PR článek

Obec Líšnice, okr. Šumperk: okolí plné turistických atrakcí


img3041

Obec Líšnice okr. Šumperk se nachází v krásném prostředí Bouzovské vrchoviny, která láká jak na rodinné výlety, tak i na romantické procházky. Nejen pro obyvatele obce je ve vsi a nedalekém okolí připraveno mnoho turistických zajímavostí a historických památek, které stojí za návštěvu. Vyhledávanými místy jsou hrad v Mohelnici nebo krásná Olomouc. 

Obec Líšnice zve na kulturní památky

Malebná obec Líšnice se může pyšnit několika nádhernými památkami, jako je například gotický kostel z 2. třetiny 13. století s renesanční kaplí ze 16. století. K areálu kostela patří brána a ohradní zeď a také klasicistní kříž s rokokovými prvky.

Velkým lákadlem jsou zbytky středověké tvrze v lese nad obcí, která vznikla již ve 14. století. Ta měla za úkol chránit obchodní cestu z Olomouce až do Moravské Třebové. Nejlepší přístup na tvrz je z obce po silnici ke Starému mlýnu.

V obci se také nachází dva milníky u cesty. Jsou asi 150 cm vysoké, vyrobeny z pískovce. První z nich stojí po levé straně při příjezdu od Loštic, druhý poté na konci vesnice Líšnice ve směru na Studenou Loučku.

Obec Líšnice a okolí nabízí vyžití pro milovníky historie i přírody

Obec Líšnice a její okolí je skvělé pro všechny typy turistů, ať již máte rádi procházky po přírodě nebo jste okouzleni historickými památkami. V nejbližším okolí se nacházejí krásné hrady, zříceniny, ale i zámky nebo rozhledny. Magickou přírodu lze obdivovat v arboretech nebo z rozhleden. Odpočinek a relaxaci naleznete také v nedalekém aquaparku nebo ZOO.

Obec a okolí je skvělé pro výlety s rodinami i pro páry, a to po celý rok. Vyžití tu najdete nejen v létě, ale také v zimě, jelikož se v blízkosti nachází Lanovka pod Pradědem v Jeseníkách, která umožňuje užít si zimních aktivit a radovánek po celý den.

Hrady, zámky i zříceniny v Úsově i Mírově

Stačí nasednout do auta nebo se svézt hromadnou dopravou a za pár minut jste u hradu Mohelnice. Objekt byl několikrát přestavěn, současnou podobu získal po ničivém požáru z poloviny 19. století. V historických sklepních prostorách je nová expozice Pravěk Mohelnicka, která je doplněná o interaktivní hernu.

Blízko od obce Líšnice je také slavný hrad Mírov, který byl založený ve 13. století. V současné době slouží sice jako věznice a je veřejnosti nepřístupný, ovšem krásný je na něj pohled i z dálky. Navštívit však můžete zámek Úsov, který je vzdálený 11 km od obce. Původně gotický hrad je nejstarším na Moravě, na zámku i v předzámčí se pořádají historické turnaje a jiné akce.

Milovníci historie mohou zavítat také na zříceninu hradu Náměšť na Hané, která stojí nad pravým břehem potoka Šumice na okraji obce Náměšť. Od roku 1958 je zřícenina chráněná jako kulturní památka ČR.

img1990

Poznávejte přírodní krásy v arboretu a z rozhleden

Arboretum Bílá Lhota je národní přírodní památka, která se rozkládá na ploše necelých 3 ha. Je tu asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin, pěstuje se tu celá řada vzácných i sbírkových dřevin, jako jsou japonské javory nebo magnólie. Arboretum je oblíbený pro občanský i církevní sňatek.

Krásné prostředí nabízí také arboretum Borotín, kteé leží na Boskovicku v oblasti Malé Hané. Jsou tu k vidění ukázky rodinných zahrádek, bonsaje, zajímavé dřeviny, rozsáhlé alpinum nebo bylinkové expozice. Procházku po arboretu můžete spojit s nákupem v prodejně, kde vám s výběrem rostlin rádi poradí.

Nádherný výlet nabízí také prostředí u rozhledny Pastýřky, která se tyčí na vrchu Pastvisko zhruba 2 km od Moravské Třebové. Návštěvníkům se z rozhledny otevře krásný pohled na Moravskou Třebovou, Orlické hory, Jeseníky i Kralický Sněžník. 

Relaxace v aquaparku nebo návštěva ZOO

Pro ty, kteří chtějí v okolí obce Líšnice relaxovat a užít si pohodu, je k dispozici Aquacentrum Šumperk, které nabízí širokou škálu zážitků a množství sportovních možností, a to včetně finské sauny. Krytý bazén má také brouzdaliště pro malé děti o hloubce 50 cm a je vybaven skvělými vodními atrakcemi, jako je vodní clona, dělo, skluzavky a hrádek. Dospělí si přijdou na své ve finské sauně, nebo mohou relaxovat v příjemném baru i v odpočívárně s lehátky.

Nejen děti nadchne krásná a rozlehlá ZOO Olomouc, která se nachází na Svatém Kopečku. Specializuje se na chov afrických kopytníků, také tu najdete mnoho severských zvířat, šelem i mořská akvária. Celkově je v zahradě přes 400 druhů zvířat. Zajímavostí je kovová 32 metrů vysoká rozhledna, ze které je nádherný výhled na celou Hanou.

A pokud již budete v ZOO, nezapomeňte si projít celou Olomouc. Město patřící na Seznam světového dědictví UNESCO nabízí nádherný sloup Nejsvětější Trojice, což je vrcholné barokní dílo několika umělců a řemeslných mistrů.

publikováno: 25. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.