Nosná zeď: vše, co potřebujete vědět při rekonstrukci


Fotolia_23054798_XS

Za nosnou zeď se označuje každá stěna, která nese více, než svou vlastní váhu. To, jaká je její šířka, závisí na použitém materiálu a celkové tuhosti objektu, proto jde často obtížně určit, zda se jedná právě o nosnou zeď nebo jen o příčku.

Nosné konstrukce u domů jsou tvořeny základy, nosnými stěnami (vertikální nosná konstrukce) a stropy (horizontální nosná konstrukce). U rekonstrukcí starších objektů jsou právě stěny rizikovou částí budovy, a v mnoha případech vyjde levnější objekt zbořit, než vše opravovat – včetně zdí.

Co zjistit před rekonstrukcí

Ještě, než se pustíte do přestavby, je potřeba zjistit aktuální stav. „Za běhu“ už by bylo pozdě, protože by vás mohl překvapit nečekaný stav. To, v jaké kondici jsou nosné zdi, a také jak rozsáhlé opravy budou potřeba, zjistíte na základě podrobného stavebního průzkumu (provádí stavební firmy) k němuž se vyjádří statik. U starých objektů je takový průzkum nevyhnutelný, sami totiž neodhalíte případná nebezpečí – stropy se mohou začít prohýbat, zdi neudrží nápor, praskají a podobně.

Stavební průzkum není žádná levná záležitost – u jednoduchých domů vyjde asi na 8 000Kč, cena se ale může v závislosti na složitosti a velikosti objektu vyšplhat až k 20 000 Kč.

Jak poznat nosnou zeď

V některých případech je obtížnější poznat, zda se jedná o nosnou konstrukci či jen příčku. Obecné pravidlo zní, že šířka příčky je kolem 15 cm (bez omítky), ve druhém případě je to 30cm. U starých stavení ale mohou být všechny zdi úzké, a tak pokud chcete mít stoprocentní jistotu, vždy použijte při probourání překlad. Záleží však také na materiálu, protože například duté cihly nejsou ani při šířce 30 cm nikterak opěrné.

Rizika nosných zdí

  • při přístavbě nástavbě nemusí zeď ustát vyšší váhu a praská
  • nosné zdi poškozuje i vlhkost
  • rizikové jsou i nárazy
  • nebezpečí hrozí při vyřezávání otvorů (pro okna, dveře, průhledy…)

Fotolia_46578927_XS Pokud hodláte zasahovat do nosných zdí v panelových domech, budete potřebovat kromě vyjádření statika i stavební povolení, souhlas družstva a minimálně ¾ sousedů. Práce také musí provádět firma, která má příslušné oprávnění. V každém případě je potřeba vyztužit panel a provést menší úpravy. Ve výsledku se může probourání dveří vyšplhat až k částce 30 000Kč.

Ne všechny trhliny ve zdech jsou ale nebezpečné, může se jednat o běžný život zdí. U starších domků tedy nic neobvyklého, co statiku nijak neohrožuje. Hlubší praskliny by ale měly být varovným signálem.

Zpevnění nosné zdi

Stabilitu domu můžete zachránit několika způsoby a zdi zesílit:

  • zvětšením průřezu jednotlivých prvků
  • vyztužením konstrukce
  • podepřením či vzepřením
  • stažením konstrukce

U rekonstrukcí nosných zdí je potřeba zaměřit sena opatření, která zamezí chátrání, budou odstraněny vlivy, které je poškozují a v neposlední řadě je nutno odstranit i samotné závady zdiva. Takový zásah je vždy rizikový a je potřeba vždy spolupracovat se statikem.

publikováno: 23. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.