  • podepřením či vzepřením
  • stažením konstrukce

U rekonstrukcí nosných zdí je potřeba zaměřit sena opatření, která zamezí chátrání, budou odstraněny vlivy, které je poškozují a v neposlední řadě je nutno odstranit i samotné závady zdiva. Takový zásah je vždy rizikový a je potřeba vždy spolupracovat se statikem.

publikováno: 23. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Radim Tomkovský
18. 2. 2016

Tohle téma jsem před nedávnem sám řešil. Menší domek (ležel v ideálním místě), který jsem chtěl koupit, měl popraskané zdi a já měl dilema, zda-li jít cestou nulové varianty, tedy zbourat a postavit nový, nebo jít cestou rekonstrukce. První rozpočet na rekonstrukci svědčil spíše pro tu první variantu. Vzhledem ke konečné ceně by to vyšlo skoro na stejno. Ale narazil jsem na speciální typ výztuží, které srazily cenu tak, že rekonstrukce najednou vycházela daleko lépe. Oproti klasickým metodám jsou zásahy, množství práce a materiálu sražené na opravdové minimum.

Iva Panchártková
24. 2. 2016

Dobrý den,

mohu se zeptat o jaký typ výztuží se jedná? Máme v plánu bourat jednu nosnou zeď a v druhé udělat vchod. Hledáme různé typy řešení.

Děkuji za odpověď,

s pozdravem

Iva Panchártková

email: ivapanchartkova94@gmail.com

Ola Matěnová
5. 4. 2016

Můžu také poprosit o více informací o výztužích? Zašlete mi je, prosím, na olavek1@gmail.com. Děkuji za odpověď.

Karel Hovorka
18. 4. 2016

Přidám se k žádostem o jaký druh výztuží se jedná ?_ Děkuji Hovorka

Lucie Bláhová
3. 5. 2016

Dobrý den, mohu také poprosit o kantakt, chystáme se k rekostrukci domu. Děkuji Lucie

Polyxena
19. 10. 2016

Dobrý den,
také se chystám na zásah do nosné zdi a dobrá rada je lepší než špatná pomoc. Prosím o sdělení, o jaký druh výstuhy se jedná.
Děkuji.

lukin
21. 10. 2016

Dobrý den,
Pan Tomkovský je zřejmě jen raklama. JInak by už dávno odpověděl, nebo by se hned pochlubil.

vojtěch Lakatoš
23. 11. 2016

Dobrý den,
Reaguji na Váš dotaz .
Otvor do nosné zdi je třeba zvážit v jakém rozsahu udělati otvor.
Dveřní otvor do nosné zdi ,než začnete bourat ,bych nejprve vložil dostatečné prkno 30mm a zapřel nosnímy trámky ke stropu a již na těsno vyklínoval,aby u stropu bylo těsno.Až tuto věc uděláte,boural bych kapsu pro překlad ,až vysekáte otvor pro překlad s přesahem 15cm na každou stranu na vložení překladu již vložte oceloví překlad a usadte do malty a následně zahodte celí překlad na těsno.
Pak pozaschnutí můžete otvor zbourat celí .A následně odšalovat nosné trámky.

Petr Smíšek
9. 2. 2017

Také jsem našel speciální typ výztuží, které mně vyřešily popraskanou zeď na chalupě. Za mě to jsou Helikální výztuže od Statického zajištění.
Pro info www.statickezajisteni.cz/prodej-vyztuzi-kabelu.html

Marika Malá
28. 2. 2017

Dobrý den,
chystáme se na rekonstrukci domu s prasklou zdí. Mohu Vás s dovolením poprosit o informace ohledně výztuží?
Děkuji předem za odpověď a zdravím, Malá
matabor@seznam.cz

Marika Malá
28. 2. 2017

Dobrý den,
chystáme se na rekonstrukci domu s prasklou zdí. Mohu Vás s dovolením poprosit o informace ohledně výztuží?
Děkuji předem za odpověď a zdravím, Malá
matabor@seznam.cz