Nůž sekačky ovlivní kvalitu sečení. Víme, jak jej vybrat


nůž sekačky

Nůž je tou nejdůležitější částí každé sekačky. Pokud chcete docílit perfektního sečení, měli byste se zaměřit na výběr kvalitního nože a na jeho údržbu. I ty nejkvalitnější nože se mohou po nějaké době opotřebovat či poškodit v důsledku soustavného provozu či kontaktu s tvrdým předmětem. Oprava při větším poškození nemá smysl, a tak je nejlepším řešením pořídit nůž nový. Jak jej ale vybírat a na jaké parametry se zaměřit?

Žací nůž pořizujte od výrobce sekačky

Pokud nechcete při nákupu nového nože sekačky udělat chybu, pořiďte jej od výrobce vaší sekačky. Každý výrobce sekaček má totiž svůj vlastní způsob a typ upínání. Neexistují žádné standardy, a tak obyčejná záměna není ve většině případů možná. Doporučujeme proto vybírat žací nože od stejného výrobce, nikoliv od konkurence. S velkou pravděpodobností by náhradní nůž od jiné značky do vaší sekačky neseděl.

Jiná situace nastává v případě univerzálních žacích nožů, které jsou navrženy tak, aby je bylo možné nasadit na jakýkoliv model bez ohledu na výrobce. V takovém případě je důležité řídit se hned několika parametry.

Jak vybrat univerzální žací nůž

Pokud se vám nedaří sehnat originální nůž od výrobce sekačky, nebo vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, vhodnou alternativou jsou univerzální žací nože. Na trhu narazíte na několik typů univerzálních nožů, které se liší kvalitou, tvarem a zejména velikostí. Při nákupu univerzálního nože se řiďte těmito parametry:

Délka nože do sekačky

Nejdůležitějším parametrem při výběru univerzálního nože je jeho délka. Ta se měří úhlopříčně od levého spodního okraje k pravému hornímu. Změřte si délku původního nože a na základě toho vybírejte nůž univerzální. Délka by rozhodně neměla přesahovat 1 cm ve srovnání s původním, současně by vzdálenost od okraje krytu neměla být menší než 1,5 cm. Na trhu narazíte na univerzální nože v různých standardizovaných velikostech, která se obvykle udává v palcích. Běžně tak najdete nože o velikosti 15 až 21 palců.

Průměr a rozteč otvorů

Nový žací nůž musí sedět nejen z hlediska délky, ale také typu upínání. Jak jsme uvedli výše, každý výrobce využívá jiný typ upínání. Liší se především průměrem vnitřního otvoru a roztečí. Univerzální nože obsahují sadu redukcí o různých průměrech tak, aby je bylo možné namontovat na jakýkoliv typ sekačky. Vždy si průměr a rozteč původního nože přeměřte a podle toho použijte vhodný typ redukce.

 

Výběr nože sekačky podle tvaru

Originální i univerzální žací nože do elektrických i benzinových sekaček se vyrábí v různém tvarování. Každý typ je vhodný pro jiný způsob sečení. Při výběru nového nože se tak zamyslete, k jakému účelu sekačku využíváte. Standardní rovné žací nože mají mírně zaoblené konce a jsou vhodné zejména pro sečení vysoké trávy bez sběrného koše.

Pokud naopak při sečení používáte nejčastěji sběrný koš, dejte přednost tvarovaným nožům. Ty jsou zkonstruované tak, aby při sečení vytvořily dostatečně velkou odstředivou sílu a dokázaly posekanou trávu „odhodit“ co nejdále do koše. Vyhnete se tak jeho ucpávání a nutnosti posunování posečené trávy směrem dozadu. Samostatnou kategorii pak tvoří nože sekaček s funkcí mulčování, které mají vroubkované okraje. Ty pod sekačku vhání vzduch a přispívají ke kvalitnějšímu mulčování trávy.

Pokud vybíráte nový nůž sekačky od původního výrobce, zaměřte se především na jeho tvar. Na výběr máte mezi rovnými, tvarovanými a mulčovacími noži. Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete pro pořízení univerzálního nože, zaměřte se na jeho délku a průměr i rozteč montážních otvorů. Aby nůž vydržel co nejdéle, měli byste se o něj pravidelně starat a ostřit jej. Právě na to se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK SPRÁVNĚ NABROUSIT NŮŽ SEKAČKY

Přečtěte si další články o sečení:

publikováno: 16. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.