PR článek

Objevte smysl třídění odpadu


Recyklace skla

Češi jsou ve třídění odpadu ve srovnání s jinými národy poměrně dobří. Papír, plasty a sklo třídíme docela zodpovědně. Víte ale, proč se to vlastně dělá? Znáte smysl třídění, nebo třídíte prostě jen proto, že vás k tomu vedli rodiče či učitelé ve škole?

Starší ročníky na tom možná jsou jinak, ale dnešní děti často třídí z toho důvodu, že jsou k tomu od malička vedeny. Nepřemýšlí nad tím, jak svým počínáním prospívají přírodě a jak moc vlastně jejich snaha pomáhá.

Třídí se kvůli recyklaci

Tohle vám řekne každé malé dítě – a bude mít pravdu. Hlavním smyslem třídění odpadu je recyklace. Když se všechny odpadky nahází na jednu hromadu, už prakticky není šance s nimi něco rozumného provést. Naproti tomu, pokud se odpad roztřídí, jednotlivé složky se ještě dají využít. Z papíru se vyrobí nový papír, ze skla třeba další lahve a z plastu můžete mít novou bundu.

Pomáháte také přírodě

Třídění odpadu je velmi dobré rovněž pro přírodu. Prospívá jí rovnou dvakrát. Za prvé šetří její zdroje – ukažme si to na příkladu skla. Pokud jej budeme zodpovědně třídit a sklo zrecyklujeme, nebudeme muset vytěžit až 65 % sklářských písků. Tím to ale nekončí – představte si, že při výrobě nového skla můžeme díky přidání toho vytříděného a zrecyklovaného ušetřit až 90 % energie.

A za druhé znečišťujeme mnohem méně prostoru, protože odpad nemusíme skládkovat, ani spalovat. Když odpad dokážeme správně vytřídit, můžeme jej pak recyklovat.

V třídění odpadu je pořád co zlepšovat

Už vidíte, jaký má třídění odpadu smysl? Pak je nejvyšší čas se v něm vzdělávat. Papírem, plastem a sklem totiž vše jenom začíná. Třídit můžete i nápojové kartony, vysloužilý elektroodpad, oblečení nebo bioodpad.

Schválně omrkněte, jaké všechny barvy kontejnerů máte ve vašem městě či vesnici. Pokud nějaký nebudete znát, přečtěte si, co do něj patří na samolepce, kterými bývají sběrné nádoby označeny.

Čím více odpadu budeme schopni vytřídit, tím méně toho zůstane na skládce a tím méně nových přírodních zdrojů budeme muset využívat. A to je důvod, proč byste měli třídit ze všech sil.

AdActive

publikováno: 7. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.