Odrůdy okrasných dýní – jak vypadají a čím jsou specifické


still-life-2906467_640

Krásně zbarvené a různě tvarované okrasné dýně jsou perfektní dekorací, která vytvoří tu pravou podzimní atmosféru. O tom, jak okrasné druhy dýní pěstovat a sklízet, jsme psali v předchozím článku. Existuje však velké množství odrůd dekorativních dýní, které se liší velikostí, tvarem i zbarvením. Ať už máte v plánu během příští sezóny některý typ dýní vysadit, nebo si je koupíte jež vypěstované v zahradnictví, seznamte se s některými odrůdami a jejich specifiky.

Pearl Bicolor

Dýně Pearl Bicolor poznáte na první pohled. Mají typický hruškovitý tvar a nádherné zbarvení žluté a zelené. Do poloviny jsou dáně Pearl Bicolor žluté až oranžové, zbývající polovina je pak zbarvená do tmavě zelená. Právě díky netradičním barevným přechodům je tento druh dýní využíván s oblibou jako podzimní dekorace. Jedná se o jednoletou poléhavou rostlinu s dlouhými výhony, která se pěstuje stejně jako jiné druhy dýní. Plody se snadno suší, a tak poslouží jako interiérová dekorace i na několik sezón.

Sweet Dumpling – bramborová dýně

Jednou z nejoblíbenějších odrůd okrasných dýní je Sweet Dumpling. Vyznačuje se malými plochými plody, které mají světlou barvu se žíhanými zelenými pruhy. Svým tvarem mohou připomínat knedlík. V českém prostředí se vžilo pojmenování bramborová dýně. Tento druh neslouží jen na okrasu, je také velmi chutný. Sweet Dumpling dýně si můžete upéct, uvařit, stejně tak můžete plody nadívat. Dužina dýní je sladká. Odrůda se často využívá jako dekorace, protože v suchu a teple vydrží téměř celý rok. Proto se nemusíte bát, že by se vám během podzimu začala doma kazit.

 

Jack Be Little 

Mezi pěstiteli je vyhledávaná dýně Jack Be Little, která se vyznačuje drobnými a plochými oranžovými plody, které jsou nápadně podobné velkým hokkaido dýním, jsou však podstatně menší. Skvěle se kombinuje s dalšími typy okrasných dýní a vytvoří tu pravou halloweenskou atmosféru.

Shenot Crown if Thorns – Trnová koruna

Pro svůj charakteristický vzhled si tento druh získal příznačné pojmenování Trnová koruna. Plody jsou obvykle oranžové a zelené, existují však i druhy s bílými plody. Mají vždy kolem střed dlouhé výrůstky, které připomínají trny. Plody mohou být i vícebarevné a se žíhováním. Semena se prodávají obvykle jako mix různých barev, takže po sklizni získáte větší množství krásně zbarvených a tvarovaných dýní, se kterými si můžete při dekorování svého interiéru opravdu vyhrát.

Okrasná tykev Z Bradavic

Mezi českými zahrádkáři je oblíbeným druhem také okrasný tykev pojmenovaná „Z Bradavic“, a to z důvodu velkého množství drobných výrůstků, které připomínají bradavice. Tento druh okrasných dýní existuje ve velkém množství barevných kombinací, velikostí i tvarů. Od jiných druhů jsou tykve Z Bradavic rozpoznatelné na první pohled, a tak se budou na vašem parapetu, stole nebo polici vyjímat a dotvářet jedinečnou atmosféru.

Crookneck – Kačenky

Dýně Kačenky mají podlouhlé plody se zahnutou horní částí. V angličtině nesou označení Crookneck (zahnutý krk), u nás jsou známe jako Kačenky nebo Labutěnky. Plody mají žluté až oranžové zbarvení. Pěstují se podobně jako jiné druhy tykví, nejsou náročné na pěstování a vynikají dlouhou trvanlivostí.

Andělská křídla

Protáhlejší různobarevné plody, které mají svislé dlouhé výrůstky připomínající úzká křídla. Existují v mnoha barvách, tvarech i velikostech. Semena se prodávají jako směs, takže po vypěstování budete mít dostatek okrasných dýní různého vzezření.

Mini Turban

Ozdobte své podzimní košíky a ošatky poutavými okrasnými dýněmi odrůdy Mini Turban. Jedná se o drobnoplodou variantu oblíbené odrůdy Turks Turban. Malé plody připomínají svým tvarem turban, na pohled působí dojmem, že z jedné větší tykve vyrůstá další menší. Plody mají obvykle oranžovou až červenou barvu s různobarevným žíhováním.

Další odrůdy okrasných dýní

Vzhledem k oblíbenosti a poutavému vzhledu dekorativních dýní vznikají stále nové a nové odrůdy různých barev, tvarů i velikostí. Výše uvedený popis oblíbených odrůd doplňme o výčet dalších oblíbených druhů:

  • Mandarin
  • Nest Egg Mix
  • Spoon
  • Kleinmischung
  • Pelerine
  • Tutti Frutti
  • Ufo

DÁLE NA TÉMA:

PODZIMNÍ ZÁTIŠÍ OŽIVÍ OKRASNÉ DÝNĚ

Přečtěte si i další články o pěstování a zpracování dýní:

publikováno: 4. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.