Obkladové panely z PVC do koupelny – výhody a montážní postup


pvc panely

Hledáte levné řešení, jak dát nový kabát své koupelně a zlepšit její vlastnosti? Alternativou k běžně používaným obkladům jsou obkladové panely z PVC. Vyrábí se v mnoha dekorech a barevných variantách, na stěnu se snadno montují a odolávají nadměrné vlhkosti. Díky moderním výrobním postupům jsou ploché i 3D obkladové panely z PVC pevné a často jsou na první pohled k nerozeznání od obkladů. Pojďme se blíže zaměřit na to, jaké mají vlastnosti a jak postupovat při jejich montáži.

Proměňte vzhled staré koupelny během chvilky

Obkladové panely z PVC se často využívají při rekonstrukcích starých koupelen. Jsou vhodné zejména tam, kde byly stěny opatřeny nátěrem, který se začal odlupovat a působit nevzhledně. Panely lze po očištění podkladu nainstalovat na téměř jakýkoliv povrch, a to i na nerovný či mírně poškozený. Panely z polyvinylchloridu překryjí i vrypy, úlomky či škrábance na zdi, a to bez nutnosti dokonalé opravy podkladu. Montáž panelů je výrazně snazší než realizace běžných obkladů. Zvládnete ji během několika hodin i bez pomoci profesionálního řemeslníka.

Kvalitní PVC panely jsou zdravotně nezávadné

V souvislosti s PVC obkladovými a podlahovými materiály se často diskutuje o škodlivosti na lidský organismus. Nekvalitní či staré stavební materiály z PVC mohou obsahovat ftaláty, díky kterým je materiál ohebný a pružný. Ftaláty jsou částečně těkavé, a tak se mohou při špatném technologickém postupu uvolňovat do ovzduší a způsobovat různá zdravotní rizika.

V průběhu let se však legislativa postupně zpřísňovala a výrobci začali využívat nové výrobní postupy tak, aby PVC panely a podlahové krytiny neobsahovaly těkavé látky, které by mohly být pro lidský organismus nebezpečné. Pokud si pořídíte obkladové materiály v polyvinylchloridu od ověřených dodavatelů a s platnými certifikáty kvality, budete mít jistotu zdravotní nezávadnosti. Z použití kvalitních  PVC panelů v koupelně tak nemusíte mít obavy.

PVC panely na první pohled od obkladu nerozeznáte.

Obkladové materiály vhodně zkombinujte se sanitární technikou

Pokud rekonstruujete starou koupelnu a rádi byste proměnili její vzhled do zcela nové podoby, nezapomeňte vybírat nové obkladové materiály s ohledem na další koupelnové vybavení. PVC panely se vyrábí v mnoha dekorech a barvách. Použijete-li v koupelně předstěnové instalační systémy a namontujete závěsné toalety, obkladové materiály vyniknou na větší ploše a nebudou zakryty nevzhlednými nádržkami.

PVC vinylové desky vypadají působivě i v prostorách sprchového koutu. Zejména dekory s imitací kamene se dobře kombinují s bezvaničkovými sprchovými kouty doplněnými o podlahové žlaby. Kromě standardních nerezových žlabů seženete na trhu i speciální typy pro vložení dlažby, které vypadají obzvláště působivě. Na českém trhu je nabízí například břeclavská společnost Alcaplast.

Jaké jsou výhody obkladových panelů z PVC

Proč vůbec přemýšlet nad pořízením obkladových panelů z PVC namísto tradičních keramických obkladů? Jednou z hlavních výhod je cenová dostupnost. Cena PVC panelů je zpravidla nižší než cena obkladů s detailnější a dobře propracovanou strukturou. Panely jsou navíc lehké, a tak nepřetěžují nosnou konstrukci stěn. Bez problémů je namontujete i na sádrokartonové desky nebo jiné povrchy, které nesnesou větší zatížení.

Materiály z polyvinylchloridu zlepšují tepelněizolační i akustické vlastnosti místnosti a samozřejmě jsou voděodolné, takže jsou vhodné i do prostoru sprchového koutu či v okolí vany. Panely jsou velké (obvykle cca 1x0,5 m), takže je jejich montáž jednodušší než v případě obkládání, kde je třeba montovat každou obkladačku zvlášť a s maximální pečlivostí. Za montáž ušetříte, protože ji zvládnete rychle a bez pomoci profesionálního řemeslníka.

Návod na montáž obkladových panelů z PVC

Než se pustíte do montáže obkladových panelů, důkladně si připravte podklad. I když můžete panely lepit na nerovné či mírně poškozené omítky, vždy je musíte před montáží očistit. Odstraňte původní nátěr, povrch důkladně očistěte a nechejte vysušit. Před lepením PVC panelů naneste na stěny hydroizolační vrstvu, která zabrání prostupování vlhkosti do struktury zdiva či sádrokartonu. Nakreslete si na stěnu s využitím vodováhy a olovnice jednoduchou mřížku, která vám usnadní přesné a souměrné lepení.

Pokud jste si PVC obkladové panely právě přinesly z obchodu, nechejte je před montáží aklimatizovat při pokojové teplotě po dobu 24 hodin. Vyhnete se problémům s tepelnou roztažností a změnou vlastností vlivem teplotních rozdílů. Na panely následně naneste tenkou vrstvu speciálního lepidla na PVC, pevně přitiskněte ke stěně a nechejte vytvrdit. Tímto způsobem obložíte celou koupelnu během několika hodin.

Použití obkladových panelů z polyvinylchloridu do koupelny má řadu výhod. Jedná se o ideální volbu pro ty, kteří chtějí rekonstruovat starou koupelnu bez větších investic a náročnějších stavebních úprav. Panely se dobře doplňují s různým typem dlažby, koupelnového nábytku, předstěnových instalačních systémů a jiných koupelnových prvků. Výběr barev a dekorů je pestrý, je jen na vás, pro jaký typ se rozhodnete.

publikováno: 19. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.